План-конспект уроку з української мови "Слова з прямим і переносним значенням"

Про матеріал
Тип уроку: урок засвоєння нових знань. Методи навчання: пояснювально – ілюстративний, репродуктивний. Прийоми навчання: розповідь, бесіда, ілюстрація, тестування. Форми роботи: фронтальна, індивідуальна, робота в парі (взаємоперевірка). Обладнання: ілюстрації, таблиця, ТЗН. Ключові поняття теми: основні терміни (пряме і переносне значення слів).
Перегляд файлу

Тема.  Слова з прямим і переносним значенням.

Мета:  - дати поняття про пряме і переносне значення слів;

- формувати в учнів уміння розрізняти слова з прямим і переносним значенням, визначати в тексті слова із прямим та переносним значенням і пояснювати правильність думки, добирати слова з прямим та переносним значенням і доводити правильність міркувань, вживати у мовленні слова з прямим і переносним значенням;

- виховувати самостійність у доборі слів з переносним значенням.

Тип уроку:  урок засвоєння нових знань.

Методи навчання:  пояснювально – ілюстративний, репродуктивний.

Прийоми навчання:  розповідь, бесіда, ілюстрація,

тестування.

Форми роботи:  фронтальна, індивідуальна, робота в парі (взаємоперевірка).

Обладнання:  ілюстрації, таблиця, ТЗН.

Ключові поняття теми: основні терміни (пряме і переносне значення слів).

                                   

 

 

                                 ХІД УРОКУ

І. Перевірка готовності учнів до уроку (до 1 хв.).

Починаємо урок,

Бо почули ми дзвінок.

Він за парти кличе нас.

До роботи, третій клас!

(Невеликий віршик для привернення уваги дітей до вчителя)

Діти, перевірте, будь ласка, наявність на парті необхідного шкільного приладдя (підручника, зошита, щоденника, ручки, олівця).

 

 

 

 

 

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів (до  2 хв.).

1. Бесіда

- З чого складається слово?

- Що ми можемо робити зі словом?

- Що таке значення слова?

- Для чого нам потрібні слова?

2. Завдання

1. Наведіть приклад прямого значення слова.

2. Наведіть приклад переносного значення слова.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку (1 хв.).

Тема. Слова з прямим і переносним значенням.

Мета.
         Знати: що таке пряме та переносне значення слова.

        Уміти: розрізняти слова з прямим і переносним значенням, визначати в тексті слова із прямим та переносним значенням і пояснювати правильність думки, добирати слова з прямим та переносним значенням і доводити правильність міркувань, вживати у мовленні слова з прямим і переносним значенням.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

IV. Мотивація навчальної діяльності (до 1 хв.).

- Здобуті з цієї теми знання і вміння необхідні для правильної побудови власних висловлювань.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V. Засвоєння нових знань (вивчення нового матеріалу)  (10 хв.).

Вправа 1 (с. 54,  впр. 108 )(усно).

Мета: спостереження за мовним матеріалом із метою розрізнення значень слів (пряме, переносне).

Завдання: 

1. Прочитайте сполучення слів у лівому і правому стовпчиках. Порівняйте значення виділених слів у кожному рядку. У яких словосполученнях слів виділені слова вжито так, як буває насправді, тобто в прямому значенні, а в яких словосполученнях слів значення переноситься на інший чимось схожий предмет?

Золотий годинник                         Золоте колосся

Каштанове листя                             Каштанове волосся

Кришталева ваза                          Кришталева вода

 2. Складіть зі словосполученнями речення(усно).

Висновок: Пряме значення – так, як буває насправді, переносне – значення переноситься на інший чимось схожий предмет.

 

                           Зразок відповіді учня

У лівому стовпчику словосполучення слів вживається в прямому значенні, а в правому – в переносному.

     У мене є золотий годинник.     

На дереві росте каштанове листя.

Моя мама купила кришталеву вазу.

 

На полі росте золоте колосся.

 У моєї подруги каштанове волосся.

В річці тече кришталева вода.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    Вправа 2 (с. 54,  впр. 109) (письмово).

Мета: спостереження за мовним матеріалом із метою визначення у реченні слів з переносним значенням.

Завдання:

1. Прочитай і спиши. Знайди слова, вжиті в переносному значенні. Поясни як ти їх розумієш (письмово).

ОСІНЬ

      Осінь кожному знайде роботу. Вересень діток до школи скликає. Жовтень прикрашає в садах дерева. Листопад відчиняє зимі ворота.


Висновок: знаходили у реченні слова з переносним значенням.


Загальний висновок: отже, слова мають пряме і переносне значення, які прикрашають нашу мову і роблять її неперевершеною.

 

 

                     РОБОТА З ПРАВИЛОМ

       Формулювання правила вчителем.

ПРАВИЛО

       Слова вживаються в прямому і переносному значеннях. У словосполученні пшеничне колосся – тобто колосся пшениці – слово пшеничне вжито у прямому значенні, а у словосполученні пшеничне волосся – тобто волосся кольору пшеничних колосків – у переносному значенні.

 

ПРИМІТКА.  Правило доцільно надрукувати на окремих аркушах паперу і роздати учням для опрацювання.

 

 

 

 

 

 

 

 

               Завдання

  1. Прочитайте правило.
  2. Підготуйтеся дати відповіді на поставлені запитання.

 

                 Бесіда

1. Які бувають значення слів?

2. Наведіть приклад словосполучення з прямим значенням слова?

3. Наведіть приклад словосполучення з переносним значенням слова?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

VІ. Формування вмінь і навичок (закріплення одержаних знань) (20 хв.).

Вправа 1 (с. 54,  впр. 110) (письмово).

