Як зняти психоемоційну напругу
У кожної людини під час напружених емоційних станів змінюється міміка, темп мовлення, з'являється метушливість, змінюється дихання, пульс, колір обличчя, можуть з'явитися сльози. Емоційні та фізичні стани людини взаємопов'язані, і тому наділені здатністю взаємовпливу один на одного. Підтвердженням цьому є відомі висловлювання: «Ми сміємося тому, що нам весело» і «Нам весело тому, що ми сміємося».
Найпростіший, але досить ефективний спосіб корекції негативного емоційного стану – розслаблення м'язів. Навчившись розслабляти, а також довільно і свідомо контролювати їх стан, можна керувати і відповідними емоціями.
Чому це так? Справа в тому, що на фізіологічному рівні організм миттєво реагує на потенційну небезпеку. Це виявляється в інстинктивному бажанні усунути причину стресу або ж, навпаки, уникнути зіткнення з нею. Тому фізіологічну реакцію на стрес визначають як: «БОРОТИСЯ чи ТІКАТИ».Така реакція є продуктом мільйонів років еволюції, впродовж яких життя людей залежало від їхньої реакції на небезпеку. У скрутну хвилину організм мобілізує свої резерви: ми починаємо частіше дихати, прискорюється серцебиття, вивільняється енергія, напружуються м’язи. Якщо ця енергія не вивільняється, то це може призвести до згубної її дії на внутрішні системи організму.
Протидіяти цьому допомагають фізичні тренування та методи релаксації.
Засоби саморегуляції психологічного стану під час стресу.
Деякі вправи для зняття психоемоційної напруги
Сісти зручно, заплющити очі та, наскільки це можливо, розслабити м’язи.
«Я -розслаблююсь – та - заспокоююсь». Синхронізувати це з ритмом власного дихання:
«я» і «та» проказувати на вдосі, «розслаблююсь» і «заспокоююсь» - на видоху.
Кілька хвилин такого дихання дозволяють зняти нервово – м’зову напругу та
оптимізувати свій функціональний стан.
4. Переключення. При надмірному збудженні в корі головного мозку утворюється
домінуюче вогнище збудження, яке наділене здатністю підпорядковувати собі всю
діяльність організму, всі вчинки та думки людини. Отже, для заспокоєння його треба
ліквідувати або створити конкуруюче. Чим більш захоплююча діяльність, тим легше його
створити. Згадайте приємну подію із власного життя, уявіть, що ця подія повторилася, і ви
знаходитесь в такому ж стані. Зробіть такий самий вираз обличчя, посмішку, поставу,
відчуйте цей стан всім тілом.
5. Розрядка емоцій — виговоритися комусь до кінця. Після того, як людина виговориться, її
збудження знижується, і вона може усвідомити свої помилки, оцінити ситуацію таобрати
правильне рішення.Якщо на даний момент немає можливості з кимось поговорити,ви можете розповісти про те, що вас хвилює, самому собі. Розкажіть про все, що з вами сталося, і спробуйте проаналізувати. Говоріть самі із собою доти, доки все, що вас хвилює, не буде проговорено вголос, і ви не відчуєте полегшення.Декому краще допоможе перенесення всіх своїх хвилювань на папір. Напишіть собі листа. Довірте папіру все, що відчуваєте і думаєте. Цей спосіб має ту перевагу, що письмова мова коротша та логічніша. У процесі змалювання ситуації в листі розуміння проблеми може настати швидше, ніж під час розмови. Лист можна відразу знищити або сховати й перечитати, коли вас знову почнуть хвилювати травматичні події. Ви згадаєте свій стан і зрозумієте, що зможете з ним упоратись, як і минулого разу.
Ефективній емоційній саморегуляції також сприяє використання прийомів візуалізації.
Наприклад, для зняття тривоги, занепокоєнняпоставте перед собою картинку із заспокійливим пейзажем, можна включити приємну музику-релакс.Розслабтеся і уявіть, що ви сидите на чудовій зеленій галявині в ясний сонячний день... Небо осяяне веселкою, і частка цього сяйва належить вам... Воно яскравіше тисячі сонць... Його промені м’яко і ласкаво пригрівають вашу голову, проникають у тіло, розливаються по ньому, воно все наповнюється очищуючим світлом, у якому розчиняються ваші турботи і тривоги, всі негативні думки і почуття, страхи і передчуття. Все негативне залишає ваше тіло, перетворившись в темний дим, який швидко розвиває ніжний вітер. Ви позбавлені від тривог, ви очищені, вам світло і радісно! (вправа може тривати 5-10 хвилин).