Чернігівський центр професійно – технічної освіти
ПЛАН УРОКУ
професійно-практичної підготовки з мультимедійним супроводом
Урок: № Професія : Кухар
Дата: __________ Кваліфікація: 4 розряд
Майстер в/н: _____________ Група: __________
Тема за програмою: Приготування перших страв
Тема уроку: Приготування кулешиків; приготування холодних супів; приготування солодких супів з ягід.
Цілі уроку:
-
навчальна: закріпити теоретичні відомості; формування навичок виконувати послідовно процес приготування страв; організація робочого місця; дотримання технології приготування страв; виявлення помилок в готових стравах та визначення їх на якість;;
розвиваюча: розвиток в учнів уваги, спостережливості та пізнавальної активності.
-
виховна: прищеплення почуття дбайливого ставлення до обладнання, інвентарю, економне використання електроенергії, води, сировини, виховання в учнів почуття відповідальності за якість виконаної роботи;
Методична мета уроку:
Тип уроку:
-
за дидактичною метою - урок формування первинних знань, умінь;
-
за змістом виконуваних навчально - виробничих робіт – урок вивчення трудових прийомів і операцій.
Вид уроку: інструктаж, вправи
Дидактичне забезпечення: (наочність)
-
друкована: інструкційні картки, технологічні картки, інструкції з охорони праці, виробничої санітарії та гігієни, роздавальний матеріал;
-
екранна: презентація;
-
об’ємна: крупи, картопля, сухофрукти, бульйон, сіль, перець мелений, гарбуз, зелень, м’ясо, огірки.
Матеріально-технічне забезпечення:
-
обладнання: електроплита;
-
інструменти: ножі, дошка, інвентар для н/ф;
-
посуд: миски;
-
сировина: крупи, картопля, сухофрукти, бульйон, сіль, перець мелений, гарбуз, зелень, м’ясо, огірки.
Міжпредметні зв’язки:
Технологія приготування їжі з основами товарознавства
Тема «Приготування перших страв»
Організація виробництва та обслуговування.
Тема: «Організація роботи в гарячому цеху»
Устаткування підприємств харчування.
Тема: «Холодильне обладнення», «Електорообладнення»
Охорона праці.
Тема: «Основи охорони праці в гарячому цеху»
Гігієна та санітарія виробництва.
Тема: «Дотримання санітарно-гігієнічних вимог»
Облік, калькуляція і звітність.
Тема: «Нормативно-технологічні документи»
Методи навчання: словесно – практичний, пояснювально – ілюстративний, репродуктивний.
Прийоми навчання: бесіда, діалог, інструктування, виконання учнями вправ, практичний показ, спостереження.
Форми організації навчальної діяльності учнів: індивідуальна та фронтальна
Повинні знати:
-
Організацію робочого місця кухаря.
-
Правила з охорони праці та пожежної безпеки.
-
Призначення кухонного посуду, інвентарю та обладнання.
-
Технологію приготування страв з яєць
Повинні уміти:
-
Організовувати робоче місце кухаря.
-
Дотримуватись правил з охорони праці та пожежної безпеки.
-
Складати та користуватись технологічними картками.
-
Готувати перші страви
-
Перерахунок сировини на задану порцію
Мультимедійний комплект: проектор, екран, ноутбук.
Використані джерела:
1. Антонець Л.А., Куба О.М., Старовойт Л.Я. Лабораторний практикум з предмета «Технологія приготування їжі» та організація виробництва. «Факт» Київ, 2003р.
2. Доцяк В.С. Українська кухня 2-ге видання: Підручник для професійно- технічних навчальних закладів. Львів; Оріяна – Нова, 1988р.
3. Сборник технологических карт на блюда и кулинарные изделия для заведений ресторанного хозяйства/ Авт.-сост. А.М.Беляева.- К.: Издательство А.С.К., 2007.- 1248с.
4. Шевчук С.С. Професійно-практична підготовка учнів ПТНЗ в умовах підприємництва: організація і методика проведення. Методичний посібник. – Донецьк : ІПО ІПП АПН України.- 2010.- 85с.
5. Нікуліна А.С., Сілаєва І.Є., Шевчук С.С. Сучасний урок у професійній школі: проектування, організація, аналіз. Методичний посібник. – Донецьк: ДІПО ІПП. - 2008.- 160с
6. Шевчук С.С. Інноваційні підходи до навчання професії. Методичний посібник. - Донецьк: ІПО ІПП УМО АПН України.- 2009р.
Структура уроку:
1. Організаційно-вступна частина
2. Вступний інструктаж
3. Поточний інструктаж
4. Заключний інструктаж
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНА ЧАСТИНА
1. Взаємне вітання
2. Перевірка наявності учнів на уроці.
3. Перевірка зовнішнього вигляду учнів.
4. Перевірка навчальної документації
5. Допуск з охорони праці.
ІІ. ВСТУПНИЙ ІНСТРУКТАЖ З МУЛЬТИМЕДІЙНОЮ ПРЕЗЕНТАЦІЄЮ
1. Повідомлення теми та мети уроку
- розповідь майстра в/н;
2. Мотиваційно-цільова настанова уроку
- інформація майстра в/н;
3. Актуалізація та коригування опорних знань учнів
-
Вкажіть температуру подачі супів
50°C
65°C
75°C
-
Пасерованими овочами супи заправляють
за 5 хв до готовності
за 10-15 хв. до готовності
за 20-25 хв. до готовності
-
Для варіння концентрованого бульйону беруть на 1 кг продукту
4-5 л води
3-4 л води
1,25 л води
-
Спеції в супи додають
за 10-15 хв. до готовності
за 5-7 хв. до готовності
за 20-30 хв. до готовності
-
Для варіння нормального бульйону беруть
на 1 кг продукту 4-5 л води
на 1 кг продукту 1,25 л води
на 1 кг продукту 6-7 л води
-
До запровних супів належать
суп картопляний з бобовими
суп-локшина домашня
бульйон з пельменями
-
Заправні супи з макаронними виробами зберігають протягом
2 год.
30-40 хв.
60 хв.
-
За характером рідкої основи суп картопляний з крупою відноситься до
першої групи
другої групи
третьої групи
-
Вкажіть температуру подачі окрошки овочевої
14°C
65°C
75°C
-
Які з перерахованих супів подають і холодними і гарячими?
прозорі
пюреподібні
солодкі
-
Кулешики без гарніру подають
в супових мисках
в бульйонних чашках
в столових глибоких тарілках
-
Перед подаванням перших страв тарілки підігрівають до температури
60°C
30°C
40°C
-
Вкажіть, до якої групи за способом приготування відносять борщі
прозорі
різні
заправні
-
Молочні супи заправляють
маслом вершковим
топленим жиром
рослинними оліями
-
Для одержання нормального бульйону, 1 л концентрованого розводять
5 л гарячої води
3-4 л гарячої води
2-3 л гарячої води
-
За способом приготування бульйони відносяться у групу супів
заправних
прозорих
різних
-
М'ясо-кістковий бульйон варять
двома способами
одним способом
трьома способами
-
Картопля нарізана в супах вариться протягом
15-20 хв.
20-25 хв.
12-15 хв.
-
Пасеровкою з борошна заправляють перші страви
за 5-10 хв. до закінчення
за 10-15 хв. до закінчення
за 15-20 хв. до закінчення
-
Яку крупу при приготуванні перших страв попередньо відварюють?
рисову
перлову
вівсяну
-
Бобові у перші страви закладають
звареними до розм'якшення
сирими
звареними до напівготовності
-
Якій тепловій обробці піддають щавель при приготуванні перших страв?
тушкуванню
припусканню
пасеруванню
-
Вкажіть по скільки сметани подають на порцію до перших страв
10 г; 15 г; 25 г
15 г; 20 г; 25 г
25 г; 30 г; 35 г
-
Розтертий часник додають у перші страви наприкінці, після цього страву
доводять до кипіння
не кип'ятять
кип'ятять
-
Надлишок спецій і солі в перших стравах
покращує смак і аромат
не впливає на смак і аромат
погіршує смак і аромат
-
Пастеризованим називають молоко, яке обробляють при температурі
до 100°C
більше 100°C
95°C
-
Яке молоко має виражений присмак пастеризації?
пастеризоване
стерилізоване
пряжене
-
Вкажіть норму солі на 1000 г молочного супу
6 г
8 г
10 г
-
Яку крупу при приготуванні молочних супів варять до напівготовності?
манну
рисову
ядрицю
-
Вкажіть термін зберігання заправних супів
2 год.
3-4 год.
60 хв.
-
Ознайомлення учнів з інструкційними та технологічними картками та рекомендації по роботі з ними.
4. Формування первинних знань та умінь
Послідовність дій майстра виробничого навчання
з наочно-практичним показом
-
Організація робочого місця кухаря з дотриманням вимог охорони праці та правил виробничої санітарії та гігієни.
-
Вибір інвентарю, інструменту та устаткування для приготування страв
-
Експлуатація устаткування з дотриманням вимог охорони праці.
-
Підготовка сировини для приготування перших страв
-
Демонстраційне показання підготовки сировини до приготування перших страв
-
Показ прийомів приготування перших страв
-
Відпуск перших страв
-
Перерахунок сировини на задану кількість порцій
5. Закріплення первинних знань та умінь шляхом виконання учнями вправ під керівництвом майстра в/н
-
Підготовка сировини для приготування перших страв
-
Приготування перших страв
-
Відпуск перших страв
-
Перерахунок сировини на задану кількість порцій
-
Акцентування уваги майстром в/н на правильність та точність виконання вправ
-
Типові помилки та шляхи їх попередження під час виконання вправ
6. Відповідь майстра в/н на запитання учнів
7. Підведення підсумків вступного інструктажу
8. Розміщення учнів по робочим місцям
ІІІ. Поточний інструктаж
1. Дотримання правил охорони праці, виробничої санітарії та особистої гігієни
2. Спостереження за своєчасним початком роботи учнів та організацією робочих місць відповідно до індивід теми уроку.
3. Індивідуальне виконання завдань учнями
Цільовий обхід.
1. Перевірка правильності виконання технологічних прийомів та дотримання послідовності технологічного процесу.
2. Оцінювання знань і умінь учнів згідно «листа оцінювання».
3. Спостереження за дотриманням вимог охорони праці та санітарних вимог під час роботи.
4. Індивідуальна консультація і надання учням допомоги з виконання індивідуальних завдань.
4. ЗАКЛЮЧНИЙ ІНСТРУКТАЖ
1. Підведення підсумків уроку
2. Аналіз типових помилок, шляхи їх усунення.
3. Результати оцінювання учнів згідно «листа оцінювання».
4. Спрямування на застосування отриманих умінь з теми уроку на практиці.
5. Ознайомлення з наступною темою уроку, пояснення домашнього завдання.