Тема. Повторення та систематизація матеріалу, вивченого в 7 класі. Перетворення виразів
Мета: повторити та систематизувати знання про види та способи перетворення буквених виразів, вивчених у 7 класі; повторити та вдосконалити вміння використовувати набуті знання під час розв'язування типових вправ.
Тип уроку: повторення та систематизація знань, умінь, навичок.
Хід уроку
I. Організаційний момент
Результати виконання тематичної контрольної роботи № 8.
II. Перевірка домашнього завдання
Збираємо зошити з аналізом помилок і корекцією (виконані самостійно аналогічні завдання іншого варіанта).
III. Формулювання мети й завдань уроку
Головна дидактична мета цього й наступних двох уроків — повторити та систематизувати знання та навички, набуті під час вивчення курсу алгебри в 7 класі.
IV. Повторення та систематизація знань учнів
Оскільки часу на повторення навчального матеріалу обмаль, роботу із систематизації та узагальнення організуємо за трьома основними змістовними лініями: 1) вирази, їх перетворення; 2) рівняння, системи рівнянь та їх застосування; 3) функції та графіки.
Саме на цьому уроці ми й працюємо з першою змістовою лінією «Вирази та їх перетворення».
Для того щоб цей етап уроку був найефективнішим, учитель заготовляє таблиці та схеми, що відтворюють основні знання з теми та логічні зв'язки між ними:
Схема 1
Схема 2
Схема 3
Степінь з натуральним показником |
|
|
а — основа п — показник ап — степінь |
ап · ат = ап+т; |
Схема 4
V. Повторення та систематизація способів дій
Виконання письмових вправ
1) 8х2 · ху; 2) -3а2b · 2(а5)2; 3) 0,5ас · (-4а3с)2 · а2с;
4) (х3)3n · (х5хn+1)2; 5) 4а(а2 – 4а + 3); 6) (4ab2 + 9a2)(2b2 – 3а);
7) (2b – 9)(2b + 9) – 4b2; 8) (а + 3)(а2 - 3а + 9) – 27;
9) (4у – 5у2)2 + (2у + 5у2)2 – 20у2.
1) а2 – 2а; 2) ах – ау + 3х – 3у; 3) 9n2 – 4т2; 4) 120 – 30а4; 5) 27х3 + 0,008у3;
6) а2 + 8а + 16; 7) 6х2 – 24ху + 24у2; 8) а4 – а2; 9) a2 – 4b2 + 2b + 4;
10) х2 – 4xу + 4у2 – 4y4; 11) х3 – (т – п)3; 12) х2 – 2х – 3.
а) 97 – 312 ділиться на 8;
б) (x + 1)2 – (х – 1)(х + 3) не залежить від значення х;
в) (2п + 3)2 – (2n – 1)2 при будь-якому цілому значенні п ділиться на 8.
VI. Підсумки уроку. Контрольне завдання
Варіант 1 |
Варіант 2 |
1. Спростіть вираз: 2) (2у – 3x)2 – (3х + 2у)(2у – 3х). 2. Розкладіть на множники. 1) 4аb3 – а3b; 2) -9b – 6b2 – b3; 3) 27а2 – a5; 4) а2 + 2аb + b2 – 9 |
1. Спростіть вираз: 1) 10x2у · (-3ху2)3; 2) (х + 4у)2 – (4у – х)(х + 4у). 2. Розкладіть на множники: 1) ab3 – 9a3b; б) -25а + 10a2 – a3; 3) х4 – 125х; 4) а2 + 4аb + 4b2 – 9 |
VII. Домашнє завдання
№ 1. Повторіть правила виконання дій з одночленами, многочленами.
№ 2. Спростіть вираз:
1) ; 2) 3x2 – 6x + x2 – 3 + x;
3) 8a2 + 4a – 3 – (7 – 8a + 3a2); 4) (2х2 – 4х + 8) · (-0,5х2);
5) (5х – 2у)(5х + 2у); 6) (10 – 3m)(2 + 3m) + (5m – 4)(5 – 2m);
7) (n – 1)(n2 + n + 1) – n3.
№ 3. Розкладіть на множники:
1) 2х + 2ху; 2) х2у – 2х + ху – 2; 3) х2 – 2ху + у2; 4) а2 + 3a – 4.
№ 4. Повторіть і випишіть назви основних понять, пов'язаних із поняттям рівняння (за 7 клас).