Повторення вивченого про самостійні частини мови. Загальна характеристика частин мови.

Про матеріал
Конспект уроку "Повторення вивченого про самостійні частини мови. Загальна характеристика частин мови"
Перегляд файлу

Тема: Повторення вивченого про самостійні частини мови. Загальна характеристика частин мови.

Мета:

повторити відомості про частини мови, їх класифікацію;

формувати вміння розпізнавати самостійні та службові частини мови в реченні та тексті;

усвідомити різницю між самостійними та службовими частинами мови; розвивати логічне мислення школярів, уміння аналізувати й узагальнювати, сприяти творчій активності учнів;

виховувати інтерес учнів  до уроків рідної української мови

Обладнання:

Ментальна карта «Частини мови», Qr-коди, роздатковий матеріал.

Хід уроку

(Слайд 1) І. Організаційний момент

Добрий день, мої любі! Я дуже рада бачити вас.

(Слайд 2) Визначення настрою

Налаштуємось на урок і дізнаємося, який настрій переважає у класі.

А в цьому нам допоможе діаграма настрою. Відскануйте Qr-код і оберіть свій настрій зараз. Дивлячись на діаграму, ми з вами можемо зробити висновок, що у класі переважає … настрій. Чудово.

(Слайд 3) Аутотренінг

А зараз увага на екран.

Я - учень!

Я - творча особистість!

Я знаю, думаю, аналізую!

Я не боюся висловлювати свої думки.

На помилках вчаться.

Я хочу багато знати.

Я буду плідно працювати!

 

ІІ. Актуалізація опорних знань

(Слайд 4) Пропоную вам пригадати те, що ми вчили.

(Вордволл- запитання на картах)

«Мозковий штурм»

Ми з вами завершили вивчати який розділ мовознавства? («Словотвір»)

1.Що вивчає Словотвір як розділ науки про мову?

(Словотвір – це розділ науки про мову, що вивчає способи й особливості творення похідних слів)

2. Які способи словотворення ви знаєте?

(Морфологічні і неморфологічні)

3. Які слова називаються непохідними?

(Первинні слова, які  здебільшого не мають суфіксів і префіксів)

4. Які слова називаються похідними?

(Утворені на базі інших слів, напр.. лісок – від ліс)

5. За допомогою яких значущих частин слова можна утворити нові слова?

(Префікси і суфікси)

6. Наведіть приклад неморфологічного способу словотворення.

(Перехід однієї частини слова в інші, напр.. ніс(іменник) і ніс(дієслово))

 

ІІІ. Оголошення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності

(Слайд 5) Подивіться, будь ласка, уважно на цей кроссенс і спробуйте визначити тему нашого уроку.

Цілі уроку:

(Слайд 6) Я пропоную Вам наступні цілі.

  • повторити усі частини мови;
  • навчитися розрізняти і вирізняти самостійні і службові частини мови;
  • навчитися складати казки, використовуючи усі частини мови

Відповідно до цілей нашого уроку я хочу, щоб ви поставили власну ціль

Я хочу …

(Слайд 7) Виходячи з цього, скажіть, будь ласка, що ви будете робити сьогодні під час уроку?

Я буду …

 

  1.         Вивчення нового матеріалу

(Слайд 8) У вас на столах є ментальні карти. Зараз за допомогою ментальної карти ознайомтесь із матеріалом і будьте готові дати відповіді на запитання.

Якщо вам буде буде необхідна допомога - скористуйтесь сигнальною картою. У вас 3 хвилини.

(Слайд 9)

  • «Лінгвістичний м’яч» (після ознайомлення)

Запрошую Вас у коло

  1. Скільки в українській мові частин мови?(10)
  2. На які групи поділяються частини мови?(самостійні і службові)
  3. Скільки самостійних частин мови?(6)
  4. Чому ми ці частини називаємо самостійними? (вони мають лексичні значення (називають предмети, дії, ознаки, кількість) мають морфологічні ознаки  (рід, число, відмінок, час, особу) і є членами речення)
  5. Скільки службових? (3)
  6. Яка роль службових частин мови?(зв’язок слів між собою, творення нових слів)
  7. Яких частин мови більше і наскільки?(самостійних більше на 3)
  8. Як називається особлива частина мови, що не є ні самостійною, ні службовою? (вигук)

Супер! Молодці! Запрошую вас до роботи у своїх групах.

(Слайд 10) V.Закріплення вивченого матеріалу

Давайте перевіримо чи зможете ви розрізнити частини мови?

«Розподільний диктант»

На столах у вас є Qr-код. Працюйте, будь ласка.

На виконання роботи у вас є 2 хвилинки.

Сигналом про завершення часу буде дзвіночок.

Зараз найстарші представники команд презентують на свою роботу таким чином:

1 група – визначає іменники

2 група – прикметники

3 група – дієслова

4 група – службові частини мови

-Запитання групам-спікерам. – Як ви визначили, що це іменник.

(Слайд 11) Лінгвістична фізкультхвилинка

Діти, ви втомились? Я пропоную Вам трохи відпочити.

Зараз ви почуєте частини мови. Ви – уважно слухаєте.

Почувши іменник – піднімаєте руки вгору, прикметник – в сторони, дієслово – присісти, числівник- вперед, займенник – на пояс, на інші частини мови не реагуєте.

  • Відповідальність, милосердя, поважати, дружелюбний, ми, співпрацювати, десять,чуйний, перший, я, підтримувати, гідність, надійний, вони, три, упевненість, щедрий, допомагати, вона.

Молодці. Повертаємося до роботи.

(Слайд 12) «Вибірковий диктант»

Наступним нашим завданням є «Вибірковий диктант». У вас на столах є завдання. Тож прошу, починаємо.

1 група виписує з вірша займенники, 2 група –, 3 група службові частини мови – дієслова і 4 група - прислівники

 

Життя — це найкраща казка,

У ній, що завгодно, завжди.

Та ти не пасуй, будь ласка,

А сміло по нім іди.

Бо ти на Землі — Людина

Й тобі відкривати світ.

І ти неповторна, єдина

З маленьких дитячих літ.

Й повинна добро творити —

Для того у світ прийшла.

Та праведно, чесно жити...

А стежечка вдаль лягла

І кличе тебе до себе,

І сипле росу до ніг.

Веде нас до мрії, в небо

Й великих земних доріг.

Презентуватиме роботу групи наймолодший представник.

  • Задайте, будь ласка, запитання групам.

(Слайд 13) «Storytelling»

Настав час попрацювати творчо. Зараз кожна група повинна скласти свою казку за сюжетними картками. Не забувайте використати усі частини мови.

 На виконання завдання у вас 5 хвилин.

Презентація групами своїх історій. Усі інші групи уважно слухають і зазначають які частини мови було використано.

Презентувати роботу групи буде найвищий.

Спікери ставлять запитання групам.

(Слайд 14) «Музична хвилинка»

Зараз пролунає приспів із пісні і ваша задача – визначити частини мови, які є в цьому приспіві.

  1. Підсумки уроку

(Слайд 15) Наш урок добігає кінця. Ви сьогодні великі молодці. Давайте повернемося до вашого настрою. Чи змінився ваш настрій? Це ми дізнаємося за допомогою Qr-коду.

(Аналіз настрою)

(Слайд 16) - Повернемося до наших цілей і з’ясуємо чи досягли ми їх.

(Слайд 17)  «Незакінчене речення»

  • Сьогодні на уроці найбільше мені сподобалось …
  • Найважчим для мене було …
  • Найлегшим для мене було…

(Слайд 18) Техніка «Світлофор»

Запрошую Вас оцінити свої досягнення на світлофорі.

(Слайд 19) Домашнє завдання.

Написати казку про новорічні пригоди Діда Мороза

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Життя — це найкраща казка,

У ній, що завгодно, завжди.

Та ти не пасуй, будь ласка,

А сміло по нім іди.

Бо ти на Землі — Людина

Й тобі відкривати світ.

І ти неповторна, єдина

З маленьких дитячих літ.

Й повинна добро творити —

Для того у світ прийшла.

Та праведно, чесно жити...

А стежечка вдаль лягла

І кличе тебе до себе,

І сипле росу до ніг.

Веде нас до мрії, в небо

Й великих земних доріг.

 

docx
Додано
21 грудня 2021
Переглядів
2137
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку