|
Кисіль Світлана Володимирівна, методист з профорієнтаційної роботи |
|
|
|
|
ПЛАН-КОНСПЕКТ ЗАНЯТТЯ-грИ
«ПРОФЕСІЙНЕ РОЗМАЇТТЯ»
(для учнів молодшого шкільного віку)
Мета: |
розширити знання дітей про світ професій; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
розвивати логічне мислення, мовлення, вміння аналізувати, спостережливість, кмітливість; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
виховувати у дітей бажання вчитися, працювати у команді, повагу до людей праці. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Матеріально-технічне та дидактичне забезпечення: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
картки, ребуси, чайнворд, кросворд, смайлики; презентація; ноутбук, медіапроектор. Використана література: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Хід заняття-гри |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
І. Вступна частина |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Учитель: |
Знову день почався, діти. Всі зібрались на урок. Тож пора нам поспішати – Кличе в подорож дзвінок. Сьогодні в нас урок незвичайний, Він вчить багато нас чому. Хай буде він для нас повчальний, За це подякуєм йому. А що ми будемо робити? Ви можете усі сказати, Як спробуєте ребус відгадати.
(Гра)
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
ІІ. Основна частина |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Учитель: |
Діти, сьогодні ви матимете змогу показати свою ерудицію та кмітливість. Тож запрошую вас до захоплюючої гри! Правила прості – за кожну вірну відповідь команда отримає смайлик. (Учитель об’єднує дітей у дві команди) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Учитель: |
На веселій грі Раді ми вітати вас! Запитань цікавих низку Ви почуєте від нас. Запитаю для порядку: Чи до гри готові ви? Тож, назвіть себе спочатку. В нас команд сьогодні дві! |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Учитель: Капітан 1 команди:
|
Вітаємо команду «Кмітливчики»! Хто веселий і кмітливий, той всі труднощі здолає. Побажання суперникам: Бажаємо вам удачі, а нам – перемоги. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Учитель: Капітан 2 команди:
|
Вітаємо команду «Розумники»! Ми розумників команда, Ми попереду завжди! Побажання суперникам: Марно ви часу не гайте, Професій більше пізнавайте. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Учитель: |
Розпочинаємо конкурс «Відгадай»! Загадки для команди «Кмітливчики»: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
У пору літню, в час осінній, Навесні в гарячий час – Косять, жнуть вони і сіють, Орють лан у котрий раз! (Хлібороби) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Він приходить у білім халаті – Добрими ліками пахне в кімнаті. (Лікар) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Твій одяг вийде, мов картинка: Все по тобі – рукав і спинка. Тож на примірці, так годиться, Стій рівно і не смій крутиться. (Кравець) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Хто розносить нам листи, Телеграми і газети? Ой, важка у нього ноша! Діти, хто він?.. (Листоноша) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Машиною водій керує, А будівельник дім будує, Літак людині підкоряється, Як ця людина називається? (Пілот) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Першим зустрічає він сонце у місті. Двір наш і вулиця – глянь, які чисті! (Двірник) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Учитель: |
Загадки для команди «Розумники»: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Одяг шиють нам кравці, У справі цій вони митці! Вбрання необхідне дорослим й малечі... А хто продає його, діти, до речі? (Продавець) Від хвороб лікують лікарі, У школі нас навчають вчителі. Нащадкам картини художник залише... А знаєте, друзі, хто музику пише? (Композитор) Сьогодні король він, а завтра – вояк, Хто він такий – не збагнути ніяк. На сцені сумує, а потім всміхається. Як же професія його називається? (Актор) Випікає для малечі Різні й дуже смачні речі: Печиво, торти і здобу. Як зовуть таку особу? (Кондитер) Впевнено оркестр звучить – Зал зачарований мовчить. Прекрасна музика хвилює, А хто оркестром тим керує? (Диригент) Хто навчає футболістів, Фігуристів і штангістів, І від турнірів українських Веде до ігор Олімпійських? (Тренер) Дякуємо командам за правильні відповіді! |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Учитель: |
Наступний конкурс – «Кросворд»! (Діти відгадують назви професій, учитель вписує їх у кросворд. Команда, яка першою дає вірну відповідь отримує смайлик. Після того, як всі слова-відповіді займають свої місця, з’являється ключове слово «професія») Працівник хлібопекарного виробництва, фахівець з випікання хліба та хлібобулочних виробів. (Пекар) Гарно, чисто прибирає і з мітлою дружбу має. (Двірник) За кермом він скрізь і всюди, і приносить користь людям. (Водій) Господарство гарне має, за худобою доглядає. (Фермер) Вчить він вправно рахувати, гарно літери писати. (Учитель) Ремонтує труби він, щоб був чистий водогін. (Слюсар) У лікарні він працює та людей усіх лікує. (Лікар) Всі будинки розмалює, радість людям подарує. (Маляр) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Учитель: |
Вітаю, завдання виконано! |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Учитель: |
Оголошуємо конкурс «Допитлива ворона»! Кмітлива ворона заглядала в книжку і залишила в деяких словах своє «кар». Той, хто лікує людей. _ _ кар. (Лікар) Фахівець, який працює на токарному станку. _ _ кар. (Токар) Той, хто пише та розповідає казки. _ _ _ кар. (Казкар) Фахівець, який працює у видавництві. _ _ _ кар. (Друкар) Той, хто працює в аптеці. _ _ _ _ кар. (Аптекар) Особа, чиїм заняттям є стрижка волосся та створення зачісок. _ _ _ _ кар. (Перукар) (Команди по черзі відгадують слова та отримують смайлики) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Учитель: |
На черзі конкурс «Чайнворд»! Літає в космос ...(Космонавт) Водить трактор ...(Тракторист) Точить на верстаті деталі ...(Токар) Ловить рибу ...(Рибалка) (Команди по черзі відгадують слова та отримують смайлики) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Молодці! Добре виконали завдання. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Учитель: |
А зараз назвіть, будь ласка, прізвища, які походять від назв професій. Наприклад: Косаренко, Пасічник, Рибальченко, Крамаренко, Ковалик, Маляренко, Пастушенко, Коваленко, Столяренко, Лісниченко, Стороженко. (Діти відповідають по черзі та отримують смайлики) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Учитель: |
Саме час для розважального конкурсу «На городі бузина, а в Києві дядько»! Всі мерщій сідайте, діти. Домовляймось не шуміти, В гру цікаву ми пограймо, Тож гаразд, часу не гаймо. (Команди отримують картку з назвами професії. Потрібно назвати слова-асоціації) Лікар – … (Одужання, пацієнт, таблетки) Детектив – … (Розслідування, право, книга) Бібліотекар – … (Книга, читання, культура) Регулювальник – … (Дорога, світлофор, транспорт) Художник – … (Олівець, фарби, картина) Рибалка – … (Риба, гачок, вудка) Кравець – … (Одяг, ножиці, голка) Листоноша – … (Газети,журнали, сумка) Водій – … (Автомобіль, вантаж, колеса) Хлібороб – … (Поле, пшениця, комбайн) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Учитель: |
Запрошую капітанів взяти участь у конкурсі «Хто більше назве професій?»! (Капітани по черзі роблять кроти та називають професії) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Учитель: |
Наступній та останній конкурс «Від «А» до «Я»! (Капітани по черзі витягують картки з літерами та називають професії) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Учитель: |
ІІІ. Підсумок заняття-гри Діти! Ви завзято змагалися! Мені дуже цікаво дізнатися хто ж переміг? А допоможуть нам капітани команд. (Капітани підраховують отримані смайлики. Діти вголос рахують. Визначення команди-переможця) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Учитель: |
Настав час прощатися! Дякую всім знавцям професій, які здобули переможні смайлики для своїх команд. Завжди залишайтесь допитливими, кмітливими та розумними! |