«Плід. Поширення плодів. Лабораторне дослідження №10 «Будова плода»»

Про матеріал

Урок вивчення і засвоєння нових знань.

• формувати уявлення про плід та його будову, розширити знання учнів про плоди та насіння; ознайомити з різноманітністю плодів у природі та їх класифікацією; розкрити процес поширення плодів і насінини у природі;

• продовжити формувати компетентності працювати з текстом і малюнками підручника та іншими джерелами знань, натуральними об'єктами, розпізнавати різні типи плодів; працювати з натуральними об'єктами під час ви¬конання лабораторного дослідження, робити відповідні висновки;

• виховувати розуміння значущості плодів і на¬сіння в житті рослин, бережне ставлення до рослин.

Перегляд файлу

 

 

 

 

 

 

 

Урок на тему: «Плід. Поширення плодів.

Лабораторне дослідження №10 «Будова плода»»

 

 

 

Автор уроку:   Мовчан Інна Віталіївна

вчителів біології,  

вчитель біології Рокитнянського ЗЗСО №1 Білоцерківського  району

 

 

 

 

 

 

 

Навчальний предмет. Біологія. 6 клас

Розділ. Рослини

Тема.  Плід. Поширення плодів. Лабораторне дослідження №10 «Будова плода»

Тип уроку: урок засвоєння нових знань

Автор: Мовчан Інна Віталіївна, учитель біології Рокитнянського ЗЗСО №1 Рокитнянського району, Київської області, смт. Рокитне

Програма з біології для загальноосвітніх навчальних закладів «Біологія. 6-9

класи»

Мета:

  •                    формувати уявлення про плід та його будову, розширити знання учнів про плоди та насіння; ознайомити з різноманітністю плодів у природі та їх класифікацією; розкрити процес поширення плодів і насінини у природі;
  •                    продовжити формувати компетентності працювати з текстом і малюнками підручника та іншими джерелами знань, натуральними об’єктами, розпізнавати різні типи плодів; працювати з натуральними об’єктами під час ви­конання лабораторного дослідження, робити відповідні висновки;
  •                    виховувати розуміння значущості плодів і на­сіння в житті рослин, бережне ставлення до рослин.

Очікувані результати: учні визначають  поняття – плід та насінина, називають види плодів, відмінності соковитих та сухих плодів; розпізнають на малюнках типи плодів; описують будову плоду та процес поширення насіння; класифікують плоди за ознаками; бережливо ставляться до природи.

 

Обладнання: колекція сухих плодів, зразки соковитих плодів, комп’ютер, презентація  PowerPoint («Слайди до етапів уроку»), підручник «Біологія» - 6 клас, В.І. Соболь, робочий зошит, зошит для лабораторних досліджень.

 

 

 

Хід уроку:

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів:

      - Що ми вивчали на минулих уроках?

      - Давайте повторимо будову квітки (СЛАЙД № 1)

Бесіда:

  1. Які головні органи квітки?
  2. Які процеси відбуваються завдяки цим органам?
  3. На що перетворюється квітка після запліднення?

ІІІ. Оголошення теми і мети уроку:

  • Отже, тема нашого уроку «Плід, будова та різноманітність плодів». Лабораторна робота №10 «Будова та різноманітність плодів». (Записано на дошці)
  • Запишіть, будь ласка, тему та число в зошит.
  • Мета нашого уроку (СЛАЙД №2)

На дошці записано:

Учні:

1. Повинні знати:

2. Повинні вміти:

  • будову плоду;
  • різноманітність (класифікацію) плодів;
  • значення плодів.

 

 

 

 

  • розрізняти:

1. сухі та соковиті плоди;

2. розкривні та нерозкривні плоди;

3. однонасінні та багатонасінні плоди;

4. виробляти практичні навички при виконанні лабораторної роботи.

Девіз нашого уроку «Знати більше, знати краще».

ІV. Вивчення нового матеріалу:

  •     Розповідь з елементами бесіди:

(СЛАЙД №3)

1. Будова плоду (робота з таблицею на дошці):

  •     Плід – це видозмінена в процесі запліднення квітка.

     Після запліднення в зародковому мішку настають великі зміни:

  1. Із чого формується плід? (із зав'язі)
  2. Стінки зав'язі формують стінки плоду, які називаються оплоднем або  перикарпієм в середині якого формується насіння. (СЛАЙД №4)

ЗАПИС НА ДОШЦІ: плід = оплодень + насіння

Отже, плід – репродуктивний орган рослини, у якому знаходиться насіння.

  1. (СЛАЙД №5) Оплодень захищає насіння від низьких температур…
  2. Розглянемо будову плоду на прикладі яблука:(показую яблуко в розрізі)
  1. (СЛАЙД №6) Перикарпій або оплодень складається з 3 – х шарів та насіння:
    • 1 зовнішній шар –  екзокарпій – тоненька шкірка в соковитих плодах, а   в сухих зростається з 2 – ма шарами.
    •     2 середній шар - мезокарпій – може бути товстим, соковитим,   м'ясистим з великою кількістю цукру.
    •     3 внутрішній шар – ендокарпій – тонкий, нерідко видозмінений і перетворений на кісточку або плівку шар оплодня, в середині якого і знаходиться насіння.

Виконання лабораторної роботи №10:

Відкрийте зошити для л/р і зробіть підписи до будови плоду

    1. мезокарп;

2. насінина;

3. ендокард (вн.);

4. екзокарп (зовн.).

    2. Бесіда – «Поділ плодів» (СЛАЙД №7):

    Знайдіть на своїх партах плід помідора і горіха та порівняйте їх.

  • Що є спільного (насіння) і відмінного (сік)?
  • Отже, всі плоди за вмістом соку діляться на соковиті та сухі.
  • Розділіть дані вам плоди на сухі та соковиті.
  1.  Розповідь з елементами бесіди по таблицях

Соковиті плоди: (СЛАЙД №8)

  1. Соковиті плоди мають добре розвинений, м'ясистий середній шар оплодня і одну або декілька насінин.
  2. Вони можуть бути простими і складними:

І. Розглянемо прості:

  1.   Простий плід, в якого м'ясистий і соковитий середній шар оплодня, а внутрішній – перетворений на кісточку, в середині якого знаходиться 1 насінинка – як називається? (кістянка) (СЛАЙД №9)

           - Кістянку мають, скажіть будь ласка, які відомі вам рослини?

(абрикос, вишня, черешня, слива, алича і т. д.)

       4. Робота з підручником ст.121 (мал. 112)

    -     Відкрийте підручники на ст.121, мал.112, що ви бачите?

(плід помідора та вишні в розрізі)

  • Порівняйте їх і скажіть, в чому подібність?

(соковиті)

  • В чому відмінність?

(у вишні внутрішній шар – кісточковий і 1 насінина, а в помідора – всі шари м'ясисті та багато насіння)

  • Отже, плід вишні як називаємо?

(кістянка)

  1.  - А плід помідора – ягода.

   (СЛАЙД №10) Ягода – соковитий багатонасінний плід, в якого два шари м'ясисті – середній і внутрішній, а зовнішній – шкірочка .

    Плід ягоду мають: виноград, порічки, смородина, аґрус.

  1.  - Суниці, полуниці мають багатонасінний плід із соковитої м'якоті – суничину.
  2.  - До соковитих плодів відноситься і яблуко (СЛАЙД №11)

(яблуко має соковитий оплодень, зверху вкритий шкіркою, а внутрішній шар видозмінений на плівку, в якій також багато насінин).

  • Отже, плід яблуко – соковитий, багатонасінний, простий плід.

Плід яблуко мають такі рослини: айва, горобина, груша, яблуко, глід.

  1. - Усі ви ласували плодами кавунів та динь. А чи замислювались ви над тим, що ці рослини – близькі родичі гарбуза та огірків?
  • Тому плід цих рослин має назву гарбузина. (показую розріз гарбузини)

(СЛАЙД №12)У гарбузини – середній та внутрішній шар соковиті, а зовнішній – твердий.

Гарбузина має багато насіння, тому цей плід багатонасінний.

Отже, плід гарбузину мають: гарбуз, кавун, огірок, диня …

Ці всі плоди відносяться до простих, бо складаються з одного оплодня.

ІІ. До складних соковитих плодів належать:

  1. (СЛАЙД №13) багатокістянка малини, ожини – багатонасінний плід, який складається з окремих плодиків, що можуть розсипатись при опаданні на окремі.

2. (СЛАЙД №14) в ананаса і шовковиці ці окремі плодики зростаються і не розпадаються при  опаданні. Такі плоди утворює супліддя – складний плід.

ІІІ. (СЛАЙД №15) Сухі плоди не мають соковитої м'якоті і містять 1, кілька або багато насінин. Оплодень у них шкірястий або дерев'янистий.

       (СЛАЙД №16) Сухі плоди поділяють на розкривні та не розкривні.

       - Розповідь з елементами бесіди:

1. До сухих розкривних належить плід квасолі:

- Знайдіть його, як він називається? (біб)

- Подивіться, будь ласка і скажіть, з чого складається біб?

(оплодень складається з 2-х стулок, до яких кріпиться насіння)

    Плід біб мають такі рослини, як горох, квасоля, соя, арахіс.

2. Двома стулками розкривається такий плід, як стручок. (СЛАЙД №18)

- Уважно подивіться на малюнок на дошці і скажіть, чим стручок відрізняється від боба?

(У стручка насіння кріпиться не до стулок, а до плівчастої перетинки)

- Плід стручок утворюється в капусти, гірчиці, редьки.

3. Менші розміри має стручок у грициків, рижію і називається стручечком.

4. (СЛАЙД №19) До розкривних плодів належить і коробочка маку, блекоти, дурману.

- Що є спільного між цими плодами? Подивіться уважно на дошку.

(Те, що вони розкривні, а за кількістю насіння – багатонасінні)

- Розглянемо сухі нерозкривні плоди:

1. Знайдіть плід горіха на партах. Який в нього оплодень? А що в середині? (СЛАЙД №20) Отже, горіх має твердий здерев'янілий оплодень, всередині якого вільно лежить одна насінина, такі плоди мають горіх у ліщини, волоського горіха.

2. Знайдіть плід дуба. Як він називається? (СЛАЙД №21)У дуба – жолудь.

3.  (СЛАЙД №22) Порівняйте сім'янку і зернівку. Що спільного?

(шкірястий оплодень, насіння), що відмінне? (у сім'янки оплодень не зростає з насіниною, як у зернівки). (СЛАЙД №23)

  • Сім’янка – плід в якого оплодень не зростається з насінною шкіркою.
  • Плід сім'янка утворюється у соняшника, волошки, нагідки.
  • (СЛАЙД №24) Плід зернівку має жито, пшениця, кукурудза, ячмінь.

V. Закріплення вивченого матеріалу:

1.  - Продовження виконання лабораторної роботи в зошитах для  лабораторних робіт.

      - Відкрийте зошити для лабораторних робіт і виконайте наступне (2.1) завдання. (види плодів)

      - Завдання 2.2: поділіть плоди на групи за кількістю насіння (показую плоди, учні розподіляють і записують у таблицю: 1. Однонасінні, 2. Двонасінні )

      - Завдання 3: визначте тип плодів (плід соняха, помідора, квасолі, яблуні )

      - Отже, робимо висновки: що таке плід, із чого він утворюється? які типи плодів бувають за наявністю соку, за кількістю насіння?.

      (Плоди є сухі та соковиті, розкривні та нерозкривні., однонасінні та багатонасінні).

  1. Значення плодів (робота з таблицею); цікаве про плоди.

- (СЛАЙД № 25) «Плоди можуть утворюватися без насіння…»

- (СЛАЙД №26) «Забарвлення плодів надають антоціани…»

- (СЛАЙД №27) «Отже, плоди відрізняються за формою, забарвленням і т.д.»

3. Бесіда:

    1. Яке ж значення мають плоди? Учням було дано випереджувальне завдання про значення плодів: Екзотичні (СЛАЙД №28-31):какао, маракуйя, авокадо манго, кокос, папайя. Наші плоди:арахіс, журавлина, яблука.

    2. Дотримались ми нашого девізу? Що ми дізнались більше про плоди?

    3. (СЛАЙД №32) Чим відрізняються сухі від соковитих?

    4. (СЛАЙД №33)  Знайти зайвий плід.

    5. (СЛАЙД №34,35) Порівняти плоди.

4. За вистачанням часу на уроці «Тести».

V. Підсумки (виставлення балів).

VІ. Д/з: параграф 31, повідомлення «Поширення плодів».

VІІ. Подяка учням.

 

docx
Пов’язані теми
Біологія, Розробки уроків
Додано
20 вересня 2022
Переглядів
1557
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку