Творчий переказ «Петрик, собака й кошеня»

Про матеріал
Вчити дітей творчо переказувати текст; збагачувати активний і пасивний словник учнів; розвивати увагу, спостережливість, творче мислення; виховувати любов до тварин, бажання їм допомагати
Перегляд файлу

Тема: 

 

Мета: вчити дітей творчо переказувати текст; збагачувати активний і пасивний словник учнів; розвивати увагу, спостережливість, творче мислення; виховувати любов до тварин, бажання їм допомагати.

Обладнання: маски настрою, загадка,  мультимедійна презентація.

Хід уроку

І.   Організація класу

ІІ.  Повідомлення теми та мети уроку

1.  Хвилинка каліграфії                                                                     

кі іт Пе ет ик со аб ба ка

Петрик      собака    кошеня

Людину характеризують її вчинки.

2. Завдання уроку

Вчитель. Сьогодні ми навчимось переказувати текст, але не просто переказувати, а переказувати творчо, тобто щось додаючи від себе. Про одного з героїв тексту послухайте загадку і спробуйте відгадати:

Коло бабусі ходить в кожусі,

Проти печі гріється,

Без водички миється. (Кіт)

Вчитель. Які слова загадки допомогли вам розгадати, що це є котик?                 Сьогодні ми послухаємо текст про пригоду, яка сталася з маленьким кошеням.

ІІІ.  Читання тексту вчителем                                                   

Петрик, собака й кошеня

    Маленький хлопчик Петрик йшов стежкою в саду. Бачить, біжить назустріч кудлатий собака. Петрик злякався, хотів тікати. Та раптом до його ніг притулилося маленьке кошеня. Воно втекло від собаки й просило захисту від цього страшного звіра. Стоїть Петрик, дивиться на кошеня, а воно підняло голівку до нього й жалібно нявчить.

    Петрикові стало шкода кошеняти. Він узяв його на руки і хоробро пішов собаці назустріч.

    Пес зупинився, злякано глянув на Петрика і сховався в кущах.

                                                                                                (В.Сухомлинський)

ІV.  Змістовний аналіз тексту

1. Відзначення мети й основної думки.

2. Відповіді на запитання. Обговорення тексту.                            

- Де трапилась пригода?

- Кого зустрів Петрик в саду? Чого злякався хлопчик?

- Звідки взялося кошеня? Чого воно просило у Петрика?

- Як воно просило захисту? Як вчинив Петрик?

- Чим закінчилася зустріч? Чому пес сховався?

- Як ви оцінюєте вчинок хлопця?

- Чи змогли б ви так поступити у цій ситуації?

V. Мовний аналіз тексту

1. Пояснення значень слів

Кудлатий  – багато шерсті; раптом – зненацька, дуже швидко; притулилось – стало близенько; втекло – прибігло; захисту – просило допомоги; жалібно – ніби плакало.

 

VІ. Структурний аналіз тексту, складання плану до нього

1. Повторне читання тексту вчителем.

2. Бесіда.

- Назвіть зачин і кінцівку тесту.

- На скільки абзаців можна поділити цей текст?

- Про що йтиметься у першому абзаці? Який заголовок доберемо?

(Так по черзі аналізуються всі частини тексту і до кожної добирається заголовок)

                       План                                                                                  

1. Зустріч Петрика з собакою.

2. Маленьке кошенятко просить захисту.

3. Мужнє рішення хлопчика.

4. Зляканий пес сховався у кущах.

Підбір заголовка до всього тексту                                                           

1. Хоробрий хлопчик.

2. Гарний вчинок.

3. Злякане кошеня.

3. Запис заголовка і плану до зошита.

4. Виставка «масок-настрою»

Вчитель. Яку маску підберете для читання і переказування кожної частини тексту? (Біля кожного пункту плану кріпиться обрана маска)

                                    Ф і з к у л ь т х в и л и н к а                                  

VІІ. Детальний переказ тексту (1-2 учні)

    За поданим планом і опорними словами (усно)

VІІІ. Творчий переказ 

   1. Завдання по варіантам.

Варіант 1

     Переказ від імені кошеняти.

- Уявіть, що ви і є те маленьке кошеня. Спробуйте переказати текст від його імені.

Варіант 2

     Переказ від імені Петрика.

- Уявіть себе цим хлопчиком і перекажіть текст від його імені.

2. Письмовий запис переказу.

3. Зачитування переказу (3-4 учні)

ІХ. Підсумок уроку

Вчитель. Послухайте речення і скажіть, хто з героїв оповідання міг би так сказати:

1) Тим, хто потрапив у біду, я, хоч і боюсь, але допоможу!

2) Якщо потраплю у біду, я сам собі допоможу!

3) Я опинився у біді, прошу: допоможіть мені!

Скажіть, який висновок хотів би почути від нас автор цього тексту. (Не залишайся байдужим до чужої біди)

Х. Домашнє завдання

    Намалюйте малюнок до абзацу, який вам найбільш сподобався.

            Навчіться переказувати текст від імені собаки.

 

docx
До підручника
Українська мова 4 клас (Криган С. Г.)
Додано
1 січня
Переглядів
24
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку