Тема. Звертання поширені й непоширені. Розділові знаки в реченнях зі
звертаннями
Мета: домогтися засвоєння учнями відомостей про звертання; формувати вміння
знаходити звертання в тексті, доречно використовувати їх у мовленні, правильно
ставити розділові знаки при звертаннях; розвивати пам'ять, увагу, логіку;
виховувати у восьмикласників повагу до родини.
План-конспект уроку з української мови для 8 класу
Тема. Звертання поширені й непоширені. Розділові знаки в реченнях зі
звертаннями
Мета: домогтися засвоєння учнями відомостей про звертання; формувати вміння
знаходити звертання в тексті, доречно використовувати їх у мовленні, правильно
ставити розділові знаки при звертаннях; розвивати пам'ять, увагу, логіку;
виховувати у восьмикласників повагу до родини.
Обладнання: підручник, дидактичний матеріал.
Хід уроку
І. Мотивація навчальної діяльності
Усміхніться одне одному – і до вас прийде радісний настрій, і світ усміхатиметься вам, і всім стане легше і краще на душі. До праці!
Не шкодуйте цвіту й теплоти душі, даруйте красу іншим людям… Так витончено й красиво можна сказати, коли добре володієш скарбами мови рідної. А інколи трапляється в житті так, що ми не вміємо висловити навіть свої почуття до рідних і тоді виходить так, як у героя поезії Д. Білоуса «Звертання». Прослухайте її і скажіть, в чому проблема.
Скільки є в нас, любі друзі,
для звертання ніжних слів —
і до тата, й до матусі,
до бабусь і дідусів!
І татусю, й мамцю, й нене,
і дідусю, й бабцю теж, —
миле, ніжне, сокровенне —
як ще краще назовеш?
А Федько звертання творить
так, що душу виверта:
замість «мамо» — «ма» говорить,
замість «тату» каже «та»!
В школі Беллу — «Бе» гукає,
а Меланю кличе «Me»!
Леле! Школу оглашае
белькотіння лиш саме.
Учня він імення знає,
та не встигне підійти,
як за ґудзика хапає
і вигукує: — Ей ти!
Дома: — Ба-а! — кричить бабусі.
(Ліньки повністю назвать).
Як ви думаєте, друзі,
що йому на це сказать?
Мабуть, треба щось кумекать,
бо інакше мимохіть
будем тільки бекать-мекать
там, де треба говорить!
(Проблема у чистоті рідної мови і у невмінні героя звертатися до своїх рідних). То ж сформулюйте тему нашого уроку.
ІІ. Організаційний момент. Оголошення теми, завдань уроку
- Сьогодні тема нашого уроку «Звертання поширені й непоширені.
Розділові знаки при звертанні».
Запишемо число, тему уроку.
1) Зверніть увагу на епіграф, який я обрала до уроку, і поміркуйте над цими словами. Про що вони нам говорять?
Доки батько живий,
Доки мати жива,
Поспішаймо сказати найніжніші слова.
Найдорожчі у світі – це ви,
Тільки ви!
В. Лістовий
2) Весь лексичний матеріал, з яким ми будемо працювати сьогодні на уроці, пов'язаний із рідною домівкою, батьками, їхніми мудрими настановами.
Звертання дуже широко вживаються як у літературній мові, так і в усному побутовому мовленні. Тому кожному необхідно навчитися правильно інтонувати речення із звертаннями та проставляти розділові знаки при них на письмі.
3) Проблемне запитання. Сьогодні ми постараємося дати відповідь на запитання: «Чому звертання називають словами, що зближують? (Слайд).
ІІІ. Опрацювання нового матеріалу
Робота з таблицею.
Розгляньте таблицю. З’ясуйте, що таке звертання. Які бувають види звертань? У
яких функціональних стилях вони вживаються? Які розділові знаки вживаються
при звертаннях?
ІV. Сприйняття і усвідомлення матеріалу
Дослідження-спостереження над поезією
Прочитайте поезію Д. Білоуса «Звертання».
Комунікативне завдання.
(Ця поезія незвична й оригінальна, відчувається піднесено-емоційний стан душі автора. Поет підкреслює, що краса мовлення, його мелодійне звучання, шанобливе ставлення до співрозмовника, стилістична виразність досягаються за допомогою звертань).
Лінгвістичне завдання.
Робота з фрагментами казок
Найдорожча в світі людина – мама. Бо тільки вона нас пожаліє, похвалить, почитає на ніч казку. Зараз ви почуєте фрагменти казок, які вам читала мама. А ваше завдання буде почути звертання і записати його).
Робота з випереджувальним завданням
Повиростають дiти, покинуть батькiвську домiвку, полинуть у свiти, будуть у них свої дiти, посрiблить їм скронi сивина, але назавжди бринiтиме у їхнiх душах найнiжнiшою мелодiєю чарiвна, сповнена безмежної любовi i ласки, мамина колискова пiсня, в якiй i радiсть, i бiль, i тривога, й надiя, i найсвятiша любов материнська.
(Додому було завдання знайти колискові та народні пісні, в яких би простежувалося звертання).
І групі – підібрати колискові, де б простежувалися звертання (Наприклад).
Сонку! Дрімку! Голубоньку!
Приспи ж мою дитиноньку,
Приспи ж вдень і вночі!
Буде мати чорні очі,
Чорні очі, біле тіло,
Би кождому миле било.
Коте сірий, коте білий,
Коте волохатий,
Ходи вже до хати
Дитиноньку колихати,
Коте. котику-вуркоте
На (ім'я дитини) сон дрімоти.
На котика усе лихо,
А ти (ім'я дитини) спи тихо.
Ой ну, коту, коту,
Та й наробив шкоду.
Заховався в куточок,
Тільки видно хвосточок.
Стала баба кота бить:
- Не вчись, коте, красти,
Та вчися робити,
Черевики шити.
Ой ти, коте рябку,
А ти, котку рудий,
А ти волохатий
Поїдеш в долину
По червону калину
Забавляти дитину.
Ой ну люлі, дитиночко,
Засни, милий мій синочку,
Засни, засни, задрімай.
Колишися, колисонько,
Із дуба, із дуба.
Колишися в колисоньці,
Дитиночко люба.
Спи, дитинко,
Спи, мій хлопчик,
Спи, пташино,
Спи, горобчик.
Слово вчителя
-Так, справді, діти!
Днi дитинства, наче плин води…
Пролiта дитинство, та у спадок
Зостається материна пiсня, повна згадок,
Пам'ять зостається назавжди!
ІІ групі - підібрати народні пісні, де б простежувалися звертання(Наприклад).
Зозуленько, моя ненько, закуй мені жалібненько! Скажи мені ту дорогу, куди їхати до роду! Зупинися щебетати, соловеєчку, мій брате! Скажи мені путь, дорогу, куди їхати додому! Скажи мені, соколоньку, додомоньку доріженьку!
Ой вишенько-черешенько,
Чом ягід не родиш?
Молодая дівчинонько,
Чом гулять не ходиш?
Як же мені ягід родить –
Корінь усихає.
Як же мені гулять ходить —
Милий покидає.
Прийди, прийди, весно,
Принеси нам
Прийди, прийди, красна,
Принеси нам квіток.
Ой вилинь, вилинь, гоголю,
Зеленеє житечко,
Винеси літо з собою,
Хрещатий барвіночок,
Винеси літо-літечко,
Запашненький васильочок.
Ой ремезе, ремезоньку,
Твоє гніздо забирати.
Не вий гнізда на лідоньку.
Увий собі в темнім лісі,
Буде лідок розтопати,
В темнім лісі на орісі.
— Соловію, пташку, пташку,
Десь бував, дecь бував?
(Горобчику, шпачку, шпачку),
А в садочку на листочку.
Чи бував ти у садку, у садку
Щось чував, щось чував?
Чи видав же ти, як сіють мак?
Царівно, царівно, мостіте мости, Ладо моє, мостіте мости!
— Царенку, царенку, вже й помостили, Ладо моє, вже й помостили.
— Царівно, царівно, ми ваші гості!
— Царенко, царенко, за чим ви гості?
— Царівно, царівно, за дівчиною...
Увійди, ввійди, ти, менший братику,
Дарую тобі пучок стрілочок,
Пучок стрілочок — молодецтво твоє...
Увійди, ввійди, ти, меншая сестрице,
Дарую тобі пучок стьожечок,
Ще й рутяний віночок — дівування...
Самостійна робота
Людина приручила диких звірів. З давніх-давен біля її оселі живуть брати наші менші. І ми відповідаємо за тих, кого приручили.
Спробуйте поставити слова у кличному відмінку.
Кіт, собака, півень, качка, кінь, корова, бик, вівця.
Творча робота
І група(складає сенкан).
ІІ група (твір-п’ятихвилинка «Що про себе думає Звертання?»
Звертання –
поширені, непоширені,
вивчаємо, аналізуємо, усвідомлюємо.
Граматичне вираження – кличний відмінок,
ускладнюють речення.
Звертання –
захоплюючі, милозвучні,
урізноманітнюють, прикрашають, заспокоюють,
незамінне джерело радості спілкування,
риторичні фігури.
Творче завдання «Будинок помилок»
Перед вами – речення, в яких пропущено розділові знаки. Поставте їх, підкресліть у першому і останньому реченні члени речення.
Піклуйтеся діти про батьків. Любий тато ти завжди підтримка ти завжди надія. Матінко мила ти завжди в моїх думках. Тато і мамо слова своєї любові я адресую вам.
Слово учителя
Робота зі слайдами-схемами.
Робота з тестовими завданнями
Укажіть правильний варіант відповіді.
1. Укажіть речення із звертанням.
а) У різну пору року лютневий сніг цвіте по-різному, проте зараз, ополудні, розцвів найяскравіше (Є.Гуцало).
б) Нам здавалося, що роки пройшли (Ю.Збанацький).
в) Диви, димок за пагорбом! (Л.Костенко).
г) Швидше, коню, швидше, коню, поспішай додому! (Т.Шевченко).
2. Яке речення ускладнене звертанням?
а) Ходім до тата, будем умовлять (І.Карпенко-Карий).
б) Прилітайте, сизокрилі мої голуб’ята, із-за Дніпра широкого (Т.Шевченко).
в) Далеко море одкрило широкі обійми зеленій землі і радісно тремтіло, немов жива блакить неба (М.Коцюбинський).
г) Ви бились завзято, вас впало багато за волю і честь (Т.Масенко).
3. У якому реченні є більше, ніж одне звертання?
а) Ой краю, мій краю, чи я розберу оте, що ти робиш зі мною! (Т.Осьмачка).
б) Живи, Україно, живи для краси, для сили, для правди, для волі! (Олександр Олесь).
в) Боже, як багато у світі краси! (О.Довженко).
г) Яка ж ти красива, яка велична, земле моя! (О.Довженко).
4. Укажіть речення із непоширеним звертанням.
а) Скажи мені, мій братику, королевий цвіте! (Т.Шевченко).
б) Я сирота з Вільшаної, сирота, бабусю (Т.Шевченко).
в) Важке ярмо твоє, мій рідний краю, не легкий твій тягар! (І.Франко).
г) Сон, кажуть, Божа благодать (Леся Українка).
5. Визначте речення із поширеним звертанням.
а) Бач, Оксано, я жартую, а ти справді плачеш (Т.Шевченко).
б) І калина, і м’ята коло білої хати (М.Макуха).
в) Припливайте до колиски, лебеді, як мрії (В.Симоненко).
г) Поклін тобі, моя зів’яла квітко, моя розкішна, невідступна мріє! (І.Франко).
6. За допомогою яких розділових знаків може виділятися звертання на письмі?
а) Двокрапки, тире і коми;
б) ком і знака оклику;
в) тире і знака оклику;
г) двокрапки, тире, ком і знака оклику;
ґ) ком, крапки з комою і знака оклику.
Відповіді(г, б, а, а, г, б).
V. Узагальнення і систематизація знань
Гра «Лінгвістичний баскетбол» (Самоперевірка)
VІ. Підбиття підсумків уроку
Рефлексія «Продовж речення»
Після уроку я можу……
Цікаво було…..
Мене здивувало….
Звертання – це слова, що зближують, бо….
VІ. Домашнє завдання
А) складіть твір-мініатюру, використовуючи поширені і непоширені звертання на тему: «Матері забуть не можу».
Б) складіть кросворд на тему «Звертання».
В)Випишіть із творів письменників 8 речень зі звертаннями.