В гостях у Лісовичка
Заняття – казка
Тема.
Закріпити знання про роль дієслів у реченні. Вправи на творення і вживання дієслів теперішнього, минулого, і майбутнього часів.
Мета.
Розширювати вміння учнів знаходити в реченні дієслова, визначати граматичну основу речення, розпізнавати роль дієслів у реченні . Формувати вміння від поданих слів утворювати дієслова, речення з поданих слів. Виховувати бережне ставлення до природи.
Обладнання.
Роздаткові картки, предметні малюнки, таблиці, сигнальні картки, картки – зразки, герої казки Лісовичок, Білочка, Сорока, Дятел, Синичка.
Хід заняття
Вихователь.
Діти сьогодні ми побуваємо у казковій лісовій школі, де разом із лісовими звірятами поповнимо знання про дієслово, його роль в реченні, виконаємо різні завдання на творення і вживання дієслів.
( Влітає Сорока).
Сорока.
Скре - ке - ке, скре – ке - ке!
Я сорока- скрекотуха,
По лісу швидко я стрибала,
Всі новини позбирала.
Скре – ке – ке , скре – ке – ке!
Чи ви чули ось таке:
Стались в лісі в нас дива,
Переплутались слова!
Ви всі уміння покажіть
І нам усім допоможіть.
Ось і перше вам завдання,
Прикладіть усі старання.
( Сорока розгортає таблицю із завданням для хвилинки каліграфії).
Хвилинка каліграфії
Списування речень:
Затамувавши подих, придивіться до всього в лісі, прислухайтесь. І ви почуєте справжні лісові хори . Ліс відкриє вам свої таємниці!
Вчитель.
Знайдіть в записаному тексті про ліс дієслова, підкресліть їх і визначте хній час.
( Заходить Білочка).
Білочка.
Я Білочка – витівниця,
Гарна в лісі трудівниця.
На урок поспішала
І завдання вам придбала.
( Білочка подає горішок, на якому записані дієслова і завдання : Визнач часи дієслів).
Розказуючи Розчісувала
Розташуватиме Буде мовчати
Змарніли Допомагає
Зеленіють Поспішав
Схиляються Сплетуть
Принесла Працюють
З’єднає Відгадав
( Діти працюють над визначенням часу за сигнальними картками: теперішній час, минулий час, майбутній час).
Вихователь.
А зараз, діти, у нас нове завдання: повторити правопис префіксів з - ,с -, у дієсловах).
а) Повторення правила вживання префіксів з - , с -.
б) Робота за таблицею.
(Залітає Синичка).
Синичка.
Ось і я до вас , синичка ,
Працьовита, друзі, птичка.
Вам принесла завдання,
Щоб узнать ваші знання.
З – чи С -?
Хилити- юрмитись
Казати – в’ються
В’язати – тверджувати
Єднати – писати
Їхати – явитись
Творити – берегти
( З’являється Дятель).
Дятел.
Ось вам , друзі, я даю
Ті листочки що в гаю .
Ці листочки дуб послав,
Щоб кожен завдання розв’язав.
( Дятел роздає картки – листочки).
З – чи С -?
… Класти …Майструвати
…Робити …Горіти
…Ховати …Летіти
…Горнути …Варити
…Пекти …Чесати
…Течуть … Фотографувати
…Мішати … Ховатись
( Втручається Сорока).
Сорока
Шумить в лісі древній дуб,
А під ним хатинка в зруб.
Столик й стільчик з пенька –
Гарно тут в лісовичка!
( Заходить Лісовичок, в руках він тримає горішки).
Лісовичок.
Друзі, я – лісовичок.
В мене з листя сорочка,
Капелюшок із грибочка,
Із шкарлуп горіха мешти,
В нашім лісі мені мешкать.
Сива в мене борода,
Що до пояса спада .
Ще старезна мане свитка,
Та чарівна вона, видко
А в руках цей козубок
І завдання для діток.
Я прийшов лісовичок –
Друг всіх звірів і пташок.
Я до вас сюди приніс
Гарну казку
Про наш ліс.
Моя – хатка – острівок
Серед лісу і квіток.
Приліта сюди пташина ,
Прибігає і звірина
І про діло щось спитає,
Про своє розповідає.
( Лісовичок роздає деференційовані картки – горішки із завданням підібрати антоніми , утворити від прикметників, іменників дієслова, дієслова записати і визначити їхній корінь).
Лісовичок.
Ці горішки - не прості,
Ці горішки – золоті.
Хто завдання розгадає,
Той горішок розламає.
( Діти виконують завдання за картками ).
Вихователь.
А зараз , діти я запрошую вас на стежку лісовичка . Ви зустрінете на ній переплутані слова . Вам потрібно із цих слів скласти речення і визначити в них граматичну основу.
Синичка.
Стались в лісі в нас дива –
Розгубились всі слова.
Ти ці речення склади
І основу в них знайди.
Маленька, в дуплі, білочка, живе , старого , дуба .
Птахи , зорю, радісним, привітали, вранішнім, співом.
Прикрасились , листочки, роси, маленькі, мереживо, в сріблясте.
( Маленька білочка живе в дуплі старого дуба. Прикрасились маленькі листочки в сріблясте мереживо роси. Птахи радісним співом привітали вранішню зорю).
( Заходить Лисичка).
Лисичка.
Я лисичка, я сестричка,
Принесла я на заняття
Цікавих завдань козубок
Хто завдання відгадає ,
Той “ відмінно” получає.
Творення дієслів:
Зелень,зелений, зеленіє
Червого , … , … ,
Вишня , … , вишневіє ,
Радість , … , … ,
Мир, … , … ,
Сад, … , … ,
Лісовичок.
А зараз,друзі підберіть синоніми до слова: гомонить ліс .
( Гомонить, шелестить, шумить, шепоче, розмовляє , розповідає).
Лісовичок.
Молодці, справились добре із цим завданням.
Лисичка.
От спасибі, от чудово!
Ви мені допомогли:
Дуже гарно і проворно
Всі дієслова знайшли.
( Виходить Борсучок).
Борсучок.
Я сьогодні не спізнився,
Дуже, дуже поспішав,
По дорозі на заняття
Я ці яблучка узяв.
І жовтенькі, й червоненькі,
Мов ті сонечка гарненькі.
Ці яблучка не прості ,
Із загадками вони.
Хто загадку відгадає,
Той мені допомагає.
( Борсучок роздає картинки – яблучка із загадками).
Вихователь.
Діти, ви відгадайте загадки і дієслова в них відшукайте. Поставте до них запитання.
Лісовичок.
Ліс – багатство наше. Знай!
Звіра, пташку – не злякай!
Вихователь.
Молодці, мої малята,
Любі хлопчики та дівчата!
Всі загадки відгадали,
Все зробили, розібрали.
Працювали добре ви ,
Виручали звірів із біди.
Сорока.
Дуже вдячна, друзі, вам,
Всім старанним школярам.
Добре всі ви працювали,
Лісу чари проганяли,
Всі завдання розв’язали,
Звірам добре помагали.
На наступне ваше заняття
Прилетить вже сто сорок!