Тема: « Узагальнення знань про розповідні, питальні та спонукальні речення. Знак оклику в кінці речень, що вимовляються з сильним почуттям».
Мета:
Узагальнити знання учнів про різні види речень за метою висловлювання та інтонаційним оформленням;
Розвивати вміння правильного інтонування речень; вміння систематизувати та узагальнювати отримані знання; увагу;
Виховувати повагу до дорослих, почуття доброти та співпраці, любов до природи.
Тема: « Узагальнення знань про розповідні, питальні та спонукальні речення. Знак оклику в кінці речень, що вимовляються з сильним почуттям».
Мета:
Використання інтерактивних методів: групова робота, робота в парах, незакінчене речення, асоціативний кущ.
Обладнання: мапа «місто Речення», таблиця «Речення», тести, картки для тренувальних вправ, роздатковий матеріал, конверт із завданнями.
Хід уроку
I. Організація класу та емоційне налаштування на урок.
Учитель.
Спочатку сідає краса і ніжність,
А потім сила і мужність.
Любі діти,
Зичу праці та старання.
А ще, друзі, всім бажаю
Сил, натхнення на весь день.
Діти.
Добрий день! Добрий день!
Дякуємо за побажання!
На урок беремо з собою
Знання, навички й старання.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
1.Вправа «Мікрофон»
Учні, передаючи уявний мікрофон, висловлюють свою думку щодо поставленого вчителем запитання.
2. Ігровий момент.
До нас на урок завітала сьогодні поважна гостя. Без неї неможливо вивчати українську мову. Це охайна і красива дівчинка — панночка Каліграфія. Прийшла вона не просто так, а буде весь урок спостерігати, як каліграфічно ми пишемо в зошитах.
3. Каліграфічна вправа.
На знак поваги до нашої гості й за традицією почнемо працю з каліграфічної хвилинки.
П п Пп пп пр ир ро да природа
Природа – наш друг. Бережімо її!
Чому потрібно оберігати природні багатства?
ІII. Повідомлення теми та мети уроку.
1) метод « Мозкового штурму»
Рік, пень, ніч, поле, знання, питання, подвір’я.
відкриваю мапу «місто Речення»
2) Робота з мапою.
– Ми сьогодні мандруємо по місту Речення. Побуваємо на трьох вулицях: вулиці Розповідних речень, вулиці Питальних речень та вулиці Спонукальних речень. Побуваємо в гостях у Окличних та неокличних речень.
Знати:
• які існують речення за метою висловлювання;
• які існують речення за інтонацією;
• як розрізнювати спонукальні, питальні та розповідні речення;
• як розрізнювати окличні та неокличні речення.
Уміти:
• розрізнювати види речень за метою висловлювання;
• правильно оформлювати речення;
• відрізняти неокличні речення від окличних.
Цінувати:
• себе за вміння отримувати знання;
• вчителів, які діляться з вами своїми знаннями;
• доброзичливі стосунки між однокласниками.
ІV Актуалізація опорних знань
1) Перша зупинка на вулиці Розповідних речень.(вивішую на дошку завдання)
Ліс, у, зима, прийшла
Одяглися, біле, дерева, у, вбрання
Прочитайте швидко без пауз. Скажіть це набір слів чи речення? Що потрібно зробити з цими словами, щоб вийшло речення?
Рефлексія
В розповідних реченнях …про щось розповідається.
В кінці окличних розповідних речень стоїть … (!)
В кінці неокличних розповідних речень стоїть… (.)
2) Зупинка на вулиці Питальних речень. (вивішую на дошку завдання)
Вже прийшла красуня зима.
Дерева стоять в білому вбранні.
У повітрі літають білі сніжинки.
Попрацюйте парами. Перетворіть подані речення на питальні. Запишіть питальні речення в зошит на наступному робочому рядочку.
Запишіть це речення.
Рефлексія
В питальних реченнях …про щось запитується.
В кінці питальних речень стоїть … (?)
3) Фізкультхвилинка..
Трава низенька-низенька,
(присідають)
Дерева високі-високі,
(стають на пальці ніг, руки піднімають угору)
Вітер дерева колише, гойдає,
(нахил тулуба вліво і вправо)
Птахи летять, відлітають,
(помахи руками, як крилами)
А діти тихенько за парти сідають.
4) Зупинка на вулиці Спонукальних речень.(видаю кожному картку)
(коментоване письмо)
- Що значить «спонукання»? ( прохання, запрошення, порада, вимога, наказ…)
Сонячне проміння торкнулося землі.
Куди відлітають перелітні птахи?
Дитино, люби і бережи природу!
-До чого закликає вас автор?
Спонукальні речення висловлюють…спонукання до якоїсь дії.
В кінці окличних спонукальних речень стоїть … (!)
В кінці неокличних спонукальних речень стоїть… (.)
4). )Подивіться, мешканці міста залишили нам конверт із завданнями.
Завдання у конверті
1.Поставте в кінці речення потрібний розділовий знак і вкажіть, яке це речення за метою висловлювання.
Хто з вас любить книжки (... речення.)
З книжкою легко жити і працювати (... речення.)
Шануйте і бережіть книжку (… речення.)
2. Складіть речення з поданих слів.
І команда – на, обережним, воді, будь.
ІІ команда – вогнем, не, з, грай.
ІІІ команда – гілки, не, ламай, дерев.
- Які ці речення за метою висловлювання?
- Що ви поставили в кінці кожного речення? ( кожна команда)
- Які вони за інтонацією?
3.Гра „ Який знак?”
Ой, що це? Мабуть, вітер-пустунець повіяв, і розділові знаки в кінці речень зникли.
Поставте потрібні розділові знаки.
І команда – Хто з вас любить книжки...
ІІ команда – Шануйте і бережіть книжку...
ІІІ команда – Я щодня читаю цікаві книжки...
- Яке речення за метою висловлювання?
- Чому поставили такий знак?
4.Ігровий момент
— Подивіться на свої записи в зошитах.
— Хто писав старанно, чисто?
— Кому подобається його каліграфія?
За вами весь час стежила панночка Каліграфія. Для того, щоб ви завжди писали чисто й охайно, пам'ятали про культуру запису, любили та вивчали рідну українську мову, наша гостя дарує вам свої записи.
(Учитель роздає аркуші з записами. Діти розглядають їх.)
— Прочитайте разом слова панночки Каліграфії: «Спасибі за дбайливе ставлення до рідної мови».
V. Підсумок уроку.
1. Сьогодні ми з вами залишаємо місто Речень. Але на наступних уроках ми повернемося туди.
– А зараз для кожної групи спільне завдання –давайте ще раз пригадаємо види речень
Асоціативний кущ
Речення
Розповідні Питальні Спонукальні
(. !) (?) (. !)
2. Гра «Виправ помилки»
Слова, зв'язані за змістом називаються текстом? (реченням)
Речення виражає незакінчену думку? (закінчену)
Речення, в якому про щось розповідається називається питальним? (розповідним)
Речення, в якому про щось запитується називається спонукальним? (питальним)
Речення, в якому висловлюється спонукання називається розповідним? (спонукальним)
Оцінювання учнів
VІ. Домашнє завдання
І команда – скласти 3 розповідних речення
ІІ команда – скласти 3 питальних речення
ІІІ команда – скласти 3 спонукальних речення
Додаткове завдання
– Жителі міста Речень передали нам завдання. Я думаю ми з легкістю впораємося з ним.
– Я читаю вам завдання, а ви де потрібно обводите правильну відповідь або там де треба підкреслюєте правильну відповідь.
Тест « Речення ».
1. Що таке речення?
а) букви;
б) текст;
в) слова, які виражають закінчену думку.
2. Подане речення, яке воно за метою висловлювання?
У ліс прийшла білосніжна зима..
а) розповідне;
б) спонукальне;
в) питальне.
3. Перетвори розповідне речення на питальне. Запиши його.
З дерев облітає листя.
З дерев облітає листя?
4. Підкресли спонукальні речення.
Просить Богдана Оленочка:
Крилець йому не рви.
Хай літає, хай кружляє
Понад луками чистими…
Хай милується земля
Крильцями барвистими!
Перевірка тестового завдання.Оцінювання
. як розрізняти окличні та неокличні речення.
• себе за вміння отримувати знання;
• вчителів, які діляться з вами своїми знаннями;
• доброзичливі стосунки між однокласниками.