Мета: формування вмінь визначати слова з прямим і переносним значенням і пояснювати правильність думки.

Завдання:   

1. Спиши, вставляючи замість крапок слова з довідки. У якому значенні – в прямому чи переносному – вжито вставлені слова?

У віконце … зима. Повіяв … вітер. … перші сніжинки. Земля під снігом … .

Слова з довідки: засумувала, сердитий, постукала, затанцювали.

2. У кожному реченні підкресли підмет і присудок.

   Висновок: під час виконання вправи визначали словосполучення слів з прямим і переносним значенням.

    Зразок відповіді учня

Слова вжиті в переносному значенні.

 

 

 

Вправа 2 (письмово).

Мета: формування вмінь самостійно добирати словосполучення слів з переносним значенням і доводити правильність міркувань.

Завдання: 

Добери 5 словосполучень з переносним значенням.

 

Висновок: під час виконання вправи самостійно добирали словосполучення слів з переносним значенням.

  Зразок відповіді учня

Добре серце, усміхнене сонечко, весела хмаринка, лагідний вітерець, щира душа.

 

 

 

 

 

 

 

 

Вправа 3 (письмово)

Мета: формування вмінь вживати у мовленні слова з прямим і переносним значенням, складаючи речення.

Завдання:

Склади речення, використовуючи словосполучення з прямим та переносним значеннями.

Висновок: вживали у мовленні слова з прямим і переносним значенням, складаючи речення.

 

Вправа 4 (письмово)

Мета: формування вмінь вживати у мовленні слова з прямим і переносним значенням, складаючи розповідь.

Завдання:

 Склади розповідь, використовуючи слова з прямим та переносним значенням.

Висновок: вживали у мовленні слова з прямим і переносним значенням, складаючи розповідь.

 

 

 

 

VІІ. Підсумок уроку (10 хв.).

1. Усно.

Бесіда

1. Які бувають значення слів?

2. Наведіть приклад словосполучення з прямим значенням слова.

3. Наведіть приклад словосполучення з переносним значенням слова.

2. Письмово.

Самостійна робота (виконання тестових завдань).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тестові завдання
І варіант

1.Визначте рядок, в якому словосполучення вжито в прямому значенні:

А)  золотий годинник;

Б)  золоте волосся;

В)  золоте серце.

2. Визначте рядок, в якому словосполучення вжито в переносному значенні:

А)  срібні сережки;

Б)  срібна ложка;

В)  срібна мова.

3.  Визначте рядок,в якому словосполучення  вжиті в прямому і переносному значеннях:

А)  золотий годинник, срібна ложка;

Б)  золоте серце, срібні сережки;

В)  срібна мова, золоте волосся;

4. Визначте, в якому значенні вжито словосполучення «міцне здоров’я»:

А) в прямому;

Б) в переносному.

   VІІІ. Домашнє завдання ( до 1 хв.).

Завдання

1. Утвори і запиши 2 речення, словосполучення в яких  з переносним значенням.

2. Підкресли підмет і присудок у реченнях.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                       ДОДАТКИ

 

Зразок оформлення дошки

Перше вересня

Класна робота

Тема. Слова з прямим і переносним значенням

Зразок каліграфічної хвилинки

Ба ть кі щи на. Батьківщина.

Знати: що таке значення слова.

Уміти: виявляти в тексті слова із прямим   та    переносним значенням;

розвивати вміння вживати в мовленні слова в переносному значенні; розвивати мовлення; збагачувати словниковий запас.

 

 

 

 

 

 

 

Зразок оформлення сторінки зошита учня

Перше вересня

Класна робота

Слова з прямим і переносним значенням

Ба ть  кі  щи на

Вправа 109

ОСІНЬ

      Осінь кожному знайде роботу – люди восени працюють на городах, полях.

Вересень діток до школи скликає – всі діти 1 вересня йдуть до школи.

Жовтень прикрашає в садах дерева – в жовтні дерева стають різнобарвними.

Листопад відчиняє зимі ворота – листопад – останній осінній місяць.

Вправа 110

     У віконце постукала зима. Повіяв сердитий  вітер, затанцювали перші сніжинки. Земля під снігом засумувала .

 

 

Вправа 2

Добре серце, усміхнене сонечко, весела хмаринка, лагідний вітерець, щира душа.

Вправа 3

Кожна людина мріє мати міцне здоров’я.

Наша сім’я побудувала міцний будинок.

Вправа 4

    Весняного ранку ми йшли парком. Сонечко усміхалося  і природа віталася з нами.

    Парк нагадував голосисту діброву, тому що довкола лилася пісня жайворонка.  Дерева прокидалися від нічного сну. Ми помітили, як плаче верба.

    Через декілька хвилин прийшла мама і я зрозуміла, що прогулянка – це був чарівний сон.

  

 

 

 

 

 

 

Зразок фізкультхвилинки

Руки в сторону та вгору —
На носочки підніміться.
Підніміть голівку вгору
Й на долоньки подивіться.
Руки в сторони розводим,
Опускаєм плавно вниз,
Присідати ми почнемо,
Добре ноги розімнемо.
Раз присіли — руки прямо.
Встали. Знову все так само.
Вправу дружно почали.
Нахил вліво — раз, два, три!
Повертаємося вправо.
Все виконуємо гарно.
Вліво, вправо повернулись.

І сусіду усміхнулись.

Зразок хвилинки відпочинку
Гра «Ведмідь»

Учитель пропонує учням уявити, як повільно ходить ведмідь, вайлувато переступаючи з ноги на ногу; як бігає: швиденько і прямо пересувається вперед, як він бурчить.

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
25 квітня 2021
Переглядів
9432
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку