Поняття про «апостроф». План-конспект уроку

Про матеріал
Тип уроку: урок засвоєння нових знань. Методи навчання: пояснювально – ілюстративний, репродуктивний. Прийоми навчання: розповідь, бесіда, ілюстрація, тестування. Форми роботи: фронтальна, індивідуальна, робота в групках. Обладнання: ілюстрації, ТЗН. Ключові поняття теми: основні терміни (апостроф).
Перегляд файлу

    Тема:  Поняття про «апостроф».

Мета:  - дати поняття про орфограму «апостроф» та її істотні ознаки (роздільна вимова; якими є звуки перед апострофом; скільки звуків позначають букви після апостофа);

- формувати вміння визначати слова з орфограмою і правильно пояснювати правопис, добирати слова з апострофом і доводити правильність правопису слів, вживати у мовленні слова з апострофом під час складання словосполучень, речень.

- виховувати самостійність у доборі слів з апострофом, бажання вдосконалювати власне мовлення, правильно вживаючи слова з апострофом.

Тип уроку:  урок засвоєння нових знань.

Методи навчання:  пояснювально – ілюстративний, репродуктивний.

Прийоми навчання:  розповідь, бесіда, ілюстрація, тестування.

Форми роботи:  фронтальна, індивідуальна, робота в групках.

Обладнання:  ілюстрації, ТЗН.

Ключові поняття теми: основні терміни (апостроф).

 

 

 

 

                                  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                     Хід уроку

І. Перевірка готовності учнів до уроку (до 1 хв.).

Починаємо урок,

Бо почули ми дзвінок.

Він за парти кличе нас.

До роботи, другий клас!

(Невеликий віршик для привернення уваги дітей до вчителя)

 

-Діти, перевірте, будь ласка, наявність на парті необхідного шкільного приладдя (підручника, зошита, щоденника, ручки, олівця).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів (до  2 хв)

1. Бесіда

- Що таке апостроф?

- Як позначається?

2. Завдання

Наведіть приклади слів з апострофом.

Поясніть правильність думки.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку (1 хв.).

Тема: Апостроф.

Мета:

Знати: що таке апостроф.

Уміти: застосовувати правило для правильного написання слів з  апострофом.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

IV. Мотивація навчальної діяльності (до 1 хв.).

- Здобуті з цієї теми знання і вміння необхідні для правильного написання слів з апострофом.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V. Засвоєння нових знань (вивчення нового матеріалу)  (10 хв.).

 

Вправа 1 (с. 64,  впр. 174) (усно).

Мета: спостереження за мовним матеріалом із метою виявлення слів з апострофом і м’яких звуків, перед якими стоїть апостроф.

Завдання: 

Відгадайте загадку

Я такий же, як знак розділовий,

і відомий шкільній дітворі.

Та в словах української мови

я пишусь не внизу, а вгорі.

Спробуй лиш написати ім’я –

зразу стану потрібним і я.

                            Дмитро Білоус

2. Вимов слово ім’я. Які звуки позначає буква я? Чітко вимовте ці звуки. Як вимовляємо звук [м]?

Висновок: ви дізналися, що букви перед апострофом позначають тверді приголосні звуки.

Зразок відповіді учня: Буква я позначає два звуки [йа]. Звук [м] вимовляємо твердо.

 

 

Вправа 2 (с. 65,  впр. 175) (письмово).

Мета: спостереження за мовним матеріалом із метою виявлення орфограми в словах та її істотних ознак (твердих приголосних звуків, після яких стоїть апостроф і м’яких звуків, перед якими стоїть апостроф).

Завдання:

1. Прочитай слова. Після апострофа на місці букв я, ю, є, ї чітко вимовляй по 2 звуки: [йа], [йу], [йе], [йі].

Голуб’я, п’ю, в’є, сім’ї, торф’яний, бур’ян.

2. Спиши слова, підкресли букви між якими стоїть апостроф.

3. Зроби висновок, після яких букв і перед якими буквами ставиться апостроф.

 Висновок: апостроф ставиться після твердих приголосних перед я, ю, є, ї.

 Загальний висновок: отже, апостроф ставиться  перед м’якими звуками і після  твердих приголосних звуків.

РОБОТА З ПРАВИЛОМ

Формулювання правила вчителем.

ПРАВИЛО

 

Апостроф – це знак(’), який уживається на письмі для позначення роздільної вимови приголосного твердого звука перед м’яким [й].

Апостроф ставиться після букв б, п, в, м, ф, р перед я, ю, є, ї, які позначають по два звуки [йа], [йу], [йе], [йі].

 

ПРИМІТКА.  Правило доцільно надрукувати на окремих аркушах паперу і роздати учням для опрацювання.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Завдання

1. Прочитайте правило.

2. Підготуйтеся дати відповіді на поставлені запитання.

 

                 Бесіда

1. Що таке апостроф?

2. Яким знаком позначається апостроф?

3. Перед якими буквами ставиться апостроф?

4. Після яких букв ставиться апостроф?

5. Які букви позначають два звуки?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

VІ. Формування вмінь і навичок (закріплення одержаних знань) (20 хв.).

Вправа 1 (с. 65,  впр. 176)  (письмово).

Мета: формування вмінь правильно пояснювати правопис слів з орфограмою.

Завдання: 

1. Прочитай і спиши. Поясни вживання апострофа у словах.

Наше подвір’я, дерев’яна лавочка, м’який диван гусяче пір’я.

2. Усно склади речення з поданими словосполученнями.

Висновок: під час виконання вправи пояснювали написання слів з апострофом.

Зразок відповіді учня

Апостроф ставиться після твердих приголосних звуків [в], [м], [р] і перед м’яким [я], як у словах «пір’я», «подвір’я», «м’який», «дерев’яна».

Щодня ми граємося на нашому подвір’ї. Моя бабуся сидить на дерев’яній лавочці. У мене вдома м’який диван. Моя подушка з гусячого пір’я.

 

Вправа 2 (с. 65,  впр. 177 (письмово).

Мета: формування вмінь самостійно вставляти орфограму у словах, де це потрібно і пояснювати правопис слів.

Завдання: 

1. Прочитай і спиши слова, вставляючи, де  потрібно, апостроф.

М..ята, солов..ї, здоров..і, пір..я, б..ють, здоров..я, мор..я, бур..як.

2. Назви однакові букви в словах пір’я і моря. Зроби висновок, чи однакові звуки позначено цими букви.

 

Висновок: під час виконання вправи самостійно ставили апостроф у словах, де це потрібно і пояснювали написання слів з апострофом.

Зразок відповіді учня

Однаковими буквами у словах пір’я і моря є букви р і я. У слові «пір’я» звук [р] твердий, а у слові «моря» - пом’якшений.

 

 

Вправа 3 (письмово)

Мета: формування вмінь самостійно добирати слова з апострофом і доводити правильність правопису слів.

Завдання:

1. Назвіть слова з апострофом.

2. Поясніть написання цих слів.

3. Запишіть слова з апострофом.

Висновок: самостійно добирали слова з апострофом і доводити правильність правопису слів

 

Вправа 4 ( письмово)

Мета: формувати вміння самостійно вживати у мовленні слова з апострофом під час складання словосполучень, речень.

Завдання:

1. Складіть словосполучення з поданими словами:

бур’ян, м’ята, п’ятниця, дев’ять, м’яч.

2. Складіть і запишіть речення з утвореними словосполученнями.

 

Висновок: самостійно вживали у мовленні слова з апострофом під час складання словосполучень, речень.

VIІ. Підсумок уроку

 1. Усно

   Бесіда

1. Що таке апостроф?

2. Яким знаком позначається апостроф?

3. Перед якими буквами ставиться апостроф?

4. Після яких букв ставиться апостроф?

5. Які букви позначають два звуки?

 

  2. Письмово

 Самостійна робота (виконання тестових завдань)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                              

 

Тестові завдання

І варіант

1. Визначте, перед якими буквами ставиться апостроф.

А)  я, ю, є, ї;

Б)  б, п, в, м, ф;

В)  б, п, ї, є.


2. Визначте, після яких букв ставиться апостроф?

А)  к, л, м;

Б)  б, п, в, м, ф, р;

В)  б, п, в, к, л, м.


3. Визначте, в якому слові ставиться апостроф?

А)  м..та;

Б)  св..ято;

В)  цв..ях.

 
4. Визначте, в якому слові не ставиться апостроф?

А)  в..юн;

Б)  бур..ян;

В)  бур..я.

                

 5. Визначте рядок,в якому всі слова пишуться з апострофом?

А)  пір..я, пам..ять;

Б)  мор..я, бур..я;

В)  мор..я, пір..я.

 

 

 

 

 

 VIІ. Домашнє завдання ( до 1 хв.).

Завдання

1. Запишіть у зошит 10 слів, які пишуться з апострофом .

2. Придумайте і запишіть 2 речення, в яких є слово з апострофом.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                           ДОДАТКИ

                         Зразок оформлення дошки

Перше вересня

Класна робота

Тема. Апостроф

Зразок каліграфічної хвилинки

Ап ос тр оф. Апостроф.

Знати: що таке апостроф.

Уміти: самостійно ставити апостроф у словах, де це потрібно і пояснювати написання слів з апострофом. 

 

Зразок оформлення сторінки зошита учня

Перше вересня

Класна робота

Ап ос тр оф


Вправа 175

Голубя, пю, вє, сімї, торфяний, бурян.

Вправа 176

Наше подвір’я, дерев’яна лавочка, м’який диван гусяче пір’я.

Вправа 177

М’ята, солов’ї, здорові, пір’я, б’ють, здоров’я, моря, буряк.

                                     

                                        Вправа 3

Сім’я, бур’ян, м’язи, Мар’яна, полум’я, пір’я, комп’ютер.

Вправа 4

Ми з бабусею рвали бур’ян на городі.

На клумбі росте запашна м’ята.

В п’ятницю ми з татом підемо в театр.

Вчора я бачив дев’ять горобців.

Мені подарували новий м’яч.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                       Зразок фізкультхвилинки

Руки в сторону та вгору —
На носочки підніміться.
Підніміть голівку вгору
Й на долоньки подивіться.
Руки в сторони розводим,
Опускаєм плавно вниз,
Присідати ми почнемо,
Добре ноги розімнемо.
Раз присіли — руки прямо.
Встали. Знову все так само.
Вправу дружно почали.
Нахил вліво — раз, два, три!
Повертаємося вправо.
Все виконуємо гарно.
Вліво, вправо повернулись.

І сусіду усміхнулись.

                      Зразок хвилинки відпочинку

                                   Гра «Ведмідь»

Учитель пропонує учням уявити, як повільно ходить ведмідь, вайлувато переступаючи з ноги на ногу; як бігає: швиденько і прямо пересувається вперед, як він бурчить.

 

 

 

docx
Додано
25 квітня 2021
Переглядів
1122
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку