Повторення таблиці множення і ділення чисел на 8. Задачі на спосіб зведення до одиниці (другий вид)
Урок 30
Повторення таблиці множення і ділення чисел на 8. Задачі на спосіб зведення до одиниці (другий вид)
Мета: формувати вміння розв’язувати задачі на спосіб зведення до одиниці; закріпити навички табличного множення і ділення на 8; навчати використовувати вивчений матеріал під час розв’язування задач і прикладів; розвивати обчислювальні навички, логічне мислення, математичне мовлення; виховувати самостійність.
Хід уроку
І.Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
1. Перевірка домашнього завдання
III. Повідомлення теми уроку
— Сьогодні на уроці ми закріпимо знання таблиці множення і ділення на 8;
навчимося використовувати знання таблиці під час розв’язування задач і прикладів.
IV. Робота над темою уроку
1. Підготовча робота (с. 37, завдання 264)
— Замініть додавання множенням.
— Знайдіть добуток та складіть рівність з діленням на 8.
8 + 8 + 8 + 8 + 8 + 8 + 8
2. Робота за таблицею множення і ділення чисел на 8 (с. 37, завдання 265)
— Прочитайте таблицю множення на 8.
— Яким правилом користувалися, коли складали таблицю? (Від перестановки множників добуток не зміниться.)
— Письмово складіть таблицю ділення на 8.
— Яким правилом користувалися, коли складали таблицю? (Якщо добуток розділити на один з множників, то отримаємо другий множник.)
а + а + а + а = а • 4. Знайди добуток, якщо а = 7.
Розв’язання:
7 • 4 = 28
3. Тренувальна вправа (с. 38, завдання 266)
— Розв’яжіть приклади з коментуванням, користуючись таблицями.
8 • 9 + 28 = 72 + 28 = 100
64 : 8 – 8 = 8 – 8 = 0
12 + 8 • 5 = 12 + 40 = 52
48 - 16 : 8 = 48 – 2 = 46
60 – 8 • 4 = 60 – 32 = 28
48 - 24 : 8 = 48 – 3 = 45
24 : 4 • 8 = 6 • 8 = 48
32 : 8 • 2 = 4 • 2 = 8
4. Робота над задачею (с. 38, завдання 268)
— Прочитайте задачу.
— Розгляньте схему задачі.
— Складіть план розв’язання задачі.
— Розв’яжіть задачу окремими діями.
У п'ять кошиків розклали порівну 30 кг вишень. Скільки потрібно таких кошиків, щоб розкласти 54 кг вишень?
Розглянь схему і склади план розв'язування задачі. Розв'язання запиши окремими діями.
Розв’язання:
1) Скільки вишень поклали в один кошик?
2) Скільки потрібно таких кошиків, щоб розкласти 54 кг вишень?
30 : 5 = 6 (кг) - кілограмів вишень поклали в один кошик.
54 : 6 = 9 (к.) - потрібно кошиків, щоб розкласти 54 кг вишень.
Відповідь: 9 кошиків.
Фізкультхвилинка
V. Розвиток математичних знань
1. Робота над задачею (с. 38, завдання 269)
Аналіз умови задачі.
5 ігр.— 30 грн
? — 18 грн
— Скільки заплатили за 5 іграшок?
— Як дізнатися, скільки коштує 1 іграшка? (30 : 5 = 6 (грн))
— А якщо у вас 18 грн, скільки іграшок ви зможете купити? (3 іграшки, тому що 18 : 6 = 3.)
— Запишіть розв’язання задачі по діях, а потім — виразом. (18 : (30 : 5) = 3))
30 : 5 = 6 (грн.) - коштує одна іграшка (ціна) .
18 : 6 = 3 (іг.) - можна купити таких іграшок.
Відповідь: 3 іграшки.
2. Творча робота над задачею
— Складіть обернену задачу та розв’яжіть її.
5 ігр.— 30 грн
3 ігр. — ?
30 : 5 • 3 = 18 (грн)
5. Завдання з логічним навантаженням (с. 38, завдання 270)
VI. Підсумок уроку
— Над чим працювали на уроці?
— Що нового дізналися?
VII. Домашнє завдання
С. 38, завдання 271; 272.
Завдання 271°.
х • 8 = 56 х = 56 : 8 х = 7 7 • 8 = 56 |
х : 8 = 6 х = 6 • 8 х = 48 48 : 8 = 6 |
24 : х = 8 х = 24 : 8 х = 3 24 : 3 = 8 |
х + 8 = 56 х = 56 – 8 х = 48 48 + 8 = 56 |
х – 8 = 6 х = 6 + 8 х = 14 14 – 8 = 6 |
24 – х = 8 х = 24 – 8 х = 16 24 – 16 = 8 |
Завдання 272°. 56 л квасу розлили порівну у 8 банок. Скільки потрібно таких банок, щоб розлити порівну 42 л квасу?
Розв’язання:
8 б. — 56 л
? б. — 42 л.
56 : 8 = 7 (л) - літрів квасу в одній банці.
42 : 7 = 6 (б.) - потрібно таких банок.
Відповідь: 6 банок.