Порівняльний опис «Червоногрудий снігур та жовтогруда синичка»

Про матеріал
Навчити дітей складати в письмовій формі порівняльний опис; закріплювати вміння добирати синоніми, антоніми; розвивати усне і письмове мовлення, спостережливість, увагу, пам’ять; виховувати інтерес до птахів.
Перегляд файлу

Тема: 

 

 

Мета: навчити дітей складати в письмовій формі порівняльний опис; закріплювати вміння добирати синоніми, антоніми; розвивати усне і письмове мовлення, спостережливість, увагу, пам’ять; виховувати інтерес до птахів.

Обладнання: порівняльні таблиці,  мультимедійна презентація.

Хід уроку

І.   Організація класу

ІІ.  Актуалізація опорних знань

1. Загадки про зиму

                             * * *

Крил не має, а гарно літає.

Що то за птиця, що сонця боїться. (Сніг)

                               * * *

Росте вона додолу головою,

Росте вона холодною зимою.

А тільки сонечко засяє –

 Вона заплаче й помирає. (Бурулька)

                                * * *

Без рук, без фарб, а вікна розмальовує. (Мороз)

                        * * *

Хто наткав полотна,

Аж до лісу від вікна?

І сміється, і здається:

Ось така вона … (зима).

2.  Розгляд ілюстрацій про зиму                                                      

Вчитель. Доберіть слова, які характеризують цю пору року. (Зима холодна, морозна, чиста, біла, люта, сердита, сніжна, кришталева, тиха, тепла)

3. Хвилинка каліграфії

          зи ма мо оз лі ід

          зима мороз лід

4. Складання загадки про зиму                                                         

Розставити слова у рядках так, щоб вийшов вірш-загадка.

пух, ніжно-білий, кружляє,

кожух, зайчик, міняє, свій,

лиска, рукавички, вдягає,

весело, синички, співають,

дріма, вже, в, бар лозі, ведмідь,

прийшла, яка, пора? ____________

Перевіряємо.                                                                                                

Кружляє ніжно-білий пух,

Міняє зайчик свій кожух,

Вдягає рукавички лиска,

Співають весело синички.

В барлозі вже ведмідь дріма,

Яка пора прийшла? (Зима)

ІІІ.  Оголошення теми і мети уроку

Вчитель. На сьогоднішньому уроці ми поговоримо про зимових птахів і навчимось робити порівняльну характеристику.

ІV.  Робота з мовним матеріалом

1. Відгадування загадки.

Вчитель. Щоб дізнатись про яких птахів піде мова, відгадайте загадки.

Ми маєм грудочки червоні,

І чорні крильця в нас міцні.

На крилах зиму ми приносим,

І звуть нас просто (снігурі).

Вчитель. Які слова загадки підказали, що це снігур?

Пташка невеличка,

 В неї білі щічки,

Сірі лапки, чорна шапка,

Фартушок жовтенький,

Голосок тоненький.

Та ж ця птиця невеличка

Називається (синичка).

Вчитель. Які слова допомогли розгадати загадку? Отже, ви зрозуміли, що сьогодні ми будемо порівнювати синичку та снігура.                       

2.  Цікава інформація. Працює довідкове бюро.

                                             Синичка                                                      

    Синичка – невелика за розміром пташка. Вона має жовтувато-зелену спинку, жовтий животик з широкою чорною смугою на грудях. Верхня частина голови, боки і шия блискучо-чорні, крила сірувато-блакитні. Хвіст чорний. Довжина тіла досягає 13-16 см.

    Живляться синиці комахами та їх личинками, насінням дерев, ягодами. Люблять м’ясо та сало, якими їх підгодовують люди.

    Синиці – корисні птахи. Цілий рік знищують вони у лісах та садах комах-шкідників.

                                                      Снігурі                                                     

    Снігурі – червоногруді пташки з чорною шапочкою на голові. Маса тіла – 32-34 г, а довжина – 15-19 см.

    Колір оперення самця значно красивіший. Черевце у самця червоне, а у самочки – бурувато-сіре. Спинка, крила, хвіст – чорні. На хвості біла смужечка.

    Живуть снігурі переважно у хвойних лісах Півночі. До нас прилітають пізно восени і оселяються недалеко від людського житла. Мандруючи по садах, вони збирають насіння бур’янів, ягоди, що залишились зимувати на кущах. Надають перевагу горобині. Комахи в раціон снігурів потрапляють випадково і в невеликій кількості.

3. Обговорення почутого.

- Що цікавого з життя цих птахів ви дізнались?

- Які ці птахи за розміром?

- Яке у них забарвлення?

- Чим живляться?

- Де мешкають?

- Чи відлітають у вирій?

4) Заповнення порівняльної таблиці

Робота в парі.                                                                                

 

С и н и ц я

С н і г у р

Розмір

Невеличка

Середнього

 розміру

Забарвлення грудей

Жовта

Червона у самців, самка – буровато-сіре

Спинка

Жовтувато-

зелена

Чорна

Крила

Сірувато-

блакитні

Чорні з голубою

маніжкою

Голова

Чорна з білими

щічками

Чорна

Живлення

Комахи, личинки, насіння дерев, ягоди, м’ясо, сало

Насіння бур’янів, ягоди, рідко комахи

Місце проживання

 

В лісах Півночі

 

                                    Ф і з к у л ь т х в и л и н к а                                

Щоб красувався рідний край,

В зеленому гіллі,

Посадим на горбочку гай – (копають)

Сосну й дубки малі! (розводять руки)

Високі стануть дерева, (підйом на носочках)

Підіймуться до хмар. (піднімають руки)

У гаї житимуть сова, (махають руками, як пташки)

Зозуля і шишкар.

Тут зійдуть проліски ясні, (присіли, поступово підіймаються)

Фіалки і розмай.

Розквітне ними навесні

Увесь зелений гай.

Протопче лиска тут сліди, (йдуть на місці, стрибають)

Прискоче й зайчик сам …

І люди, що прийдуть сюди. (йдуть на місці, поклони)

Спасибі скажуть вам.

ІV. Складання порівняльного опису зовнішнього виду птахів.

1.  Бесіда

- Які пункти таблиці відображають зовнішній вигляд птахів?

- Складіть речення, в яких порівнюється забарвлення птахів (голова, крила, животик).

- До якої частини тексту можна віднести ці речення? (До основної)

- Придумайте зачин і кінцівку.

2. Слухання 2-3 усних порівняльних описів.

V. Самостійне написання твору

    1. Читання вчителем зразка твору.

    Синичка і снігур являються вісниками приходу холодів. З їх появою чекай що скоро прийде зима.

    Хоч ці птахи і полюбляють холод, але зовні вони дуже різні. Так у синички яскраво-жовте черевце, а ось у снігурів – яскраво-червоне. Коли снігурі сидять взимку на кущах чи деревах, то здалеку нагадують червоні ягідки. Обоє птахів мають довгенький чорний хвостик, а от забарвлення крил різне. Так у синички – сірувато-блакитний, а у  снігурів – чорні з голубою маніжкою.

    Люблять ці птахи поласувати ягідками, насінням дерев, проте синички ще їдять личинок, м’ясо та сало.

    І синичка і снігур корисні птахи. Проте не забувайте взимку зробите для них пташині їдальні.

    2. Читання учнівських робіт.

VІ. Підсумок уроку

- Що нового дізнались на уроці?

- Чого навчились?

- Хто задоволений своєю роботою?

Хто міг би написати краще?

VІІ. Домашнє завдання

    Скласти усний порівняльний опис берези і горобини.

   


Додаток до уроку

    Загадки про зиму

              * * *

Прийшла до нас бабуся

У білому кожусі.

Поля причепурила –

Пухнастим снігом вкрила.

Відгадайте, хто вона.

Бабусенька чарівна.

            * * *

Хто наткав полотна

Аж від лісу до вікна?

І сміється, задається:

- Ось така ширина!         

Загадки про снігурів

              * * *

Ми його не тільки в книжці –

Бачили в садку.

У червоній він манишці,

Сірім піджачку.

Зсуне шапочку на очі,

У дворі гуля.

Жити в клітці він не хоче,

Діток звеселя. Хто такий? (Снігур)

              * * *

Всі в блакитнім піджачку,

В рожевій сорочці,

В нас зимою по садку

Гуляють, як гості. (Снігурі)

               * * *

Ми маєм грудочки червоні,

І чорні крильця в нас міцні.

На крилах зиму ми приносим,

І звуть нас просто … (снігурі)

Легенда

    Жила на світі маленька сіренька пташка, яка хотіла мати червоне пір’ячко на грудях. До кого вона не зверталась за допомогою, до яких хитрощів не вдавалася, але пір’ячко на грудях залишалось сірим.

    Одного разу в Єрусалимі вона почула гомін, на страту вели трьох людей. Їх розп’яли на хресті, а на одного з них одягли терновий вінок. Колючка тернового вінця впивалась нещасному в чоло. Жалібна пташка підлетіла і витягла колючку. А то був не звичайний чоловік, а син Божий – Ісус. Забруднила пташка груди кров’ю, і залишився цей колір їй назавжди. Так з’явився снугр.

 

docx
До підручника
Українська мова 4 клас (Криган С. Г.)
Додано
1 січня
Переглядів
28
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку