Пропоную колегам - керівникам методичних об'єднань вчителів суспільних дисциплін план, за яким працює районне методичне об'єднання. Нестандартні форми методичної роботи - в дії.
План
роботи районного методичного об'єднання учителів суспільних дисциплін на 2017/2018 навчальний рік
І. Вступ
Районне методичне об’єднання учителів суспільних дисциплін у 2016/2017 навчальному році працювало над розв’язанням науково-методичної проблеми «Розвиток професійної компетентності педагога як фактор підвищення якості викладання суспільно-гуманітарних дисциплін і формування компетентної особистості учня» (ІІІ рік роботи).
Зміст діяльності РМО був спрямований на розв’язання таких завдань:
На засіданнях районного методичного об’єднання вчителі опрацювали методичні рекомендації МОНУ щодо викладання суспільних дисциплін у 2016/2017 навчальному році, актуальні нормативні документи щодо відзначення знаменних дат і подій у 2016/2017 н. р. (в тому числі і краєзнавчого характеру); підсумували результати участі школярів у ІІ етапі Всеукраїнських учнівських олімпіад з історії та правознавства; прослухали лекцію «Європейські правові цінності та їх реалізація в системі правової освіти», консультації «Методика проведення практичних занять з історії України у 8 класі» та «Як підготувати якісний учнівський реферат і повідомлення з історії»; провели методичний консиліум «Проблема інтерпретації навчальних текстів на уроках історії; здійснили анонс публікацій у фаховій пресі щодо вивчення сучасної історії України та огляд публікацій в педагогічній пресі щодо викладання етики.
В період між засіданнями було проведено Інтернет-консультацію «Соціалізація підлітків у процесі вивчення правознавства» (автор – Дорошенко Ю.М.), індивідуальні консультації для членів РМО та семінар для вчителів, які викладають історію у 8 класі, на тему «Нові ідеї та якісні зміни у духовно-культурному, соціально-політичному та повсякденному житті суспільства у ранньомодерну добу» (керівник семінару – Лемешко Н.В.).
Певну увагу члени РМО приділяли вивченню, впровадженню і поширенню ППД. Під час засідання РМО педагоги ознайомилися з досвідом призерів та лауреатів фінального туру Всеукраїнського конкурсу «Учитель року – 2016» (номінація «Історія»), а також з досвідом Гарбуза О.І., вчителя історії Софіївської ЗОШ (тема «Розвиток аксіологічної компетентності учнів у процесі вивчення історії»). Учителі Березніцька Л.О. (Кримківська ЗОШ) та Лозинська Л.В. (Синюхинобрідська ЗОШ) взяли участь у поширенні досвіду правової освіти під час Всеукраїнського тижня права, надіславши методичні матеріали до ОІППО. Методична розробка Березніцької Л.О. (правовий турнір для учнів 10-11 класів) розміщена на сайті МОІППО.
У ході атестації атестаційною комісією при відділі освіти РДА підтверджено кваліфікаційну категорію «спеціаліст вищої категорії» Лозинській Л.В. (Синюхинобрідська ЗОШ), кваліфікаційну категорію «спеціаліст вищої категорії» і педагогічне звання «старший учитель» - Тягаю А.М. (Зеленокошарська ЗОШ І-ІІ ступенів), кваліфікаційну категорію «спеціаліст вищої категорії» і педагогічне звання «учитель-методист» - Березніцькій Л.О. (Кримківська ЗОШ).
В цілому робота РМО сприяла розвитку світогляду, професійно-ціннісних орієнтацій, сучасного стилю педагогічного мислення, зростанню методичної і фахової підготовки педагогів.
Члени РМО приділяли увагу організації роботи із здібними учнями. У листопаді – грудні 2016 року проведено районний етап Всеукраїнських учнівських олімпіад з історії та правознавства, в яких взяли участь 31 школяр з історії та 12 – з правознавства. Призерами обласного етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з історії стали Кабізюк Тетяна, учениця 8 класу Підгороднянської ЗОШ І-ІІІ ступенів (ІІІ місце; учитель Дорошенко Ю.М.) та Слівенко Андрій, учень 9 класу Кумарівської ЗОШ І-ІІІ ступенів (ІІІ місце, учитель Пукас Л.С.).
Поряд з певними досягненнями у роботі РМО залишаються невирішеними ряд проблем:
Основні напрямки роботи РМО у 2017/2018 навчальному році:
Завдання районного методичного об’єднання у 2017/2018 навчальному році:
ІІ. Науково-методична тема, над якою працюють члени РМО:
«Розвиток професійної компетентності педагога як фактор підвищення якості викладання суспільно-гуманітарних дисциплін і формування компетентної особистості учня» (ІV рік).
ІІІ. Тематика засідань .
Серпень 2017 р. Кінецьпільська ЗОШ І-ІІІ ступенів
Мета: провести аналіз роботи РМО за 2016/2017 н. р.; ознайомити членів РМО з Концепцією реалізації державної політики у сфері реформування загальної середньої освіти «Нова українська школа», зі змістом оновленої навчальної програми з історії для 5-9 класів; опрацювати методичні рекомендації МОНУ щодо викладання історії, правознавства, етики у 2017/2018 н. р.; визначити найбільш ефективні методи і прийоми роботи із школярами, що мають підвищену мотивацію до навчання, для розкриття їх творчого потенціалу; актуалізувати знання членів РМО про есе як форму творчої роботи учнів; рекламувати можливості методу форум-театру у викладанні правознавства; здійснити огляд інтернет-ресурсів «Віртуальні музеї і віртуальні екскурсії»; вдосконалювати мотиваційні, когнітивні компоненти професійної компетентності членів РМО, розвивати комунікативну та соціальну компетентності.
Випереджувальні завдання:
Індивідуальні:
Колективні:
План
1. Затвердження плану роботи РМО на 2017/2018 навчальний рік.
Лемешко Н.В.
2. Опрацювання нормативних, інструктивно-методичних матеріалів МОНУ:
- Інформація з мультимедійною презентацією про Концепцією реалізації державної політики у сфері реформування загальної середньої освіти «Нова українська школа» на період до 2029 року.
Лемешко Н.В.
Бєлєнцова О.В.
- Інформація про оновлені програми з історії для 5-9 класів.
Гарбуз О.І.
3. Методичний практикум «Найбільш ефективні методи і прийоми роботи із школярами, що мають підвищену мотивацію до навчання для розкриття їх творчого потенціалу».
Члени РМО
4. Парна консультація:
● «Есе як форма творчої роботи учнів».
Пукас Л.С.
● Зразок (варіант) есе «Європейські зв’язки України в Ранню Нову добу» (Історія України. 9 клас).
Дорошенко Ю.М.
5. Реклама «Використання методу форум-театру у викладанні правознавства».
Приходько О.М.
6. Огляд інтернет-ресурсів «Віртуальні музеї і віртуальні екскурсії: погляд в минуле і майбутнє».
Лєхович П.О.
7. Комунікативний практикум «Підвищення комунікативної компетентності педагога».
Лемешко Н.В.
Березень 2018 р. Кінецьпільська ЗОШ І-ІІІ ступенів
Мета: підбити підсумки районного етапу Всеукраїнських учнівських олімпіад з історії та правознавства у 2017/2018 н. р.; розкрити актуальну проблему міжнародного тероризму; розкрити потенціал використання навчального матеріалу з суспільних дисциплін для національно-патріотичного виховання учнівської молоді; ознайомити членів РМО з методичними напрацюваннями учителів, які атестуються; представити членам РМО нову форму практичної роботи учнів – аналітичну записку та зразок її написання; анонсувати нове в законодавстві для практичного використання на уроках правознавства; здійснити огляд нової художньо-історичної літератури; сприяти поглибленню та оновленню історичних та правових знань, формуванню інноваційного типу мислення.
Випереджувальні завдання:
Індивідуальні:
Колективні:
Підготуватися до бесіди-інтерв’ю «Міжнародний тероризм як глобальна проблема людства»
Члени РМО
План
Лемешко Н.В.
Члени РМО
Бєлєнцова О.В.
Лемешко Н.В.
Шрам О.Л.
Дудник І.В.
Гарбуз О.І.
Салєнко В.О.
Клименюк Л.Д.
ІV. Заходи з підвищення фахової майстерності членів РМО
Квітень 2017 р. Лемешко Н.В.
Кінецьпільська ЗОШ І-ІІІ ступенів
Грушівська ЗОШ І-ІІ ступенів
Січень 2017 р. Росовська Л.П.
Протягом року Лемешко Н.В.
V. Вивчення, узагальнення і впровадження ППД у практику роботи
1.Участь у серпневій віртуальній педагогічній виставці «Сучасний урок в системі компетентнісно зорієнтованої освіти».
Серпень 2017 р. Члени РМО
2. Наповнення контенту сайтів і блогів членів РМО «Моя методична скарбниця».
Протягом року Члени РМО
VІ. Робота з молодими педагогами
1. Індивідуальні консультації для молодих фахівців.
Протягом року Лемешко Н.В.
2. Участь у проведенні методичної акції «На уроці у вчителя-майстра».
Жовтень 2017 року, березень 2018 року Старші учителі, учителі-
методисти, спеціалісти вищої категорії, молоді спеціалісти
Протягом року Старші учителі, учителі-методисти
VІІ. Організація позакласної роботи з учнями
1. Участь учнів у другому етапі Всеукраїнської учнівської олімпіади з історії.
Листопад 2017 р. Члени РМО
2. Участь учнів у другому етапі Всеукраїнської учнівської олімпіади з правознавства.
Грудень 2017 р. Члени РМО
3. Участь учнів у Всеукраїнському інтерактивному учнівському конкурсі юних суспільствознавців «Кришталева сова».
Лютий 2018 року Члени РМО
4. Участь учнів у Всеукраїнському учнівському конкурсі юних істориків «Лелека».
Березень 2018 року Члени РМО