Подорож у князівство Іменник

Про матеріал
Мета уроку-узагальнити та систематизувати знання учнів з теми “Іменник”; удосконалювати вміння застосовувати теоретичні знання на практиці; розвивати вміння правильно вживати іменники в мовленні, знаходити вивчені орфограми та пояснювати їх; прищеплювати любов до рідної мови. Тип уроку: урок-практикум у формі подорожі. Обладнання: маршрутний лист, презентація, мультимедійна дошка, ментальні картки,
Перегляд файлу

 

            Новогалещинський ліцей

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                         (6 клас)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Підготувала і провела Пархоменко О.В.

 

                            2019

Мета: узагальнити та систематизувати знання учнів з теми “Іменник”; удосконалювати вміння застосовувати теоретичні знання на практиці; розвивати вміння правильно вживати іменники в мовленні, знаходити вивчені орфограми та пояснювати їх; прищеплювати любов до рідної мови.

Тип уроку: урок-практикум у формі подорожі.

Обладнання: маршрутний лист, презентація, мультимедійна дошка, ментальні картки, «квітка знань»

                                              Хід уроку

І. Мотивація навчальної діяльності

Слово вчителя ( слайд 1)

      -Десь у Всесвіті існує чарівне королівство Лінгвістики, де Мова є могутньою, хороброю королевою, а Морфологія - одна з прекрасних принцес цього королівства. Саме від неї залежить, в якому вбранні, в яких обладунках повинні виступати віддані їй слуги, яких звуть Іменник, Прикметник, Дієслово, Займенник, Числівник, Прислівник, Прийменник, Сполучник, Вигук. Кожен із слуг живе в окремому князівстві.

     Ми з вами здійснимо подорож в князівство під назвою «Іменник». Сьогодні ми з вами ще раз згадаємо всі особливості цієї частини мови, повторимо правила правопису, щоб ненароком не образити жителів цього князівства. Якщо з успіхом пройдемо усі зупинки, виборовши ключі від головної фортеці «Іменник», то здобудемо нагороди-тобто оцінки.      Але перш, ніж вирушити в дорогу, ми сформуємо з вами команду і дізнаємось, хто вирушає в подорож.

Гра «Мікрофон».

Для цього, ви будете передавати  один одному  мікрофон, називати своє ім'я та одну рису характеру (іменник), що говорить про вас як виховану людину. Наприклад: Маша  - доброта, Ігор - щирість, Тетяна - вихованість і т.д.

 

ІІ. Основний етап уроку. Подорож.

  1. Щоб опинитися в князівстві, ми повинні перетнути кордон «Понять і термінів»  ( слайд 2)

У маршрутних листах зазначені питання, на які ви повинні дати відповіді.

1) Морфологія вивчає звуки мови чи слова? (слова  як ч. м.)

2) Скільки всього у нашій мові частин мови? (10).

3)  На які групи поділяються частини мови? (самост.,служб.,вигук.)

4) Іменник належить до службових чи самостійних частин мови? (до самостійних).

5) Іменник називає ознаку предмета чи предмет або особу? (предмет або особу).

6)  На які питання відповідає іменник? (хто? що?)

7)  Іменник означає назви істот і... (неістот).

8). Скільки відмінків має іменник?(сім).

9) Який відмінок називається прямим? (Н.в.)

10)  Яким членом речення виступає іменник? (будь-яким)

11)  Скільки відмін мають іменники?(4) 

12)  Іменники яких відмін не поділяються на групи? (3 і 4).

 

2.-Ось ми і в князівстві! Перед нами дві вулиці - вулиця  Власних назв і вулиця  Загальних назв. (слайд 3)

 Їх жителі зовсім заплуталися, хто, де живе. Давайте їм допоможемо повернутися додому, розподіливши за колонками.

 

 

  «Плутанина» (Вправа на платформі  LearningApps)

Кава,село,Ганнуся,салат,«Орел»,Київ,орел,зірка,малюнок,сніг,Зірка,Рябко,

пес, сузір ̓ я, птах, молодь ,Лисичанськ, «Молодь», школа, мова, олівець, весна,

 «Весна», «Калина», калина.

«Озеро Правопису» ( слайд 4)

Мереж…во, мар…во, говор…ння, печ…во, гарбуз…ння, кіш…чка, добр…во,

розумн…чка, вул….чка, жит…чко, трав…чка, гор…ння, стеж…чка,

відер…чко.

 

 

«Текстова галявина»(у тесті підкреслити іменники, визначити рід, число, відмінок) ( слайд 5)

  До найкоштовніших надбань кожного народу належить мова. Тому й називаємо надбання - рідна мова. Мова-найбільший духовний скарб, у якому народ виявляє себе творцем.

 

 

«Привал Нотослів ̓ я» ( слайд 6)

записати іменники, у складі яких присутні назви нот, визначити відміну кожного слова) До, ре, мі, фа, соль, ля, сі

 

 

 

ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА

 

Сходинки «Відміни» (розподілити іменники за відмінами) ( слайд 7)

 

Тінь, сирота, вікно, дівчина, мати, сіль, учитель, мідь, курча, вовченя, суддя, вітер, круча, степ, теля, світ, льон, щастя, ранок, бранка, плач, свято, доля, вечорниці, дума, дорога, письменник, човен, піч, ніч, радість, зоря, місяць, ведмежа, заєць, волосся.

 

 « Мовна пастка»  (слайд 8)

 

 

 

 

 

 

Розподілити іменники за групами: тверда, м'яка чи мішана.

Тверда М'яка Мішана

                         Недотепа будівля                                          каша

                          Екзотика ерудиція                                      одежа

                          М'ята                           заготівля  ружа

                          Азбука                                                                                 іржа

                    Єхидна                               невдача

                         Думка  ноша

                         Епоха Яша

   «Печера  видінь» (слайд 9)

 

Із запропонованих слів учням треба скласти зв’язний текст.

Мова, слово, серденько, камінь, ненька, забуває, у грудях.

 

 

 

 

ІV.  Рефлексія

Учитель:

 

Ось ми з вами і подолали всі перешкоди. Залишилося останнє- відкрити браму. А для цього зробимо підсумок про іменник як частину мови. Перед вами ментальна картка «Іменник як частина мови»

Узагальнити відомості про іменник за ментальною карткою

V. Підсумок уроку.

Слово вчителя: ( слайд 11)

 

-От і потрапили ми до королівства «Іменник», здолавши безліч перепон і барєрів. Тому кожен учасник подорожі отримує приз у вигляді оцінки.

( вручення символічних скриньок з оцінками)

 

 

VІ. Домашнє завдання.(слайд 12)

 

 

 

 

 

 

 

 

(слайд 13)

 

 

 

 

 

                                         Маршрутний лист

1.Кордон «Понять і термінів».

2. «Плутанина»

Кава,село,Ганнуся,салат,«Орел»,Київ,орел,зірка,малюнок,сніг,Зірка,Рябко,

пес, сузір ̓ я, птах, молодь, Лисичанськ, «Молодь», школа, мова, олівець.

                        Власні                                                    Загальні

3. «Озеро Правопису»

Мереж…во, мар…во, говор…ння, печ…во, гарбуз…ння, кіш…чка, добр…во,

розумн…чка, вул….чка, жит…чко, трав…чка, кра…чок, гор…ння, стеж…чка,

відер…чко.

4. «Текстова галявина»

       До найкоштовніших надбань кожного народу належить мова. Тому й

називаємо надбання - рідна мова. Мова-найбільший духовний скарб,у якому

народ виявляє себе творцем.

 «Привал Нотослів ̓ я»

(записати іменники,у складі яких присутні назви нот,визначити відміну кожного слова) 

До-       Ре-        Мі-         Фа-          Соль-         Ля-               Сі-

7.Сходинки «Відміни» (розподілити іменники за відмінами)

     Тінь, сирота, вікно, дівчина, мати, сіль, учитель, мідь, курча, вовченя, суддя, вітер, круча, степ, теля, світ, льон, щастя, ранок, бранка, плач, свято, доля, вечорниці

    І                                    ІІ                                    ІІІ                                 ІV

«Мовна пастка»

Недотепа, будівля,  каша, екзотика, ерудиція,  одежа, м'ята,                           заготівля,  ружа, азбука,  іржа, єхидна, невдача, думка,  ноша, епоха, Яша

    «Печера  видінь»

Із запропонованих слів учням треба скласти зв’язний текст.

Мова, слово, серденько, камінь, ненька, забуває, у грудях.

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
6 лютого 2019
Переглядів
895
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку