«Подорож по сторінках
Сімейної книги».
(Родинні зустрічі)
Гусейнова С.В. методист
Тема: «Подорож по сторінках Сімейної книги».
Хід заходу.
1-ша ведуча.
Доброго дня, шановні батьки та дорогі діти! Сьогоднішню нашу зустріч ми хочемо присвятити найдорожчому, що маємо – сім'ї, сімейним взаємовідносинам та сімейному вихованню.
Сім'я — це початок всьому: навчанню, вихованню, розвитку особистості. Вона немов би маленька клітинка організму, яка, мов краплина води, відображає і успіхи, і проблеми, і досягнення суспільства.
2-га ведуча. У кожного з нас є найдорожчі нам люди. Хто це? Звичайно ж, тато, мама, братик, сестричка — це найрідніші на світі люди, які один одного шанують, люблять і є членами єдиної сім'ї. Сім'я, мов сонечко, зігріває дитину від народження і до кінця днів. Родина — це гніздечко любові й тепла для кожного з нас, у ній панує злагода, повага до старших, особливо бабусь і дідусів. Адже вони — коріння сім'ї, прожили довге життя, багато знають, вміють. Кожна сім'я — це частинка великого українського народу.
1-ша ведуча. А зараз для всіх батьків діти прочитають вірші.
(Діти читають вірші.)
Мама.
Чи є в світі що світліше,
Як мамині очі,
Що все зорять за дітками,
Як вдень, так і вночі?
Чи є в світі що щиріше,
Як серденько мами,
Яке б’ється для дитини
Днями і ночами?
Чи є в світі що дорожче,
Як мама кохана,
Що трудиться для дитини
До ночі від ранку?
Матусині очі.
На мене звернені очі:
Великі, карі, жіночі.
В своїй любові бездонні.
Магічні, як у Мадонни.
Добром налиті до краю.
Я з них наснагу черпаю.
За них я Богу молюся –
Кохані очі матусі.
Татова любов.
Татова любов — як літній день,
Пахне потом, хлібом, споришами…
Не знайти такої вам ніде, —
Ну — хіба що, на долонях мами.
Татова любов — як джерело,
Чиста, світла: п’ю — і не нап’юся.
Ще такої в світі не було, —
Ну, хіба що, у очах матусі.
Татова любов — немов меди,
Солодко від неї, аж не йметься.
Спробуй, ще таку десь віднайди, —
Ну, хіба що, в материнськім серці.
Татова любов — мов океан,
Де — ні дна, ні берега земного…
В неї, справді виміру нема,
Бо вона, як в матері, від — Бога.
2-га ведуча. Прекрасно, коли батьки і діти збираються разом. Проте гірко, що це трапляється нечасто: як правило, лише під час свят або за вечерею.
Як правило, більшість часу ви, батьки, проводите не вдома, а на роботі, не зі своїми дітьми, а з тими людьми, з якими вас пов’язала щоденна робота. І саме цим людям ви, за обставинами, присвячуєте більше часу, ніж своїм власним дітям. І іноді забуваєте, що вашим дітям так хочеться, щоб тато чи мама не лише підійшли до них для того, щоб наготувати сніданком, перевірити домашнє завдання, а вибрали б хоча б годинку, щоб разом відпочити та погратися.
Тож, шановні батьки, сьогодні ви маєте можливість, хоча б на краплинку, надолужити це - поспілкуватися, відпочити разом зі своїми дітьми та більше пізнати їх.
Пропонуємо вам вирушити в уявну «Подорож по сторінках Сімейної книги».
1-ша ведуча. До подорожі запрошуємо присутніх батьків та дітей.
1-ша сторінка «Секрет мого імені».
2-га ведуча. Відгадайте загадку.
А відгадайте-но: що я таке?
Всі хочуть, як народиться дитина,
Щоб я було красиве і дзвінке,
Бо носить все життя мене людина.
(Ім’я)
Тож, пропонуємо до вашої уваги перегорнути першу сторінку «Сімейної книги», яка має назву - «Секрет мого імені».
Діти, а чи знаєте ви, що означає ім’я вашого тата чи мами? А ви, дорослі, знаєте, що означають імена ваших дітей? Розкажіть, будь ласка.
(Діти і батьки по-черзі відповідають. Після кожної розповіді ведуча по-черзі розповідає про значення того чи іншого імені.)
