Із року в рік все більше українських шкіл знаходять альтернативу традиційним лінійкам на 1 вересня. Адже школярі, які є головними героями Дня знань, часто асоціюють це свято насамперед із кількагодинним шикуванням під пекучим сонцем, нудними промовами, втомою і роздратуванням. Та сьогодні є чимало способів зробити початок навчального року дійсно цікавим та креативним. І саме яскраве свято 1 вересня допоможе всім присутнім отримати неабиякий заряд енергії на весь навчальний рік.
Та варто пам’ятати, що, шукаючи новий формат для святкування, необхідно порадитися з батьками, педагогами та школярами. Саме це дозволить уникнути непорозумінь та зробити так, щоб святкування принесло радість усім його учасникам.
1. Підготуйте цікаві квести
Квести допоможуть яскраво та ефектно відсвяткувати День знань. Завдяки їх динамічності та ігровій формі ви зможете без проблем перетворити початок навчального року на цікаве та захопливе змагання. Готуючи такі завдання, можна втілювати власні ідеї (наприклад, пов’язати завдання та різні навчальні предмети) або використати готові сценарії. Взявши участь у яскравих квестах, діти та їхні батьки зможуть виявити максимум знань та винахідливості. А ще всі присутні краще познайомляться одне з одним та знайдуть нових друзів.
2. Організуйте майстер-класи та воркшопи
День знань має бути не лише цікавим, а й корисним. І щоб довести це всім гостям свята, організуйте серію майстер-класів та воркшопів для дітей і дорослих. Можна залучити батьків, які поділяться професійними знаннями (це особливо корисно для одинадцятикласників) чи розкажуть про свої хобі (вишивання, ковальство, спорт тощо). Також варто провести тренінги для об’єднання дітей та розвитку їхнього емоційного інтелекту, організувавши взаємодію з психологом чи професійним фасилітатором. Такі заняття неодмінно допоможуть дітям подолати хвилювання та налаштуватися на продуктивне навчання.
3. Допоможіть школярам знайти мотивацію
Для того, щоб навчання дарувало радість та було результативним, необхідно добре усвідомлювати його мету. І саме першого вересня варто шукати натхнення та «запрограмовувати» себе на успішну роботу. Запропонуйте дітям створити список завдань на весь рік. Тут можна поєднати індивідуальну та колективну роботу: сформулювати перелік очікуваних результатів від навчання для конкретного учня, класу та школи загалом. Крім того, запропонуйте всім охочим записати короткий мотиваційний відеоролик, який буде надихати кожного на активність протягом року.
4. Проведіть екологічну акцію
Про природу потрібно турбуватися завжди, а тим більше – у День знань. Тож замість звичного обміну букетами квітів організуйте акцію з озеленення школи. Батьки, вчителі та всі охочі можуть поділитися живими квітами, які не лише прикрасять класні приміщення, а й допоможуть шкільному колективу зберігати здоров’я. Або всією школою приберіть місцевий парк, берег річки чи просто організуйте мозковий штурм, щоб визначити, що можна зробити для збереження довкілля.
Хтось може сказати, що екологічна акція не зовсім асоціюється зі святом 1 вересня. Та лише уявіть емоції дітей, які почнуть новий навчальний рік із допомоги природі. А що краще мотивує та піднімає настрій, як не добрі справи?
5. Запропонуйте обмінятися подарунками
Усі звикли в День знань вітати одне одного подарунками. А якщо зробити такі презенти власними руками? Адже створюючи їх, можна не лише порадувати когось гарною річчю, а й продемонструвати людині свою турботу та небайдужість. Тож запропонуйте дітям та дорослим зробити подарунки: намалювати святкові листівки, написати вірші чи привітання, створити фігурки з пластиліну, оріґамі чи пап’є-маше. Також можна попросити вчителя трудового навчання провести майстер-клас зі створення цікавих поробок. Головне, щоб усі охочі змогли виявити власну творчість та отримали приємний подарунок.
6. Створіть альбом шкільних вражень
1 вересня – дуже емоційне свято! Цього дня хтось лише починає навчання чи роботу в школі, а хтось (одинадцятикласники звичайно ж) вже готується до дорослого життя. Тож запропонуйте присутнім зберегти святкові враження та емоції. Зробити це дуже легко, адже гаджети з камерою є ледь не в кожного. Так, можна записувати на відео святкові побажання та поради від батьків, дітей та вчителів. Гості можуть розповісти цікаві історії зі свого шкільного життя. Крім того, влаштуйте фотозону та попросіть охочих робити святкові фото. Це може стати гарною традицією (за роки навчання ви створите чималу колекцію світлин та привітань).
7. Організуйте ярмарок смаколиків
Чому б не відсвяткувати початок нового навчального року, організувавши шкільний ярмарок смаколиків? Запропонуйте вчителям та батькам принести до школи солодощі, фрукти чи овочі, які зможуть скуштувати всі присутні. Охочі також можуть похизуватися кулінарними навичками, приготувати святковий обід та пригостити ним гостей свята. Крім того, можна організувати великий пікнік на шкільному подвір’ї, у парку чи на березі водойми. Діти, вчителі та гості свята зможуть поласувати, поділитися враженнями та емоціями, а ще – зіграти в інтелектуальні ігри.
8. Поділіться цікавими спогадами та історіями
Початок нового навчального року – це неабиякий стрес для дітей. Їм потрібно знову звикати до розпорядку дня, сумлінно навчатися та виконувати багато домашніх завдань. А щоб учням стало емоційно легше, попросіть педагогів та батьків розповісти школярам цікаві та повчальні історії про своє шкільне життя. Спогади та досвід знайомих і близьких неодмінно додадуть дітям впевненості. А ще – нагадають їм, що всі ми були дітьми, мали схожі проблеми та переживання.
9. Проведіть конкурс талантів
Відпочиваючи влітку, діти неодмінно навчилися чомусь новому, відкрили для себе цікаві хобі та справи. І такими цікавинками варто поділитися з іншими! Тож організуйте і проведіть святковий конкурс талантів. Учні можуть продемонструвати свої спортивні досягнення, заспівати чи виконати танець, прочитати авторський вірш та позмагатися в інтелектуальних вікторинах. Переможцями такого конкурсу будуть всі учасники. А його головний приз – це гарний настрій та натхнення для початку нового навчального року.
Бажаєте почути ще більше креативних ідей та отримати дієві поради для проведення Дня знань? Тоді відвідайте вебінар «1 вересня: нові формати святкування», який відбудеться 16 серпня о 18.00. Вікторія Круглова розповість про те, звідки можна черпати натхнення та як успішно вирішувати організаційні питання, а також допоможе обрати відповідні заняття для дітей різного віку.
Щоб залишити свій коментар, необхідно зареєструватись.