Сценарій позакласного заходу з хімії
ХІМІЧНЕ ІНТЕЛЕКТ – ШОУ
Хімічні сполуки, властивості яких нагадують поведінку деяких тварин, одержали назву цих тварин. Наприклад, метал марганець, сполука якого залежна від умов реакції змінює своє забарвлення. Солі мангану (ІІ) мають блідо-рожеве забарвлення, але їх розчини безбарвні. Якщо додати лугу до розчину, випаде білий осад Mn(OH)2 , який на повітрі дуже швидко буріє :
2Mn(OH)2 + O2 + 2H2O – 2Mn(OH)4
Фіолетовий розчин калій перманганату змінить своє забарвлення залежно від середовища проведеної реакції. Якщо до розчину KMnO4 додати безбарвний розчин калій гідроксиду, утвориться коричневий розчин.
Якщо змішати даний розчин із розчином калій сульфіту, то в кислому середовищі фіолетове забарвлення зникне, у нейтральному випаде бурий осад, а в лугові - розчин
зелений. Сполуки мангану містять усі живі організми.
А яка тварина подібно сполукам цього елементу може змінювати свій колір в залежності від умов навколишнього середовища?
Слово складається з 8 букв.
Відповідь. Хамелеон.
Реклама . Пийте молоко! Це цінний харчовий продукт , який містить біологічно повноцінні білки (альбулін і глобулін ), а також легкозасвоювані жири, насичені жирні кислоти і фосфати. Добре збалансовані в молоці амінокислоти і вітаміни (А, В2, С, Р, тіамін, каротин, халін, а-токаферал та ін.) дають змогу використовувати його як дієтичний засіб, що нормалізує вміст у крові холестерину, а також для профілактики таких хвороб, як гастрити, виразкова хвороба шлунка, туберкульоз, серцево-судинні захворювання.
Білки молока стимулюють синтез інших білків організму, що забезпечують більш повне засвоєння фосфору і кальцію.
Кисломолочні продукти (ацедофелін, кефір, ряжанка), крім зазначених якостей молока, виявляють оздоровлюючу дію на кишечник. Пийте молоко на здоров’я!
Завдання для другої трійки гравців.
Увага! Послухайте історію №1
“ Грудень 1918 року. Петербург. Повідомлення.
Доводжу до вашого відома, що всі солдатські олов’яні гудзики на нашому складі військової амуніції зіпсовані. Спочатку вони злегка потемніли, потім втратили блиск, а через кілька днів розсипалася на порох. Зіпсовані гудзики уразили інші. Руйнування поширюється як заразна хвороба, Винуватець не встановлений.”
Підпис і печатка.
А тепер історія №2.
З вахтового журналу експедиційного корабля Роберта Скотта, що прямує до Антарктиди.
“12.00 Сила вітру 3 бали. Хвилювання 1 бал. Видимість добра. Температура повітря –86 за Фаренгейтом. Готуємо експедицію до висадки на материк”
Грудень 1911 року. Із щоденника Роберта Скотта.
“12 січня 1912 року. Наша експедиція досягла Південного полюсу”.
“ 10 лютого 1912 року. Іти стає важче. На сильному морозі важко дихати”.
“ Стали протікати баки з паливом. Якщо руйнування баків не припиниться, може витекти все пальне і зіпсувати запаси їжі. Без гарячої їжі практично неможливо повернутися на базу”.
Довідка1.Баки для пального і посуд були зроблені з олова.
Довідка2. Експедиція Роберта Скотта загинула.
Довідка3. Відомі два види олова із цілком різними властивостями – біле і сіре.
Це явище одержало назву заразної хвороби. Якої ?
Слово складається із 4 букв.
Відповідь.Чума. А точніше, “олов’яна чума”.
Реклама. Купуйте і вживайте вітаміни! Вітаміни джерело здоров’я . Ми настільки звикли до них , що перестаємо надавати їм значення. А дарма! Хто навесні не відчуває втому і сонливість? Це тому, що за зимові місяці вітамінний запас організму вичерпується і наступає гіповітаміноз. Щоб цього не сталося, вживайте овочі і фрукти цілий рік у свіжому вигляді, а при їхній нестачі купуйте в аптеці полівітаміни.
Завдання для третьої трійки гравців.
В аналітичній хімії широко використовується сполуки, відомі під назвою “кров’яні солі”.
У крові їх немає, а назву ці речовини одержали тому, що раніше вихідною сировиною для їх добування була кров, а також шкіра, роги, шерсть та інші тканини і речовини, які містять азот. Спочатку їх обвуглювали за низької температури, потім прожарювали з поташем і металом (яким?) і зі сплаву вилуговували жовту кров’яну сіль. З останньої окисненням у солянокислому середовищі одержували червону кров’яну сіль. Ці солі є реактивними на йони металу, що входить до їх складу. Про який метал йдеться ?
Слово містить 6 букв.
Відповідь. Залізо.
( Демонструються солі, їх розчини і дія на сполуки Феруму ІІ і ІІІ)
Реклама.Якщо ви відчуваєте спрагу, якщо ви втомилися, пийте духмяний , тонізуючий чай , який викликає легке збудження! У чаї містяться дубильні (в’язкі) й білкові речовини, пігменти, алкалоїди (теїн), ефірні олії, вітаміни.
У чаї виявлений майже повний алфавіт вітамінів: А, В, В2, С, К, Р, РР. Наявність вітамінів і ензимів забезпечує бактерицидні і лікувальні властивості чаю. Пийте його і будете здорові і веселі!
Гра з глядачами
Хімічний зв’язок. Будова речовини.
Завдання до фінального туру.
Про цей мінерал поетеса Л.Татьянієва писала:
Он морем до краёв наполнен,
И кажется, слегка подуть –
Проснутся каменные волны
И морю вновь укажут путь.
Цей мінерал, розкладаючись, утворюю три оксиди: один твердий, чорного кольору, один рідкий і один газоподібний.
Слово містить 7 букв.
Віповідь. Малахіт.
Гра з глядачами.
Пробірку, у якій знаходилися тваринній рослинні олії , не можна очистити водою. Але є речовина, гарячий розчин якої добре очищує масний посуд. Ця речовина перетворює жир у мило, яке розчиняється у воді. Вона буває харчовою і технічною. У кожному будинку її завжди зберігають подалі від вологи. Якщо цю речовину потримати над полум’ям, останнє набуде жовтого забарвлення (демонстрація досліду).
Що це за речовина?
Слово складається з 4 букв.
Відповідь. Сода.
З якого твору Горького ці слова:
“ Але насамперед і якомога уважніше вивчайте хімію, хімію! Це дивна наука, знайте! Вона ще мало розвинута , порівняно з іншими , але вже і тепер вона уявляється якимось всевидющим оком. ЇЇ пильний сміливий погляд проникає й у вогненну масу сонця, і в пітьму земної кори, у невидимі частинки вашого серця, у таємниці будови каменю, і в безмовне життя дерева.
Вона дивиться всюди, і скрізь, відкриваючи гармонію, завзято шукає початок життя?
Дозволяється відкрити 5 букв.
Відповідь.” Діти сонця”.