Ознайомлення учнів з будовою та різноманітністю плодів та їх поширенням. Передбачає практичну частину для закріплення теми у вигляді лабораторного дослідження.
Біологія 6 клас
дата проведення
Тема: Плід, поширення плодів.
Мета: ознайомити учнів із будовою та значенням плодів; поглибити знання про різні типи плодів, їх практичне значення, використання людиною; узагальнити й систематизувати знання учнів про плоди. Обладнання: малюнки «Типи запилення квіток» , «Будова насінин односім’ядольних та двосім’ядольних», «Будова плоду», «Різноманітність плодів» Тип уроку: засвоєння нових знань. Хід уроку.
І. Організаційний етап.
1. Перевірити готовність учнів до уроку.
ІІ Актуалізація опорних знань
1. Яку будову має одно сім’ядольна насінина?
2. Яку будову має двосім’ядольна насінина?
ІІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності
Проблемне питання - Які перетворення відбуваються з квіткою після запліднення?
IV. Нова тема
1. Будова плоду.
• Стінка плода (оплодень) з трьох шарів - зовнішній,середній, внутрішній. Насінини.
• Плодоніжка.
2. У формуванні плоду можуть брати участь: квітколоже, основи тичинок, чашолистиків і пелюсток.
3. Типи плодів.
• За кількістю насінин (однонасінні, багатонасінні)
• За оплоднем ( сухі, соковиті)
• За особливістю розкриття(розкривні, нерозкривні)
4. Типи сухих плодів.
• Біб,
• Стручок
• Стручечок
• Коробочка
• Горіх
• Зернівка
• Сім’янка
5. Типи соковитих плодів.
• Ягода
• Яблуко
1
• Гарбузина
• Кістянка Помаранч
6. Поширення плодів.
• Вітром
• Водою
• Тваринами
• Самостійно
Тема: будова плода. |
V. Закріплення знань та умінь учнів.
Лабораторне дослідження №10 |
Мета: вивчити будову плода та типи плодів.
Обладнання: плоди різних рослин (муляжі), малюнки плодів. Хід роботи:
1. Розглянути будову плоду вишні.
2. Замалювати плід вишні та підписати на малюнку такі частини плоду: зовнішній шар стінки плоду, середній шар, внутрішній шар, насінину, плодоніжку.
3. Розглянути різноманітні плоди та заповнити таблицю.
ТИПИ ПЛОДІВ
№п/п |
рослина |
тип плоду |
за кількістю насінин |
за оплоднем |
за особливістю до розкриття |
1 |
яблуня |
|
|
|
|
2 |
груша |
|
|
|
|
3 |
огірок |
|
|
|
|
4 |
слива |
|
|
|
|
5 |
соняшник |
|
|
|
|
6 |
пшениця |
|
|
|
|
7 |
полуниця |
|
|
|
|
8 |
апельсин |
|
|
|
|
9 |
шовковиця |
|
|
|
|
10 |
вишня |
|
|
|
|
11 |
каштан |
|
|
|
|
12 |
квасоля |
|
|
|
|
13 |
черешня |
|
|
|
|
14 |
капуста |
|
|
|
|
Висновок:
1. Чим соковиті плоди відрізняються від сухих?
2. Чим відрізняються однонасінні плоди від багатонасінних?
3. Окрім зав’язі, які ще органи квітки беруть участь у формуванні плоду?
VІ. Домашнє завдання §38
2