Уроки № 5, № 6
Тема «Поняття конуса. Площа поверхні конуса. Зрізаний конус»
Мета:
Формування вмінь задавати питання й будувати ланцюжок логічних міркувань, висновків.
Формування навичок роботи з текстом, з новими поняттями.
Знайомство з поняттям конуса.
Формування навичок доведення теорем стереометрії.
Завдання:
Вчити спостерігати, міркувати, аналізувати.
Вчити правильній математичній мові, розвивати всі види пам'яті.
Хід уроку:
1. Введення в тему, введення нових понять.
Робота з підручником по абзацах (наступний текст закривається листом паперу).
Прочитали перший абзац, проаналізували й висунули гіпотезу в тім, що написано далі. Відкрили наступний абзац, прочитали, зрівняли з тим, про що ми говорили. Так іде робота з пунктом “Поняття конуса”. Такий вид роботи дозволяє активізувати розумову діяльність учнів відразу ж на першому етапі вивчення нового матеріалу, що збільшує відсоток успішності при запам'ятовуванні й відтворенні.
2. Систематизація нових знань.
Щоб систематизувати весь прочитаний матеріал, складемо на дошці й у зошитах план
У першому пункті підручника ми познайомилися з поняттям конуса. Багато термінів збігаються з термінами циліндра. Знайдемо різне й подібне між ними. Проведемо порівняльний аналіз і заповнимо в зошиті таблицю.
З’ясували різницю при обчисленні площ бічної і повної поверхонь
Постараємося самі знайти формули, по яких можна обчислити площі бічної й повної поверхонь, використовуючи аналогію із циліндром.
(Учні приводять доведення, ґрунтуючись на тому, що за площу бічної поверхні конуса приймають площу кругового сектора, і приходять до формули: S= rL. Висновок і доведення учні записують у зошит.
Крім площі бічної поверхні в конуса обчислюють і площу повної поверхні. Із чого складена повна поверхня конуса? По якій формулі можна обчислити її площу?
S= rL +Пr2.
3. Застосування отриманих знань при розв’язуванні практичних задач.
Ковпак до костюма клоуна має вигляд конуса, радіус основи якого дорівнює 8см, а висота ковпака 12см. Скільки метрів тканини треба купити, щоб обтягнути цей ковпак.
4. Домашнє завдання:
проговорити план-схему;
повторити виведення формул;
скласти практичну задачу на застосування формул.
5. Підсумок уроку: рефлексія.
Назвати 10 основних термінів, пов'язаних з поняттям конуса.
Які форми роботи на уроці здалися вам найбільш ефективними, найменш ефективними?
Який підсумок уроку для вас особисто?