Обираємо рослини для шкільного класу.

Майже неможливо уявити оформлення шкільних класів без кімнатних рослин. Вони прикрашають інтер'єр і створюють гарний настрій. А ще приносять користь людині – сприяють підвищенню захисних сил, бо листя виділяє кисень, поглинає вуглекислий газ та виділяє фітонциди, що вбивають хвороботворні мікроорганізми. Тож зелені мешканці стають для школярів та вчителів найкращими друзями: вони невибагливі, красиві, корисні! Проте добирати рослини потрібно за певними критеріями. 

Для цього треба взяти до уваги Державні санітарні правила і норми влаштування, утримання загальноосвітніх навчальних закладів та організації навчально-виховного процесу, затверджені Постановою Головного державного санітарного лікаря України 14.08.2001 р. № 63 до розміщення рослин у класних кімнатах. Так, не можна облаштовувати класи такими квітами, які мають отруйний сік, адже вони можуть викликати алергію. Крім того, серед тих видів, які використовуються для озеленення школи, не повинно бути екземплярів з гострими шипами. Це зрозуміла вимога техніки безпеки, адже діти часто штовхаються, стрибають, можуть випадково наскочити на квітку та поранити себе чи інших. Небажано в дитячих закладах тримати рослини, в яких під час цвітіння з'являється сильний запах – аромат може викликати головний біль.

Згідно із санітарними вимогами, не можна розміщувати на підвіконнях квіти, які перешкоджають проникненню природного світла. Отже, там місце лише для низькорослих рослин, а розставляти їх слід так, щоб вони не заважали провітрювати кабінети. Для високорослих рослин можна застосувати інші варіанти – невисока шафа, підставки, розміщені на підлозі, чи спеціальні настінні полиці. Проте учні повинні мати вільний доступ до квітів, тож не слід розміщувати їх наприклад, занадто високо на шафах.

Зрозуміло, що кожній рослині потрібні певні умови для її здорового росту та цвітіння. Але оскільки за квітами часто забувають доглядати, та й світло з вікон потрапляє не в усі куточки класу, слід обирати ті види зелених мешканців, які добре переносять нечастий полив і не потребують яскравого освітлення.

Для того, щоб кабінет став затишним, достатньо 10-12 квітів, за якими уважно доглядають. Пропонуємо перелік рослин, які найкраще підходять для озеленення шкільних класів. 

1. Хлорофітум

Цей красень – справжній санітар шкільних класів. Він веде боротьбу з пилом, чудово очищуючи повітря. Видаляє випаровування формальдегіду, що містить клей у меблях із ДСП, та нейтралізує вихлопні гази, які потрапляють з вулиці. Хлорофітум не потребує спеціальних умов для розвитку та росту.

2. Сциндапсус 

Його цінують не за користь або квіти. Він дуже гарно росте та чудово заповнює простір приміщення. Невибагливий у догляді, сциндапсус може зростати у підвісних кашпо чи плестися навколо опори. Може утворити справжній зелений килим на стіні! Для розвитку рослина потребує гарного дренажу та обприскування час від часу. Найпоширенішим видом сциндапсусу є золотистий. 

3. Фікус 

 

Фікус успішно видаляє з повітря токсичні речовини та вуглекислий газ. Найчастіше на підвіконнях можна побачити такі його різновиди: фікус Бенджаміна – з дрібним світлим листям, та каучуконосний фікус – з темно-зеленою кроною. Ця рослина може за декілька років стати справжнім велетнем, тому їй потрібно багато сонячного світла.

4. Герань 

 

Цей вид кімнатних рослин ще називають пеларгонією. Належить до квітів-антисептиків, тобто здатна знезаражувати повітря. У класі, де росте герань, віруси та мікроби практично не матимуть шансу вплинути на дитяче здоров’я. Запах герані знімає втому та усуває мігрені. Але окрім бактерицидних властивостей красуня вирізняється ще й декоративністю: чудово цвіте, тож може прикрасити буде-яке класне приміщення. Не має забаганок щодо догляду: достатньо рясного поливу та регулярного підрізання.

5. Спатіфілум 

Виростає у великий кущ, що красиво цвіте білими, витягнутими вгору, квітами. До того ж він нейтралізує забруднення, що виділяються у повітря: його квіти ведуть боротьбу зі спорами цвілі. Спеціалісти рекомендують розміщувати одну дорослу рослину на 10 м² площі класної кімнати, тоді результат очищення повітря буде помітним. Зауважте, спатіфіллум потребує дуже помірного сонця й обприскування чи перебування у приміщенні з підвищеною вологістю.

6. Сансевієрія 

Рослина має тверде листя. Деякі її види тягнуться угору, деякі – ростуть у круглих розетках, наче бутони. Проте будь-яка сансевієрія прикрашатиме клас! Вона дуже невибаглива, не потребує близькості до сонця чи підживлень, ефективно поглинає токсичні речовини. Різновиди, які мають декоративну золотаву кайму, можуть рости до самої стелі. Єдине, що показане квітці – протирання довгого листя та широкий, але неглибокий горщик, бо її коренева система росте вшир. 

7. Каланхое

Корисна рослина, невибаглива у догляді, тому розповсюджена. Красиво цвіте, а її листя часто є порятунком від застуди: сік квітки містить флавоноїди – біологічно активні речовини. Рослина насичує киснем повітря, а сік загоює рани, має протизапальні та бактерицидні властивості. Є одними з небагатьох квітів, що переносять протяги та зниження температури у приміщенні. 

8. Папороть 

 

Ця рослина з міфів та казок надзвичайно красива, має розкидисте листя. Працює як ефективний фільтр та зволожує повітря. Унікальна тим, що буде прикрашати приміщення будь-де – і на підвіконні, і на полицях, і у навісному кашпо. Любить полив, але у іншому догляді невибаглива, яскравого сонця не потребує. 

9. Драцена

 

Нагадує маленьке деревце. Створює сприятливий мікроклімат у кабінеті, не тільки очищаючи повітря, але й зволожуючи його. Листя дрібне, але декоративне. Добре почувається у напівтіні, не потребує спеціального догляду.

10. Циссус

 

Його часто називають кімнатним виноградом. Потребує опори, по якій добре в'ється. А ще можна розмістити рослину в навісному кашпо. У догляді вона невибаглива. Не може похвалитися цвітінням, але створює справжню оазу в куточку природи чи там, де в класі є вільне місце.

Якщо у класі комфортно, ваші учні будуть бадьорими і добре почуватимуться. Отже, озеленюйте ваш простір – рослини наповнять повітря киснем і корисними речовинами, і напруження дітей під час опанування матеріалу буде знижуватися, а працездатність зростатиме.

А які рослини прикрашають вашу школу? Поділіться з нами!

Підписуйтесь на нас у Telegram https://t.me/naurok
Дякуємо! Ми будемо тримати Вас в курсі!
Поширити у соціальних мережах
facebook viber telegram Twitter