Позакласний захід Інтелектуальна гра до дня рідної мови

Про матеріал
Позакласний захід присвячений Міжнародному дню рідної мови. Містить творчі завдання, які розширюють знання з української мови . Виховує любов до рідної мови, рідного краю, його традицій, почуття поваги до всього українського, бажання розмовляти рідною мовою. Розроблений відповідно вікових та індивідуальних особливостей здобувачів освіти 8 -9 класів
Перегляд файлу

Конкурс знавців рідної мови 

 

Мета: формувати розуміння того, що українська мова – наш скарб, без якого не може існувати ні народ, ні Україна як держава; розширювати знання про красу і багатство української мови; збудити прагнення учнів продемонструвати свої знання та вміння з української мови, спонукати їх до творчої праці; розвивати навички роботи в групах, пам’ять, увагу, швидкість мислення; виховувати в учнів почуття патріотизму, національної гордості, любові до рідного краю, глибоку повагу до рідної мови.

 

Обладнання:   Вишивані  рушники,  хліб,  калина,  портрет Т.Г. Шевченка, вислови про мову 

Хід заняття

 

Звучить пісня «Рідна мова» (слова Г.Вієру, музика П. Дворського)

 

Вступне слово викладача

 

Учитель:  У нашій грі беруть участь дві команди. Запрошуємо на сцену команди.

Дозвольте представити вам капітанів.

 

 

КОНКУРС №1  – «ВІЗИТІВКА».

Знайомство з командами. (Кожна команда представляє себе. За вдале представлення своєї команди учасники отримують по 2 бали).

 

 Команда  « Мовознавці»

Девіз команди: «Хто  любить, знає  рідну  мову,  тому  вона  всміхнеться».

 

Команда «Словограй» 

Девіз команди: «Хто  мову  шанує свою, хай той переможе  в бою».

 

КОНКУРС №2  «МОВНЕ АСОРТІ»

 

Завдання:  Учаснику  кожної команди будуть запропоновані питання, на які необхідно дати відповідь. Якщо учасник  команди не дає відповіді, то це питання не зараховується. Вигукувати та підказувати забороняється, навіть у межах однієї команди, гравець має відповідати самостійно. За кожну правильну відповідь нараховується 1 бал. Отож, у кожної з команд є можливість набрати аж 20 балів за цей конкурс.

 

Оцінювання: від 1 до 20 балів.

Питання для  команди  « Мовознавці»:

 

  1.   Скільки букв в українському алфавіті? (33)

 

  1.   Назвіть останній відмінок української мови. (Клична форма)

 

  1.   Замініть фразеологізм викинути з голови одним словом-синонімом. (Забути).

 

  1.   Скільки голосних в українській мові? (6)

 

  1.   Поставте займенник «себе» в Н.в. (Немає Н.в.)

 

  1.   Яка частина мови не належить ні до самостійних, ні до службових частин?

(Вигук)

 

  1.   Скільки звуків у слові «кущ»? (4)

 

  1.   Яка буква в українській мові не має відповідного звуку? (Ь)

 

  1.   Рід іменника «сирота». (Спільний)

 

  1. Головні члени речення. (Підмет і присудок)

 

  1. Поставте у кличний відмінок слово «юнак» (Юначе!)

 

  1. Яка частина мови вказує на предмет, але не називає його? (Займенник)

 

  1. Чуже мовлення, передане дослівно. (Пряма мова)

 

  1. Дослівно наведений уривок з якогось тексту. (Цитата)

 

  1. Другорядний член речення, що відповідає на питання непрямих відмінків. (Додаток)

 

  1. Назвіть знак, що позначає роздільну вимову. (Апостроф)

 

  1. Що вивчає розділ про мову «Морфологія»? (Частини мови)

 

  1. Розділ науки, який вивчає звуки. (Фонетика)

 

  1. Поставте дієслово «вигукувати» у наказовий спосіб. (Вигукуй)

 

  1. Поставте іменник «мати» у М.в. (на матері)

 

 

Питання для  команди «Словограй»:

 

  1.   Назвіть слова з префіксом -прі. (Прізвисько, прірва, прізвище)

 

  1.   Скільки звуків у слові «ходжу»? (4)

 

  1.   Частина слова без закінчення. (Основа слова)

 

  1.   Державна мова України? ( українська)

 

  1.   Як називаються літери, що записані у певному порядку? (алфавіт)

 

  1.   Слова, що мають багато значень? ( багатозначні)

 

  1.   Слова, що мають спільний корінь? ( спільнокореневі)

 

  1.   Словник, з якого дізнаємося значення слова? (тлумачний)

 

  1.   Який знак ставиться в кінці розповідного речення? ( крапка)

 

  1. Частина слова перед коренем? (префікс)

 

  1. Розмова двох осіб? (діалог)

 

  1. Слова з протилежним значенням (антоніми).

 

  1. Перша буква у власній назві (велика).

 

  1. Скільки -н- у слові незрівнянний (чотири).

 

  1. Префікс у слові прекрасний (пре-).

 

  1. Займенник з однієї букви (Я).

 

  1. Розділ науки про правопис (орфографія).

 

  1. Частина мови слова «зошит» (іменник).

 

  1. Власний життєпис (автобіографія).

 

  1. Стиль підручника (науковий).

  

КОНКУРС №3  «ГРАМАТИЧНИЙ ТУРНІР»

Кожній команді пропонується по 12 слів з пропущеними буквами.

 

Завдання: поставити потрібну букву. Перший гравець вставляє букву у першому слові, другий – в другому і  т.ін.  За кожну правильну відповідь команди отримують по 1 балу. Виграє та команда, яка швидше  та більше напише правильно слів.

 

Оцінювання: від 1 до 12 балів.

 

Слова для  команди «Мовознавці»:

 

Пр…боркувач,  пр…черствілий, різдв…яна, пів…Європи, жмен..ці, хворос…няк, каз…но, Уман…щина, дит..ясла, пр..хожанин, К(к)онституція  України, перел…ю

 

Слова для команди «Словограй»:

 

Пр…сильний, пр…жовкле, різьб…яр, пів…яхти, мен..ший, чес…ний, пр…оритет, жен..шень, трьох…ярусний, пр..крашений, В(в)верховна Р(р)ада Украї-ни,нал…ю.

 

КОНКУРС №4 «РЕДАКТОР»

Завдання: відредагувати словосполучення.

 

Оцінювання:  від 1 до 7 балів .

 

  •      Зробити слідуючим чином  (зробити таким чином)
  •      Відмінити процедуру (скасувати процедуру)
  •      Улетіти в теплі краї (полетіти у вирій)
  •      Відкрити очі (розплющити очі)
  •      Лєснічна площадка (сходовИй майданчик)
  •      Різка біль (різкий біль)
  •      Зустрічаємося по суботам (зустрічаємося щосуботи (по суботах))
  •      Потерпіти поразку (зазнати поразки)
  •      На протязі години (протягом (упродовж) години)
  •      Я не маю мєлочі (я не маю дрібних)
  •      Підняти важливе питання (порушити важливе питання)
  •      Обсудити проблему (обговорити проблему)
  •      Повістка дня (порядок денний)
  •      Отримати освіту (здобути освіту)

 .

КОНКУРС №5 «ВГАДАЙ ФРАЗЕОЛОГІЗМ»

 

Завдання:  По черзі учень з кожної команди, не називаючи слів, що входять до фразеологізму, за допомогою міміки та жестів повинен пояснити, про який фразеологізм  йде мова. Завдання команд – відгадати за підказками фразеологізм і пояснити його значення.

 

Оцінювання: Якщо першою відгадає та команда, з якої виступав учень, вона отримує 3 бали, якщо команда суперника – 4 бали. Журі може надати додатковий бал за артистизм.

Фразеологізми:

У поті чола   (докладаючи всіх зусиль, напружено)

Умивати руки (ухилятися від участі в якій-небудь справі, знімати з себе відповідальність)

Задирати носа – хвастати

Прикусити язика – замовкнути

Вилазити боком (погано закінчитись для когось)

Зробити з мухи слона (перебільшити)

Тягти за язик (змушувати кого-небудь висловлюватися з якогось привод)

Тримати язик за зубами (бути обачним, стриманим у розмовах, мовчати)

Дати гарбуза (відмовити)

Товкти воду в ступі (займатися чимось непотрібним)

 

КОНКУРС 6. «Хто більше?». Навести якомога більше фразеологізмів зі словами голова, зуби, руки, язик, ніс. (1 фразеологізм – О,5 бала). – 5 хвилин. Після цього кожна команда читає свої приклади, а потім листочки здає на перевірку журі, яке підраховує кількість балів.

 

 КОНКУРС 7 « Добери фразеологізм- синонім» (1 – 5 б.)

Команда № 1 – байдики бити

Команда № 2 – тримати язик за зубами

Команда № 3 – замилювати очі.

КОНКУРС 8. «Добери антонім» ( 1 – 5 б.)

Команда № 1

1 давати прочухана  А ламати хребта

2 давати горобцям дулі  Б хто куди

3 грати в одну дудку  В плутатися у хвості

4 грати першу скрипку  Г співати дифірамби

5 водити за ніс   Д дати маху

     Е розкривати карти

Команда № 2

  1.         Аж кипить у руках  А опустити крила
  2.         Ударити лихом об землю Б як мокре горить
  3.         Вибивати з сідла  В умиватися сльозами
  4.         Шкірити зуби  Г садовити на покуті
  5.         Викинути з голови  Д ходити довкола

Е зарубати на носі.

 

КОНКУРС 9 – «Артистичний, або Відгадай фразеологізм» (1 – 5 б.)

Кожна команда отримує завдання «оживити фразеологізм» мімікою  та рухами  так, щоб інша команда змогла відгадати його й назвати.

 Команда № 1 – «Покласти зуби на полицю», « Опустити крила »

Команда № 2 - «Тримати язик за зубами», «Водити за ніс»

 

КОНКУРС ВБОЛІВАЛЬНИКІВ  

Завдання: дати правильну відповідь.

Оцінювання: 1 бал за правильну відповідь.

 

  1.   Помилка в правописі (орфограма).

 

  1.   Що стоїть перед коренем (префікс).

 

  1.   Слова, близькі за значенням (синоніми).

 

  1.   Остання літера алфавіту (я).

 

  1.   Числівник сорок в місцевому відмінку? (сорока)

 

  1.   Скільки складів у слові грамотний? Назвіть їх. (3, гра-мот-ний)

 

  1.   Який розділ науки про мову вивчає стійкі сполучення слів? (фразеологія)

 

  1.   Якою частиною мови виступає слово хворий у реченні: Хворий чоловік попросив принести щось попоїсти. (прикметник)

 

  1.   Що означає фразеологізм крутити носом? (вередувати)

 

  1. Чи відбувається спрощення у слові кістлявий? (ні)

 

  1. Скільки букв т пишемо у слові брутто? (2)

 

  1. Скільки глухих звуків у слові копито? (3, [к], [п], [т])

 

  1. До якої відміни належить іменник мати? (до третьої)

 

  1. Якого часу дієслово працюю? (теперішнього)

 

  1. Скільки в українській мові звуків? (38)

 

  1. Що означає фразеологізм пустити півня? (підпалити)

 

  1. Який дзвінкий звук відповідає глухому [с]? ([з])

 

  1. Який корінь у слові жовтуватий ? (жовт)

 

  1. Якого часу дієслово йтиму? (майбутнього)

 

  1. Словниковий склад мови (лексика)

 

  1. Влучний вираз (фразеологізм)

 

  1. Найбільша одиниця мови (текст).

 

  1. Знак у кінці питального речення (?).

 

 

КОНКУРС №10  «СЛОВНИКАР»

 

ЗАВДАННЯ:   З поданого слова «милозвучність»  утворити якомога більше слів. На обдумування учасникам команд дається дві хвилини, а далі кожен учасник по черзі записує слова на дошці. Перемагає команда, яка запише більшу кількість утворених слів.

 

Оцінювання: За перемогу максимально можна отримати три бали, за поразку – 1-2.

 

Орієнтовні відповіді:

Мило, ніс, сіль, злість, вино, осінь, звучить, сіть, лози, лом, оси, міль, ніч, мови, воли тощо. 

 

КОНКУРС №11  «СКАЖИ  БЕЗ  ЗАТРИМКИ»

 

У цьому конкурсі  беруть  участь  капітани. 

 

Завдання : Назвати по черзі   без затримки антоніми до запропонованих слів.

У разі затримки відповідає суперник.

 

Оцінювання:  Кожне слово оцінюється в 1 бал. Переможе той, у кого було найменше пауз та найбільше правильних відповідей.

 

Сміятися (плакати)                               Активний (пасивний)

Корисний (шкідливий)                           Хворіти (видужати)

Захід (схід)                                             Ганьба (слава)

Минуле (сучасне)                                   Згадати (забути)

Працьовитий (лінивий)                          Прокинутися (заснути)

Вітатися (прощатися)                           Світанок (присмерк)

Хвалити (лаяти)                                    Щедрість (скупість)

Оптиміст (песиміст)                               Мирний (агресивний)

Зачин (кінцівка)                                      Бадьорість (втома)

 

 

 

КОНКУРС № 12   «І ЧУЖОГО НАВЧАЙТЕСЬ,

                                                                        Й СВОГО НЕ ЦУРАЙТЕСЬ…»

 

 

Завдання : Дібрати до запозичених слів українські відповідники.

 

Оцінювання:  від 1 до 7 балів

 

  1.   Віраж /    Поворот
  2.   Акцент /   Наголос
  3.   Журнал /  Часопис
  4.   Вояж /    Подорож
  5.   Монстр /  Потвора
  6.   Юрист  /   Правник
  7.   Егоїст / себелюб
  8.   Асортимент / Перелік
  9.   Деградація / Занепад
  10. Аплодисменти / Оплески
  11. Унікум / виняток
  12. Кафе / кав’ярня
  13. Блондинка / білявка
  14. Дисципліна / порядок

КОНКУРС №13  « ЦІКАВИЙ НАГОЛОС»

 

Завдання: правильно наголосити слова.

 

Оцінювання: від 1 до 10 балів.

 

Слова  для  команди  « Мовознавці»:

Спина (спИна),  каталог (каталОг),  випадок (вИпадок), течія (течіЯ), піцерія (піцЕрія), сільськогосподарський ( сільськогосподАрський), посередині (посе-рЕдині), зручний (зрУчний), підлітковий (пІдлітковий), маркетинг (мАркетинг).

 

 

Слова для  команди «Словограй»:

Квартал  (квартАл),  начинка  (нАчинка),  корисний ( корИсний),  симетрія (си-метрІя),  разом (рАзом), русло (руслО), заробіток (заробІток), вимога (вимОга), жалюзі (жалюзІ),  металургія (металУргія).

  

КОНКУРС №14  «СКЛАДИ  ПРИСЛІВ’Я»

 

Завдання:  Кожна команда отримує конверт з трьома трикольоровими наборами слів, з яких необхідно скласти прислів’я. Переможцем буде той, хто найпершим правильно складе всі три вислови. Підказкою є те, що кожне з прислів’їв має свій колір.

 

Оцінювання: За перше місце команда отримує 5 балів, кожна наступна – на 1 бал менше (за умови що всі прислів’я будуть складені правильно).

 

Прислів’я  для  команди «Мовознавці»:

 

Хто мови своєї цурається, хай сам себе стидається.

Зароблена копійка краща за крадений карбованець.

М’які слова і камінь крушать.

Прислів’я  для  команди «Словограй»:

Маленька праця краща за велике безділля.

Шабля ранить тіло, а слово — душу.

Слово до слова — зложиться мова.

 

Учитель.   Наш конкурс  добігає кінця. Його  ми присвятили її величності українській мові, щоб ще раз підкреслити, що те, чим ми повсякденно користуємося, те, чим оформлюємо свої думки, у що вливаємо емоції, є справжнім дивом, великим і прекрасним.

Наше свято – це поетична передмова до досконалого вивчення рідної мови. Вивчати її, удосконалювати свої знання, збагачувати словниковий запас під час читання і спілкування, досконало володіти нею – обов’язок кожного справжнього українця.

Сьогодні, ми ще раз переконалися у тому, що українська мова – це безмежний океан. Вона мелодійна, як пісня солов’я, прекрасна і барвиста, наче дощова веселка. Не можна ходити по рідній землі, не зачаровуючись виплеканою у віках рідною мовою.

 

Журі оголошує результати конкурсу,

нагороджує команду-переможницю грамотою.

 

 

docx
Додано
14 грудня 2023
Переглядів
252
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку