Хто він – наш предок?Найдавнішим предком людини деякі вчені вважають - ДРІОПІТЕКА(«МАВПА, ЩО ЖИВЕ НА ДЕРЕВАХ»)Територія, де поширювався: Африканські тропічні ліси. Умови життя: Переважно, на деревах. Дріопітеки — вимерлий рід людиноподібних мавп, віднайдених у Східній Африці та Євразії. Представники цього роду жили за часів міоцену, приблизно 12 — 9 млн років тому. Імовірно, що саме до цього роду належав вид, який був загальним предком горил, шимпанзе і людей.
Людина вміла Характеристика зовнішнього вигляду За багатьма характеристиками своєї зовнішності представники виду H. hablilis нагадували австралопітеків. У них була мавпоподібних зовнішність, що має на увазі короткий тулуб і довгі, що звисають нижче колін верхні кінцівки, за розмірами можна порівняти з ногами. Є припущення, що А. афарский, що жив більше 3 млн років тому, був прямим предком H. hablilis. Близькість цього виду до головної лінії еволюції людини підтверджується характерним будовою черепа. Зростання самців становив приблизно 1,5-1,6 м, маса тіла - близько 45 кг, самки були нижче. Особливості, які відрізняли H. hablilis від австралопітеків: порівняно великий мозок; дрібні зуби; виступаючий ніс; гнучка хода; місткість черепа представників виду H. hablilis становила 630-700 см3. 2,5 млн. р. тому
ЛЮДИНА ВМІЛАЧому – «вміла»?Рухалася тільки на двох кінцівках. Почала виготовляти знаряддя праціВміла облаштовувати житло. Почала користуватися вогнем. Виготовлення та застосування знарядь праціЗнаряддя праці людини вмілого були кам`яними, грубо обробленими. Гомініди використовували в якості сокир і скребків щебінь, каміння, а кісткові уламки застосовували для викопування корінців із землі. Камені, можливо деревина, були основними матеріалами для виготовлення знарядь праці і захисту від хижаків. Шкребки з гострими краями служили для розтину туш, розрізання сухожиль, очищення шкур. Деякі вчені припускають, що перші інструменти були результатом дії природних чинників. Вода, вітер, ерозія обробили природні матеріали, а не руки людини вмілого. Завдяки мікроскопічним дослідженням виявлено подряпини і борозенки від інших каменів - інструментів, за допомогою яких відбувалося виготовлення знарядь праці.
Пітекантроп - викопний підвид людей, який колись розглядали як проміжну ланку еволюції між австралопітеками і неандертальцями. Мешкав близько 700 — 27 тисяч років тому.1 млн. років тому. Пітекантроп пересувався на двох ногах, тому його називають “людина з прямою ходою”. Череп пітекантропа характеризувався архаїчними рисами: неабиякою товщиною, похилим лобом, розвиненими надбрівними дугами, що утворювали характерний козирок. Пітекантропи були вмілими мисливцями на великих травоїдних. Вони кочували - так легше було знайти прожиток, жили невеликими групами в 25-30 дорослих особин. Житлами для них служили природні притулку у вигляді печер, гротів, скель, а також дерев і кущів. Пітекантропи не вміли ні підтримувати, ні тим більше видобувати вогонь.
Зледеніння (льодовиковий період)Запитання: Які зміни для людини міг принести льодовиковий період?Із завершенням льодовикового періоду (близько 10 тисяч років тому) життя людей змінилося — вони почали займатися землеробством і скотарством. Вдосконалюються та з'являються нові знаряддя праці. Люди опановують ремесла — починають виготовляти глиняний посуд, прясти, ткати, обробляти різноманітні метали тощо.
Неандерталець викопний вид або підвид людини, що населяв Європу й західну Азію у 230 000—27 000 роках до н. е. Неандертальці вміли виготовляти й використовувати інструменти та зброю, таку як камінні рубила і списи. Але, очевидно, у них не було метальної зброї. Також вони знали як підтримувати вогнища. Найдревніший відомий музичний інструмент — кістяна флейта з 4 отворами — належить неандертальцям; і не спеціалізувалися виключно на полюванні на мамонта, використовували багато різних стратегій харчування. З огляду на це вони полювали на різноманітних тварин і риб в різні часові періоди з перемінною інтенсивністю, проте найчастіше – на травоїдних биків та коней.
Кроманьйонець - Кроманьйо́нці — узагальнена назва людей, що жили у пізньому палеоліті і мали сучасний вигляд, вони вважаються предками європейців. Інша назва — неоантропи.40-35 тис. р. тому. Займалися полюванням на великих звірів — бізонів, мамонтів, оленів, печерного ведмедя і диких коней. Як зброю використовували списи з кам'яними та кістяними наконечниками, лук і стріли, для риболовлі використовували кістяний гарпун та гачки виготовленні із кісток. Жили кроманьйонці групами (від 20 до 100 чоловік). Кроманьйонці жили родовими громадами. Рід складався з кількох споріднених між собою великих сімей, які вважали, що походять від одного пращура — людини, звіра, птаха тощо. Такого легендарного пращура називають тотемом. Ім'я тотема мав увесь рід — людина з гордістю казала, що належить до роду вовка, ведмедя, бобра тощо.
Людина на планеті Земля: як нам вдалося вижити?Завдання: Поясніть, що допомогло вижити предкам людини? Людина кам'яного віку цілковито залежала від природи, голод, турбота про малят змушували її невтомно працювати - шукати їжу вистежувати здобич. Спочатку люди споживали лише дари природи: збирали гриби, ягоди, різні плоди. Вчені назвали цей період господарства добою збирачів і мисливців. Життя «мавполюдей» було сповнене небезпек. Мало хто доживав до старості. Лише знання природи допомагали нашим далеким предкам виживати.
Джерела:1. Всесвітня історія. Історія України (підручник) / Бандровський О. Г., Власов В. С. – Генеза.2. Всесвітня історія. Історія України (підручник) / Пометун О.І., Мороз П. В., 3. Всесвітня історія. Історія України (інтегрований курс). Практичні заняття. /Скирда І. М. – «Весна».Інтернет-ресурсиhttp://mon.gov.ua http://uk.wikipedia.org/ http://oipopp.ed-sp.net/