Конспект самопідготовки
ТЕМА ЗАНЯТТЯ: «Польща в міжвоєнний період (1918 – 1939 рр.)»
План заняття:
1. Відновлення державної незалежності Польщі.
2. Польсько-українське протистояння. Визначення кордонів.
З. Політичний розвиток. Режим „санації”.
1. Відновлення незалежності Польщі, яка перебувала у складі Російської імперії, почалося восени 1918 р. Уряд Радянської Росії відмовився від попередніх угод царизму щодо Польщі і визнав право польського народу на створення власної держави.
Поразка Німеччини, розпад Австро-Угорщини й підтримка західноєвропейських держав і США прискорили процес державотворення Польщі.
Запам'ятай: - 11 листопада 1918 р. - було проголошено утворення
Польщі та призначено ’’начальником держави’’
Ю. Пілсудського.
Історичні персоналії:
В лютому 1919 р. розпочав роботу Установчий сейм Польщі, який прийняв рішення про запровадження 8-годинного робочого дня, проведення аграрної реформи, припинення страйків, ліквідації Рад робітничих та селянських депутатів.
В 1921 р. було прийнято конституцію країни, яка закріпила парламентську республіку.
2. Західні кордони Польщі були визначені на Паризькій мирній конференції, а щодо східного кордону питання залишилося відкритим. Англійський міністр іноземних справ Керзон запропонував визначити його лінією розселення етнічних поляків („лінія Керзона”). Але невизначеність становища в Росії дала можливість польському уряду претендувати на землі, які колись входили до складу Речі Посполитої.
Запам'ятай: - листопад 1918 р. – липень 1919 р. - україно-польська
війна (з ЗУНР), внаслідок якої Польща загарбала Західну
Україну;
- квітень – листопад 1920 р. – радянсько-польська війна.
Поміркуй: Чому Радянська Росія пішла на заключення невигідного
для неї за умовами Ризького мирного договору?
Політична та економічна нестабільність у Польщі на початку 20-х років, криза в армії привели до переавороту 1926 р. і встановлення режиму „санації” (оздоровлення).
Запам’ятай: - 1926 – 1935 рр. – режим „санації” та авторитарного
режиму на чолі з Ю. Пілсудським;
групи людей за допомогою репресивного апарату і
соціальної демагогії.
Поміркуй: Чому Польща після після відновлення своєї державності
пішла розвиватись не демократичним, а тоталітарним
шляхом?
Прихід до влади Ю. Пілсудського збігся у часі з економічною стабілізацією в країні. Провідну роль у цьому відіграли англійські, американські та німецькі інвестиції. Але внаслідок кризи 1929 – 1933 рр. економічний розвиток був вкрай нестабільним, періодично відбувались економічні кризи. Напередодні 1939 р. Польща так і не змогла досягти докризового рівня 1929 р.
Зовнішня політика Польщі в цей період була скерована на розвиток стосунків з Великобританією та Францією. Постійно були напруженими стосунки країни з СРСР, Німеччиною, Литвою. В березні 1939 р. Німеччина висунула ультиматум Польщі з вимогою приєднати Гданськ (Данциг) і дати згоду на будівництво у „польському коридорі” автомобільних та залізничних зв’язків між Великою Німеччиною та Східною Прусією. Польща відхилила ці вимоги. 1 вересня 1939 р. Німеччина вчинила напад на Польщу і розпочала ІІ світову війну.
Домашнє завдання: §15 О.В.Гісем Всесвітня історія. Підручник для 10 класу, «Ранок», 2018; дай відповіді на поставлені питання.