МАРІЯ - ім'я староєврейського походження. За однією версією це ім'я означає - гірка, за іншою - кохана, за третьою - уперта. Марія відповідальна, працелюбна, чуйна, любить справедливість. До навколишніх вона ставиться з великою теплотою, тому біля неї часто гріються люди, яким необхідна ласка і турбота. Чужа біда викликає у неї щире бажання допомогти людині. Марія віддана своїм дітям, вона дуже їх любить.
ЯКІВ - ім'я являє собою російську форму від давньоєврейського імені Іаков, переклад якого в переносному значенні можна розуміти як "другий по народженню". Яків з самого дитинства займає позицію розважливої і практичної дитини. Не просто сходиться з новими людьми. Яків дуже цінує дружбу, переваги віддасть старим, перевіреним товаришам, ніж новим. Яків завжди з повагою ставиться до свого батька. У них своєрідний кармічний зв'язок, який зберігається протягом всього часу. Яків трудоголік, він завжди намагається довести нові справи до кінця.
ВАЛЕНТИНА - в перекладі з латинської означає - здорова, сильна. Валентина зростає доброю з раннього дитинства. Вона ніколи не чекає нагороди за свою допомогу, вона робить це не з корисливих спонукань, а тому, що просто не може бачити чуже горе. Валентина дуже гостинна господиня, легка на підйом, в гостях вона завжди запропонує допомогу господарці будинку. Вона досить проста у спілкуванні, зазвичай буває весела, гостинна і також сама любить ходити в гості. У шлюбі практично весь вільний час вона присвячує чоловікові та дітям.
КОНСТЯНТИН - в перекладі з латинської означає - стійкий, постійний. Костянтин - це відповідальна та сумлінна людина. Однак він хитрий і впертий. У свою справу вкладає всю душу. Делікатний. Володіє багатою уявою. Характер Костянтина досить складний і суперечливий, у ньому сплетені сталість з непостійністю. Він володіє тонким чуттям до прекрасного, що в різній мірі є практично в кожній людині. Характер Костянтина не дозволяє йому поділяти думку більшості.
ЛАРИСА - від латинського слова "ларус", яке означає - чайка. Лариса ніколи не нав'язує людям свої думки і переживання, часто вона багато чого приймає близько до серця, тому що легко ранима. Лариса володіє покірним, замкнутим характером. Іноді вона присвячує своїй роботі все життя. Власниця цього імені талановита, досягає успіхів у лінгвістиці, філології, програмуванні. Вона дуже любить дітей, може стати хорошим вихователем.
ВОЛОДИМИР - слов'янського походження, означає - "володіє світом". Володимиру дуже подобається комфорт і затишок, дорогі меблі і зі смаком оформлені кімнати. Володимир дуже охайний. В навколишніх він цінує силу і розум. Для Володимира характерні активність, дипломатичність, швидка реакція. Він дуже самолюбний, для нього важлива думка оточуючих. Образ не забуває. Володимир - заповзятлива, компанійська людина. Досить часто він займає високе положення в суспільстві.
СЕРГІЙ - від старослов’янського імені Сергіус, що означає: «високий, високопоставлений». Свої емоції Сергій часто тримає глибоко в собі. Він краще буде проявляти переживання своїми діями, ніж словами. Сергій вміє дбати і переживати за ближнього. До роботи і до справи Сергій ставиться дуже сумлінно, завжди намагається стримати дане слово, ну а якщо у нього не виходить зробити обіцяне, то він обов'язково попередить про це людину. Сергій не багатослівний, не любить пліткувати. Дуже любить і поважає батьків і родичів. Він завжди з ними згідливіший, не ображає їх. Ну от самого Сергія досить легко образити, ні він, звичайно не покаже образи, просто всередині себе буде переживати.
ІРИНА - в перекладі з грецької означає - «мир, спокій». В імені Ірина добре поєднуються такі якості, як твердість, життєрадісність, рухливість і цілеспрямованість. Часто Ірини володіють незалежністю і тому всі ці якості практично не піддаються зміні в процесі виховання. Ірина самостійна, рішуча, може робити вчинки, характерні для чоловіків. Ірина товариська, пряма і різка в своїх судженнях. Набагато затишніше вона відчуває себе в чоловічій компанії, в жіночому суспільстві їй нудно.
2-га сторінка «Сімейний календар».
1-ша ведуча. Кожна сім'я має свій, відмінний від інших, сімейний календар, до якого вона вносить дати, найбільш важливі для її членів. Тож, наступною сторінкою нашої «Сімейної книги» буде - «Сімейний календар».
Для кожного дорослого і для кожної дитини ми підготували ряд запитань, відповідати на які слід чітко і звичайно, правильно.
Запитання для батьків:
І.
ІІ.
ІІІ.
ІV.
- Коли ваша дитина зробила свої перші кроки?
- У якому віці ваша дитина навилася казати: «Дякую»?
- У якому році ваша дитина має закінчити повну середню школу?
Запитання для дітей:
І.
ІІ.
ІІІ.
ІV.
3-тя сторінка «Маленькі штрихи
до портрета родини».
2-га ведуча. А зараз пропонуємо вам інтерв’ю, результати якого наповнять 3 сторінку «Сімейної книги» під назвою «Маленькі штрихи до портрета родини». Тепер кожен відповідає лише на одне питання, проте це слід зробити якнайшвидше.
Запитання для батьків:
Запитання для дітей:
- Які книги любить читати твоя мама?
4-та сторінка «Ідеальні батьки та діти».
1-ша ведуча. Кожен батько та кожна мати мріє бачити свою дитину ідеальною. А як же діти? Мабуть це не буде великим відкриттям, що кожна дитина або вважає своїх батьків ідеальними, або також мріє про це. Проте, як правило, ідеальні люди бувають лише вигадані. І кожен з нас, як і дорослий, так і дитина, має певні недоліки, яких хотів би позбутися. Давайте наберемося сміливості та спробуємо їх назвати. Ваші відповіді складуть 4 сторінку «Сімейної книги», яка називається «Ідеальні батьки та діти».
(Ведуча кидає м'яч комусь із батьків. Той, хто спіймав м'яч, має закінчити фразу: «Якщо б я був ідеальним батьком, то я б...».
Потім дорослий кидає м'яч своїй дитині, і та закінчує фразу: «Якщо б я був ідеальною дитиною, то я б...» і так далі. )
5-та сторінка «Улюблені страви».
1-ша ведуча. Мабуть немає серед вас жодного, хто б не любив смачненько попоїсти. І мабуть у кожного є своя улюблена страва. Відкрийте нам свої уподобання і складіть 5 сторінку «Сімейної книги» під назвою «Улюблені страви».
(Завдання: дітям дається слово, яке означає якусь страву, діти описують його, не називаючи цього слова, а батьки повинні здогадатися про що мова.
Слова: торт, йогурт, шоколадка, млинці, молоко, тушкована капуста, зефір, мармелад, плов, каша, варення, смажена картопля, пельмені.)
6-та сторінка «Родовідне дерево».
1-ша ведуча. Важливою сторінкою «Сімейної книги» є «Родовідне дерево». На кожному родовідному дереві, яке ще іноді називають генеалогічним, можна прочитати не тільки долю однієї сім'ї, а справжню книгу життя, історію цілої нації. Бо ж кожна сім'я — це частинка суспільства, яка відображає всі процеси, які в ньому відбуваються.
Наші прадіди уявляли життя людей на землі як велетенське Дерево Роду. Свій маленький листочок на цьому дереві має кожен із вас, діти. Гілки – ваші батьки, їхні сестри і брати. Стовбур – дідусі й бабусі. Відростки - їхні брати і сестри. Коріння – батьки ваших дідусів і бабусь. У кожної гілочки або коріння є своє ім’я. Чим міцніше росте дерево – тим більше є рід.
Давайте зараз кожна сім'я намалює своє родовідне дерево і потім усі дерева поєднаємо в один прекрасний квітучий сімейний сад.
(Кожній сім'ї дається аркуш паперу і олівці для малювання.)
1-ша ведуча. Доброю та щирою видалося наша зустріч. І це не дивно, адже тут зібралися найрідніші та найближчі кожному з вас люди. Вони подарували вам життя, любі діти, і вчать вас людських правил, збагачують розум, вкладають у душу добрі слова.
Великий педагог Костянтин Ушинський писав: «Важко передати словами те, щось особливо світле, коли ми згадуємо теплоту рідного сімейного гнізда. До глибокої старості залишаються у нас якісь задушевні зв'язки з тією сім'єю, з якої ми вийшли. Нам якось важко уявити собі, що ці зв'язки вже розірвані назавжди, але це сімейне почуття час від часу пробуджується в нас і так до останніх днів життя».
2 ведуча. Любіть же, шануйте, поважайте найближчих людей своїх, свою родину: батька, матусю, бабусю, дідуся, братів та сестричок. Завжди будьте чемними, допомагайте їм у всьому. Пишайтеся своїм родом та пам'ятайте місце, де народилися, рідну оселю, свій народ та нашу українську щедру землю.
А вам, шановні дорослі, щира подяка за ваших дітей, за їхню відвертість, безпосередність, почуття гумору, кмітливість, доброту.
.