Тема: Поетична майстерня. Анатолій Костецький «Дивна звичка»
Мета: удосконалювати навички свідомого читання віршованих творів; учити
сприймати зміст поезії на слух, добирати риму, формувати уміння
слухати, орієнтуватися в тексті; розвивати зв’язне мовлення, образне
мислення, творчу уяву учнів, пам'ять, увагу, спостережливість;
виховувати інтерес до поезії, любов до художнього слова
Тип уроку: Вивчення нового матеріалу
Обладнання: мультимедійна презентація, портрет А. Костецького, виставка
збірок поета, сигнальні картки, мікрофон, роздатковий матеріал, написи
для читання в особах
Перебіг уроку
1. Організація класу
1.1. Привітання
Доброго дня тобі, небо блакитне.
Доброго дня тобі, сонечко світле.
Доброго дня тобі школа рідна.
Доброго дня Вам, гості привітні.
2. Психологічний настрій дітей
2.1. Девіз уроку
- Прочитаймо разом девіз нашого уроку.
Виразно читаємо,
Чітко слова промовляємо,
Мову та творчість свою розвиваємо.
2.2. Вправа «Очікування»
- Сьогодні на уроці я очікую, що ви будете: Уважні
Розумні
Організовані
Кмітливі
- А що очікуєте ви від уроку? На листочках у вигляді думок напишіть свої очікування та покладіть поки на парту. Укінці уроки ми до них повернемось.
- Для того, щоб ваші очікування справдилися ви повинні бути дружніми, активними, уважними, творчими, не викрикуйте, слідкуйте за мовленням, запам’ятовуйте, давайте повні відповіді, читаючи уявляйте, міркуйте та фантазуйте.
3. Мовленнєва розминка
- Діти, а хто з вас робив зарядку вранці?
- Зараз ми зробимо зарядку для язичка.
3.1. Розчитування за складовими таблицями
Читаємо: весело, здивовано, повільно, із запитанням, сердито, спокійно.
3.2. Робота над чистомовкою
Ан-ан-ан — дме холодний вітрюган.
Це-це-це — сипле сніг прямо в лице.
Ло-ло-ло — снігом землю замело.
Ля-ля-ля — стала білою земля.
Лі-лі-лі — ось замети чималі.
Уха-уха-уха — щипа мороз ніс і вуха.
Імо-імо-імо — до хати біжімо.
3.3. Робота над скоромовкою
Скоро, скоро мовить Санька
Скоромовки-спотиканки.
Слово в слово ловко,
Скоро мовить скоромовки.
4. Мотивація навчальної діяльності
Давайте, діти,
Вирушаймо до країни слів,
В рядки багатолиці.
Попросим добрих чаклунів
Відкрить нам таємниці.
Самі давайте зробим крок
І спробуємо стати…(ой, а ким?)…
4.1. Розгадування кросворда
- Давайте розгадаємо кросворд, а тоді дізнаємося, ким ми можемо стати, якщо докладемо зусиль.
1. Що людей годує? (Праця)
2. Хто найдальше бачить? (Розум)
3. Тоненьке, кругленьке. Серце гарненьке. Хто на його слід погляне, Думку його взнає. (Олівець)
4. Скринька зі шкільними речами, яку носять у руці або за плечима. (Портфель)
5. Що допомагає нам висловити свою думку на папері? (Ручка)
6. Що у світі найшвидше? (Думка)
7. Що мовчить, а розуму навчить? (Книжка)
— Яке слово ми прочитали? (Поетами)
— Як, на вашу думку, чи всі можуть бути поетами? (Відповіді дітей.)
— Але кожен може спробувати складати вірші.
5. Повідомлення теми і мети уроку
- Сьогодні у нас поетичний урок. На уроці ми познайомимося з віршем дитячого поета та самі спробуємо себе у ролі поетів.
6. Сприймання та усвідомлення нового матеріалу
6.1. Вступна бесіда
- У кожного поета є помічниці, які допомагають йому складати вірші. А що це за помічниці ви дізнаєтеся, відгадавши загадку.
У віршах є таємниця:
Кожне слово – ніби птиця,
Що на гілочку сідає.
Хто читає – помічає:
Хвостики у крайніх двох
Одинакові в обох.
Хто з вас першим озоветься,
Як же явище це зветься?
- Що таке рима?
- Почитаємо пояснення у підручнику (с. 48).
6.2. Ознайомлення із життєвим і творчим шляхом А. Костецького
- У тісній дружбі із римами був один із відомих дитячих поетів. А хто цей поет ви дізнаєтеся, розшифрувавши запис.
6.2.1. Розповідь дітей
- Учні нашого класу підготували розповідь біографічних відомостей життя поета. (Учні доповідають).
- Народився Анатолій Костецький 6 грудня 1948 року у м. Києві в учительській сім'ї. Його мама, учителька української мови і літератури, з трьох років брала хлопчика з собою на уроки й садила за останню парту. У чотири роки він навчився читати, а в п’ять засвоїв грамоту, уже писав і починав римувати. Рано навчився грати в шахи й плавати. Відтоді не розлучався зі спортом, книгою і пером. У перший клас пішов, маючи у зошиті декілька своїх віршів. А в п’ятому класі на шкільному конкурсі одержав диплом за вірші, присвячені Тарасу Григоровичу Шевченку.
Ще в п’ятирічному віці, коли старші запитували Анатолія, ким він хоче бути, хлопчик твердо й упевнено відповідав: «Письменником». Це викликало сміх у дорослих. Друкувати вірші почав з двадцяти років. Анатолій Георгійович бук кандидатом філологічних наук, обдарованим прозаїком, автором наукових праць. Його вірші перекладено білоруською, російською, молдавською, туркменською, угорською, німецькою, естонською та іншими мовами.
Упродовж кількох років на радіо поет вів популярну передачу «Пригоди славнозвісних книг», звертаючись до своїх найменших слухачів «книголюбики та книгознавчики».
6.2.2. Доповнення знань учнів про поета
На картках текст, який діти читають.
З творів Анатолія Георгійовича Костецького можна скласти бібліотеку. Він видав понад 50 книжок віршів і казкових повістей для дітей. Головні герої віршів Анатолія Костецького – жваві, непосидючі, мрійливі і фантазери. У своїх творах поет торкається багатьох різних тем, але провідною є дитяче життя, сповнене відкриттів, вигадок, гумору. Відкрито і серйозно, але ненав’язливо, без повчань поет говорить про те, що для людини є найважливішим: як дружити, як берегти природу. (Звертається увага на виставку книжок автора).
6.3. Опрацювання вірша А. Костецького «Дивна звичка»
6.3.1. Робота над заголовком
- Прочитайте назву вірша з яким ми будемо сьогодні працювати.
- Яку звичку можна вважати дивною?
6.3.2. Виразне читання вірша учителем (скорочено)
- Хто герой вірша? Яку він мав дивну звичку?
6.3.3. Словникова робота
мама спить
сказав питаєте
лікар показали
батьки вчителів
хлопчак злякався
- Яке слово «зайве» у кожному стовпчику? Чому?
- Змініть слова першої колонки (крім зайвого) так, щоб вони римувалися до слова «вчителів» (мамів, лікарів, батьків, хлопчиків), а слова другої колонки – до слова «сказав» (спав, питав, показав, злякав).
6.3.4. Читання вірша учнями (повна версія)
- На столі аркуш з повною версією цього вірша. Прочитаємо та визначимо, якої частини не вистачає у підручнику.
- Який настрій у цього вірша? (Веселий, жартівливий).
6.3.5. Аналіз змісту вірша
- Яку частину пропущено у підручнику?
- Прочитайте, як хлопчик описує свою дивну звичку.
- Що турбувало батьків хлопчика?
- Куди відвела мама сина? А чому вона це зробила? Чи виявив лікар у хлопця якусь хворобу?
- Як хлопчик ставиться до своєї звички? Який висновок він зробив? Чи погоджуєтесь ви з його думкою?
- Який на вашу думку цей вірш – гумористичний чи повчальний? Чому?
6.3.6. Фізкультхвилинка «Читання – сила»
Де казки живуть чудові?
Де знання про світ і мови?
Де фантазії вітрила? –
У книжках!
В читанні – сила.
Хто читає, той розумний.
Смакота, мов з маком бублик.
Знає змалечку дитина –
У книжках!
В читанні – сила.
Шпаківні-читальні,
Яскраві та гарні,
До нас прилетіли,
Принесли книжки.
Читальні-шпаківні,
Усюди в країні
Всі діти читають,
Читай з нами ти.
6.3.7. Вправи на розвиток швидкості читання
а) Гра «Знайди рими»
- Які рими вам видалися смішними? А які – несподіваними?
Вчителів — ... (завів).
Уроки — ... (сороки).
Поїв — ... (корів).
До дошки — ... (ложка).
Вдома — ... (солому).
Два — ... (ква).
Сльози — ... (тривожиш).
Пробачте — ... (не плачте).
б) Гра «Чиї це слова?»
- Знайдіть у вірші, хто сказав такі слова: «Ти мене тривожиш!», «Мине», «Пробачте!», «Не плачте!», «Ставлю «два!», «Ква!», «Як уроки?».
в) Читання речень, різних за метою висловлювання
- Прочитайте усі питальні речення, відтворюючи відповідну інтонацію, а тоді – окличні.
6.3.8. Виразне читання в особах
7. Узагальнення і систематизація знань
7.1. Гра «Подай сигнал»
- Обери пари слів, що римуються.
деревце – гільце
7.2. Гра «Добери рими»
Раз про риму добре знаєте,
Може в гру таку пограєте?
Я слівце якесь підкину,
А у відповідь ви - риму.
Сонечко – віконечко місто – тісто
діти – квіти крок – урок
нічка – річка роса – коса
прозорі – зорі пушок – сніжок
7.3. Творче завдання. Робота в парах
- Спробуйте свої сили в поезії. Доберіть рими і закінчіть рядки вірша. Читайте, слова додавайте.
Щедро ллє проміння сонце
У твоє й моє... (віконце),
Щоб в теплі ми виростали,
Й світло людям... (дарували).
Й де б ми в світі не були,
Щоб завжди любов... (несли),
Щастя, радість і тепло,
Щоб чудово всім... (було).
В світ прийшли ми: я і ти —
Для любові й... (доброти)!
Будь привітним і прихильним,
Добрим, лагідним і... (сильним).
Вчися правдою прожити,
Теплим словом вмій... (зігріти).
Вчись завжди допомагати
І людині... (співчувати).
Намагайся так прожити,
Щоб, як сонечко, ... (світити)!
І в душі завжди нести
Теплий промінь... (доброти).
8. Підсумок уроку
8.1. Метод «Мікрофон»
- З яким твором познайомилися?
- Хто його автор?
- Що найбільше любив робити хлопчик?
- Що таке рими?
- Чи сподобалось вам добирати рими?
- Чи легко бути поетом?
- Коли вам було найважче?
- Які завдання були найцікавішими?
- Чи справдилися ваші очікування? Якщо так – візьміть ваші «думки» та приклейте до стенду думок поета. Я бажаю аби у вас з’явився інтерес до написання віршів. І можливо, у майбутньому, хтось іщ вас стане відомим поетом.
9. Домашнє завдання
Виразно читати вірш. Скласти власні віршовані рядочки.