Помилки у виборі майбутньої професії. Поради учням.

Про матеріал
В процесі вибору майбутньої професії ніхто не застрахований від помилок. Пропоную ознайомитися з типовими помилками, які часто зустрічаються під час профорієнтаційного самовизначення.
Перегляд файлу

Правильний вибір професії - це твій успіх у житті - Вибір професії

Помилки

у виборі майбутньої професії

 

Автор: Петринко Людмила Володимирівна

практичний психолог

опорного закладу

«Підкамінська ЗОШ І-ІІІ ст.»

Бродівського  району

                                                                     Львівської області

 

 

 

1. Ставлення до вибору професії як до незмінної

 

 

У будь-якій сфері діяльності відбувається зміна занять, посад у міру росту кваліфікації людини. При цьому найбільших успіхів досягає той, хто добре пройшов початкові щаблі.

Проаналізуйте ситуацію на ринку праці. Зверніть увагу на те, що з кожним роком з’являються все нові професії. Будьте готові до того, що прийдеться регулярно підвищувати кваліфікацію, освоювати суміжні спеціальності. Не бійтеся того, що вибір професії зараз, в 9 чи 11-му класі, фатальним чином визначить всю вашу долю. Зміна вибору, освоєння нової спеціальності зробить вас цінним фахівцем, необхідним у міждисциплінарних областях діяльності. Перша професія, навіть якщо ви потім передумаєте й знайдете щось більш привабливе, знадобиться в несподіваних ситуаціях.

 

 

2. Думки про «престижність професії» , які поширені у суспільстві

 

 

Через певні забобони і упередженість деякі важливі для суспільства професії, заняття вважаються ницими, непристойними (наприклад: сміттяр).

Економіст або психолог нітрохи не більш корисний для суспільства, ніж хімік або слюсар.

У виборі майбутньої професії орієнтуйтесь не на «престижність» професії в суспільстві, а на попит спеціалістів тіє чи іншої професійної сфери на ринку праці, а також на власні  інтереси і здібності. В іншому випадку ви  ризикуєте стати володарем “модної” спеціальності, що не приносить задоволення. У гіршому випадку, через відсутність тих чи інших необхідних якостей, ви можете стати непридатними для виконання основних робочих функцій…

 

3. Вибір професії під впливом товаришів

(за компанію, щоб не відстати)

 

 

Професію ми вибираємо, керуючись своїм “смаком” так само, як одяг і взуття.

Почуття групи, орієнтація на однолітків – дуже позитивні особливості юнаків  та дівчат вашого  віку. Вони потрібні для освоєння норм поведінки в суспільстві, формування образу “Я” і самооцінки. Тому можна орієнтуватися на інших,але в жодному разі не порівнювати себе з однолітками, а тим більше не повторювати сліпо поведінку друзів. Намагайтеся побачити, чим ви подібні з вашими друзями, а в чому ваші відмінності. Це допоможе зрозуміти, що якщо Іванко йде здобувати професію рятувальника (а він – ризикова людина), то ця професія вам може не сподобатися (адже ви дуже обережні і розважливі).

 

 

4. Перенесення ставлення до людини-представника тієї або іншої професії на саму професію

 

 

При виборі професії треба враховувати насамперед особливості даного виду діяльності, а не вибирати професію тільки тому, що вам подобається або не подобається людина, яка займається даним видом діяльності.

Особливо небезпечне зачарування викладачем (якщо тебе захоплює щиросердність конкретного вчителя – це не означає, що тобі подобається предмет, якого він навчає). Крім того, часто юнаки роблять помилку, намагаючись одержати професію кумира – спортсмена, політика, військового, журналіста, артиста.

 

 

 

5. Захоплення зовнішньою стороною професії

 

 

За легкістю, з якою актор створює на сцені образ, стоїть напружена, буденна праця.

А журналісти не завжди виступають у телепередачах – частіше вони опрацьовують масу інформації, архівів, розмовляють із десятками людей – перш, ніж підготують 10-хвилинне повідомлення, яке, як правило, озвучить інший (диктор на телебаченні).

 

 

 

 

 

6. Ототожнення шкільного навчального предмета із професією

або недостатнє розрізнення цих понять

 

 

Є такий предмет, як іноземна мова, а професій, де потрібна здібніть до мови, багато – перекладач, екскурсовод, телефоніст міжнародного зв’язку тощо. Тому при виборі професії треба враховувати, які реальні заняття й професії за цим предметом стоять.

Для цього найкраще не просто вивчити професіограми або словники професій. Варто проаналізувати газети з вакансіями на біржі праці (там, зазвичай, вказується, яка освіта потрібна для конкретної вакансії). Наприклад, людина з лінгвістичною освітою (“українська мова й література”, “іноземна мова” у школі) може працювати й викладачем, і перекладачем, і редактором, і серетарем-референтом.

Завжди треба пам’ятати, що професій існує більше, ніж шкільних предметів. Можна стати юристом, маркетологом, апаратником. Одна професія може також об’єднувати в собі знання з декількох шкільних предметів. Скажімо, майбутньому економістові в школі може подобатися одночасно й математика, і географія.

 

 

 

7. Застарілі уявлення про характер праці в сфері матеріального виробництва

 

 

Для прикладу, існує уявлення, що професія автомеханіка пов’язана з брудним копирсанням у моторі автомобіля. Проте ніщо не стоїть на місці, відбувається модернізація і у сфері виробництва товарів, і у сфері обслуговування, де впроваджується комп’ютеризована діагностика. Тому варто цікавитися новими впровадженнями і нововведеннями у світі професій.

 

 

 

8. Невміння (небажання) розібратися у своїх особистісних якостях (схильностях, здібностях)

 

 

Робота над собою – це не завжди одне з найлегших і найцікавіших занять. Розібратися в собі вам допоможуть психологи, профконсультанти, батьки, учителі.

Корисними також можуть бути  психологічні тести, а також статті й публікації на тему популярної психології. Однак, майте на увазі, що серед них є багато непрофесійних, тому рекомендую скористатися цими перевіреними посиланнями:

9. Незнання/ недооцінка своїх фізичних особливостей, недоліків, істотних при виборі професії

 

 

Існують професії, які можуть бути вам протипоказані, тому що вони можуть погіршити ваш стан здоров’я.

Таких професій небагато й до них належать, в основному, ті, які потребують тривалого напруження тих або інших фізіологічних систем.

 

І головне…

 

 

Не сприймайте жодні інструкції буквально, краще навіть, якщо ви творчо підійдете до справи й розробите для себе свій власний план – список необхідних для вибору професії дій.

 

Але, приймаючи рішення щодо вибору майбутньої професії,  звертайте увагу на ключові моменти: аналіз пропозицій на ринку освіти, аналіз попиту на ринку праці, об’єктивна оцінка своїх здібностей, схильностей, знань, стан здоров’я,  тощо.

 

 

 

Вибір професії або задача з багатьма невідомими | НОВОПРАЗЬКА ОБ'ЄДНАНА  ГРОМАДА 

docx
Додано
6 лютого 2021
Переглядів
1003
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку