Позакласний захід з природознавства «Поле Чудес». Метою заходу є розширити знання учнів про зимуючих птахів, вчити визначати птахів за їх описом, розвивати спостережливість, кмітливість, пам'ять, увагу; виховувати любов і милосердя до птахів, бажання пізнавати їх, оберігати та допомагати.
Позакласний захід
з природознавства «Поле Чудес»
Мета: розширити знання учнів про зимуючих птахів, вчити визначати птахів за їх описом, розвивати спостережливість, кмітливість, пам'ять, увагу; виховувати любов і милосердя до птахів, бажання пізнавати їх, оберігати та допомагати.
Обладнання: комп’ютерна презентація, «барабан», виставка дитячих оповідань, казок, малюнків, книг на тему: «Допоможемо птахам взимку», виставка фото «Моя годівничка».
Форма проведення: гра
Хід заняття
Птахи – наші помічники, захисники наших лісів, полів, городів від шкідників.Вони голос наших лісів, полів, гір, пустель. Птахи – діти повітря, підкорювачі повітряного океану. Вони можуть підніматися вище хмар, перелітати через пустелі й моря.
Кожна людина повинна охороняти птахів.
Ми друзі і вірні і щирі
Бо ми бережем повсякчас
Пташок, що літають у вирій,
І тих, що зимують у нас.
Сьогодні ми більше дізнаємося про пернатих друзів, виявимо найкращого знавця зимуючих птахів.
Що це за сіренька пташка?
Ловить гусінь і комашок,
Цвірінчить вона, стрибає,
В теплий край не відлітає.
Цей маленький жвавий хлопчик
Називається …(Горобчик)
Тук-тук-тук чути стук,
Та цей звук не від рук.
Птаха дзьобом стовбур б’є ,
Лікарем для лісу є.
(Дятел)
Без рук, без сокири побудована хатина.
(Гніздо)
Перша трійка гравців має розгадати слово:
Прекрасна і дуже красива пташка. Одна з небагатьох птахів, які не відлітають на зиму в пошуках тепла. Зимують разом з нами. Має дуже красиве оперення. Їх жовта грудка відома всім. Влітку живе в лісі, годується різними комахами. А ось на зиму перебирається в місто. Не боїться жити по сусідству з людьми. В довгі зимові ночі зграйки цих птахів ховаються в укриття (дупла, щілини будинків) і сплять, тісно притулившись один до одного, утворивши пухнасту кульку з якої стирчать хвости. Така ночівля допомагає економити тепло.(СИНИЦЯ)
Друга трійка гравців має розгадати слово:
Застаріла назва - жуланчік У нашому краї цей птах зимує не кожен рік. З'являється в лісах і парках пізно восени. Усю осінь і зиму ці птахи тримаються зграйками. У гніздовий період — парами. Вони розташовують свої гнізда на густих горизонтальних гілках, частіше подалі від стовбура на висоті від 2 до 5 метрів. Будують гнізда із щільно переплетених тонких ялинових гілок та іншого сухого гілля та вистеляють рослинним матеріалом з невеликою кількістю шерсті та пір'я. Він більший за горобця. Має чорний короткий і товстий дзьоб, м'яке, довге та густе оперення. Самці досить нарядні взимку. Взимку живиться ягодами, бруньками і насінням деревних порід. (Снігур)
3.Відбірковий тур. Продовжи прикмету.
Лелека, горобець, грач, ворона.
Ген де наша діва,
Ген де наша Єва,
На метеному дворі
Та й на тесаному стовпі.
Самопрядка шумить,
Веретенце дзвенить.
Скинемо їй по пір'їнці,
З нами нехай летить!
Дівчина і їм теж відмовила, і вони полетіли, скинувши їй по пір'їнці. (Українська народна казка «Кривенька качечка»)
Фізкульхвилинка. Пташина зарядка.
Пташенята ми – чудові.
Маєм крильця кольорові.
Над квітами літаємо –
Втоми ми не знаємо.
Дощику – злякалися,
Під квітку – заховалися.
Третя трійка гравців має розгадати слово:
Назву цій птасі дали від того, що полюбляє, причепившись до кори дерева головою вниз, сидіти або жваво лізти по стовбуру вгору і вниз. Так пташка захищає своїх дітей від ворогів. Гніздо будують в дуплах або розщелинах дерев. Вимощують його корою або травою. Можуть звужувати отвір дупла, будуючи стіну з мулу . Корисний птах, якого слід охороняти і приваблювати в усі ліси та парки! Дуже галасливий птах. Спів – часто повторюване туі-туі-туі. (Повзик)
Фінал
Невеликий лісовий птах — гніздиться у вологих листяних і мішаних лісах із густим підліском, парках, садах, зарослих чагарниками. Гнізда влаштовує на землі.Через пристрасть до вологих затінених місць з негустим трав'яним покривом і розвинутим підліском, де нерідко ростуть малинники, наша знайома отримала назву – малинівка. Має мелодійний спів, завдяки якому, а також яскравому забарвленню, відомий широкому загалу. Інколи цю птаху ще називають зорянка, так як має схильність співати на ранкових зорях. Дуже довірливий птах, хоча тримається головним чином в гущавині кущів. Його пісня дуже мелодійна, виконується в швидкому темпі, частіше в сутінках; поклик — різке «чік». Зимує на околицях міста. (Вільшанка)
Супергра
У цієї пташки на голові великий «чуб»; на горлі чорна пляма. Тримається зграями, часом дуже великими. За пару тижнів знищують стільки шкідників, скільки часом не знищать навіть чисто комахоїдні птахи. Через це цих птахів цінують і не кривдять. Вони звикли до такого уваги, і тому не бояться людей і тоді, коли прилітають до нас. За те, що люблять іноді голосно свистіти, у Росії їх називають «Свиристели». (Омелюх)
ІІІ. Підсумок. Нагородження учасників та переможця. Підведення підсумків акції «Допоможемо зимуючим птахам»
Ніколи не зробимо шкоди
Ми пташці у ріднім краю.
Нехай звеселяють природу -
Співають для нас у гаю.
Ми друзі і вірні, і щирі,
Бо ми бережем повсяк час
Пташок, що літають у вирій,
І тих, що зимують у нас.