Позначення частин числа цифрами. Дроби з чисельником 1 як частина цілого. Утворення і запис. Розв’язування задач

Про матеріал

Пояснити учням утворення частин способом ділення цілого на рівні частини й виділенням однієї з них; вчити визначати кількість певних частин у цілому, у скільки разів певна частина менша за ціле та у скільки разів ціле більше за частину; навчити читати і записувати частини у вигляді дробу з чисельником розвивати мислення;

Перегляд файлу

Тема: Позначення частин числа цифрами.  Дроби з чисельником 1 як частина цілого.  Утворення і запис. Розв’язування задач

Мета: пояснити учням утворення частин способом ділення цілого на рівні частини й виділенням однієї з них; вчити визначати кількість певних частин у цілому, у скільки разів певна частина менша за ціле та у скільки разів ціле більше за частину; навчити читати і записувати частини у вигляді дробу з чисельником 1; розвивати мислення; виховувати інтерес до предмета.

 Очікувані  результати: 

Після цього уроку учнень розуміє поняття чисельник дробу і знаменник дробу;

читає і записує частини цілого у вигляді дробу з чисельником 1;

Обладнання: наочний матеріал, картки,  кольорова крейда.                                       

  Хід уроку

I.Організаційний момент

Діти подивіться один на одного, посмішкою побажайте один одному успіхів у навчанні. 

II. Актуалізація опорних знань

1. Аналіз контрольної роботи

2. Гра «Знаки - втікачі».

1варіант                                                          2варіант

72…8...9=18                                                   3…3…8=72

42…18…9=40                                                 40…5…9=85

3…3…9=81                                                      81…9…3=27

3. Робота в групах

88 : 4 = К                       69 : 3 = А                    88 : 2 = Р

88 : 8 = О                      99 : 3 = Л                    60 : 4 = Ф

51 : 3 = С                      48 : 3 = Б                    63 : 3 = Е

76 : 2 = Н

— Хто з вас читав казку про Малюка і Карлсона?

— Назвіть автора. Впізнайте героїв, розв’язавши приклади.

22 23 44 33 17 11 38 і 15 44 21 22 21 38 16 11 22

(Карлсон і Фрекен Бок)

— На аркушах надруковані завдання про наших героїв, прочитайте завдання мовчки.

1) Фрекен Бок і Карлсон розділили порівну 100 плюшок. Скільки плюшок дісталося кожному?

2) Фрекен Бок і Карлсон розділили порівну 2 плюшки. Скільки плюшок дісталося кожному?

3) Фрекен Бок і Карлсон розділили порівну 1 плюшку. Скільки плюшок дісталося кожному?

— Чим схожі задачі? (Умовою, питанням, дією, прості)

— Поясніть розв’язання першої задачі. (Щоб дізнатися, скільки плюшок отримав кожен, потрібно 100 розділити на 2. Кожен отримав по 50 плюшок. 100 : 2 = 50 (пл.))

— Поясніть розв’язання другої задачі.

2 : 2 = 1 (пл.)

— Які числа вийшли у значенні цих задач?

— Як називаються такі числа? (Натуральні)

Створення проблемної ситуації

— Прочитайте розв’язання третьої задачі. (2 : 1)

— Хто згоден?

— У кого інше розв’язання? Яке?

1 : 2

— Поясніть його. (Плюшка була одна.)

— Також, яке розв’язання правильне? (Друге, перше вчитель стирає.)

— Який результат вийде в цьому виразі? (Півплюшки. Діти відповідають усно.)

— Розв’язання одне, а варіантів відповідей багато. Яка проблема постала перед нами? (Ми розділили, але не можемо записати відповідь.)

1 : 2 = ?

— Чи буде відповідь натуральним числом? (Ні)

— Чому? (Це число має бути меншим ніж 1, а 1 — це найменше натуральне число.)

III. Повідомлення теми і мети уроку

— Сьогодні на уроці ми маємо познайомитися з такими числами, які менше за найменше натуральне число 1.

IV. Вивчення нового матеріалу

Пояснення вчителя

— Запропонуйте, як Фрекен Бок і Карлсон зможуть поділити плюшку.

Спробуйте спочатку це на паперових плюшках, які лежать у вас на партах.

(Діти пробують, учитель може їх спровокувати неправильним згинанням, викликає учня показати ділення. Вони повинні розрізати посередині на дві рівні частини. Навпіл — означає на дві рівні частини.)

— Я не зможу свою плюшку зігнути навпіл, але намагаюся розрізати якомога точніше.

— Як сказати про те, скільки дісталося кожному? (Половина)

— На скільки частин вони розділили плюшку? (На дві)

— Скільки таких частин дісталося кожному? (Одна)

— Як інакше можна назвати кожну таку частину? (Одна з двох; одна друга)

— У математиці це називається так: одна друга. Але в задачі потрібно записати результат і кожну частину позначити числом? Яким буде це число?

(Ненатуральне число; менше 1.)

— У математиці, щоб люди розуміли один одного, вибрали таку форму запису:

1

2

 — Позначте числом одну частину плюшки. Покажіть мені.

— Яким числом позначимо другу частину? (Таким самим: 1)

                                                                                                     2

— Чому? (Ці частини рівні.)

— Спробуйте здогадатися, як називаються ці числа. А підкаже вам те, що плюшку ділили, дробили, так говорили раніше.

Число   1    називають дробовим числом, або дробом.

             2

Чи знаєте ви, що слово дріб — древнього походження. Воно означає частину цілого числа, всякого роду дрібниця, крупинка, крихта.

Це слово багатозначне. А в математиці термін «дріб» з’явився 200 років тому.

Чи можемо ми тепер записати значення до третьої задачі? (Один учень на дошці записує значення кольоровою крейдою.)

1 : 2 = 1

           2

— Назвіть відповідь до третьої задачі. (По 1   плюшки дісталося кожному.)

                                                                          2

Одна друга — дробове число, або просто дріб.

Практичні вправи

— У кожного з вас на парті лежить пиріг (паперовий). На скільки частин він розділений? (На кожній парті по-різному: на 2; 3; 4; і т. д. частин.) Візьміть 1 шматочок пирога. Як за допомогою дробу записати це число, пам’ятаючи при цьому, що ви всім хочете показати, скільки частин ви взяли,

піднімаючи частину пирога, узятого вами, вгору.

— Поясніть, як отримати    21  частину круга? Продемонструйте відповідь.          — Круг розділили на 6 рівних частин. Як назвете одну таку частину? Продемонструйте, як отримати одну шосту частину круга.

— Що означає вираз «  1  відрізка»?

                                         3

Фізкультхвилинка

Хай ростуть високії дерева, 

Їхні віти хай гойдає вітер. 

Іва нахилилась над водою, 

Раз і два повторюйте за мною. 

Пальчики хай наші відпочинуть, 

Робим там мов ми жмемо пружину. 

Один одному миленько посміхніться, 

А тепер до справи всі беріться. 

V. Роз виток математичних знань

1. Р обота за малюнками (с. 152)

1) Завдання 1007

2) Завдання 1008

— Накресліть такі самі смужки в зошиті й запишіть, яку частину кожної з них зафарбовано.

2. Р обота над задачею (с. 153, завдання 1009)

Після колективного ознайомлення зі змістом задачі сильніші учні, скориставшись планом, самостійно записують її розв’язання у зошити. Решта учнів разом з учителем розглядають план розв’язання та визначають дії.

3. Робота в парах (с. 153, завдання 1010)

— Виміряйте довжину смужки та знайдіть  1   її.

                                                                            3

4. Складання та розв’язування задачі за коротким записом (с. 153, завдання 1011)

Завдання 1012

5. Розв’язування кругових прикладів (с. 153, завдання 1012)

6. Офтальмологічна пауза

7. Розв’язування логічних завдань

1) Завдання 1013 (с. 153).

Кам’яне вугілля через деякий час після його видобування вбирає в себе воду, маса якої становить восьму частину маси вугілля. Маса щойно видобутого вугілля, взятого для проби, дорівнює 40 кг. Якою буде маса цього вугілля через деякий час? (40 – 40 : 8 = 35 кг)

VІ. Підсумок уроку

Найбільший мій успіх на уроці:

Найбільші труднощі на уроці:

VІІ . Домашнє завдання

С. 153, завдання 1014; 1015.

 

docx
Додано
10 серпня 2018
Переглядів
2820
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку