" Позначення звуків мовлення на письмі. Алфавіт"

Про матеріал
Конспект уроку" Позначення звуків мовлення на письмі. Алфавіт" навчальна: поглибити знання учнів про особливості української графіки; простежити особливості співвідношення між буквами та звуками в українській мові; навчити користуватися алфавітом; розвивальна: розвивати пам’ять, увагу, мислення, орфографічні та мовленнєві навички; виховна: виховувати любов до рідної мови, до праці, допитливість та щирість.
Перегляд файлу

Вчитель: Афанасьєва О.В.

Тема: Позначення звуків мовлення на письмі. Алфавіт.

Мета:

навчальна: поглибити знання учнів про особливості української графіки; простежити особливості співвідношення між буквами та звуками в українській мові; навчити користуватися алфавітом;

розвивальна: розвивати пам’ять, увагу, мислення, орфографічні та мовленнєві навички;

виховна: виховувати любов до рідної мови, до праці, допитливість та щирість.

Обладнання: Підручник «Олександр Заболотний Українська мова 5 клас», орфографічний та тлумачний словники, презентація

Тип уроку:  поглиблення й закріплення знань.

Компетентності: спілкування державною мовою, уміння вчитися впродовж життя, математична.

Хід уроку

І. Організаційний момент

1. Привітання

– Доброго ранку! – мовлю за звичаєм.

– Доброго ранку! – кожному зичу я.

2. Перевірка готовності учнів до уроку

– Чого ви очікуєте від уроку? (Учні відповідають).

ІІ. Перевірка домашнього завдання

1. Бліц-опитування

– Яка одиниця мови та мовлення є найменшою та неподільною? (Звук)

– Який розділ науки про мову вивчає звуки мовлення? (Фонетика)

– Як називається розділ науки про мову, який вивчає правильну вимову слів? (Орфоепія)

– На які дві групи в українській мові поділяють всі звуки? (Голосні, приголосні)

– Які звуки утворюються за допомогою голосу? (Голосні)

– Як називаються приголосні звуки, утворені голосом та шумом? (Дзвінкі)

– Як називаються звуки, що утворені за допомогою шуму? (Глухі)

2. Перевірка д/з, а саме: запис слів фонетичною транскрипцією

ІІІ. Актуалізація опорних знань

1. Опитування

– Скільки звуків в українській мові? (38)

– Скільки голосних звуків? (6). Назвіть їх.

  У повсякденному житті, під час виконання різних робіт часто нам доводиться щось шукати: медичну картку, прізвище у списку, слово в словнику. Щоб полегшити пошуки, люди придумали алфавіт - розташування літер у певному порядку, усталеному порядку. Відповідно й записи почали робити в такому самому порядку, що значно спростило користування різними списками. Про це і йтиметься на уроці.

2. Розминка «Слово до слова»

  • Гра «Розсипанка»

Зі слів скласти та записати прислів’я.

               Бджола мала, а й та працює.

  • Рубрика «Запитання-відповідь»

– Яке слово у прислів’ї відповідає на запитання «хто?»? (Бджола)

– До якої частини мови належить це слово? (Іменник)

– Яке слово у прислів’ї відповідає на запитання «що робить?»? (Працює)

– До якої частини мови належить це слово? (Дієслово)

– Що використовують, щоб передати на письмі вимову слова? (Фонетичну транскрипцію)

  • Вправа «Від слова до діла»

Записати транскрипцію слів бджола, працює.

Підкреслити у прислів’ї головні члени речення.

3. Підготовка до сприймання нової теми

– Як звуки передаються на письмі? (Буквами)

– Чим буква відрізняється від звука? (Букву пишемо й бачимо, а звук вимовляємо й чуємо)

ІV. Оголошення теми і мети уроку

V. Сприйняття і засвоєння учнями нового матеріалу

Робота з підручником (с. 80) Вправа 1

Прочитайте діалог і виконайте завдання.

Голос із колонки: Увага! Шановні учасники конкурсу “Голос країни”! Комісія буде запрошувати вас на прослуховування в алфавітному порядку”.

Одна з учасниць радісно кинула подрузі:

 - О! Інночко, я іду після тебе! Твоє прізвище - Коваленко, а моє далі в алфавіті - Коваль.

До дівчат звернувся Микита й запитав:

- А я перед вами чи після? Моє прізвище - Ковтун.

А ти що, алфавіту не знаєш?

Хлопець зашарівся...

А. Чому хлопець зашарівся?

Б. Микита піде на прослуховування перед дівчатами чи після них?

Зашарітися - почервоніти, укритися рум’янцем.

- Згадайте якомога більше ситуацій, де вам знадобилося б знання алфавіту?

- Чи траплялись із вами випадки, коли погане знання алфавіту гальмувало вашу роботу?

– Скільки літер в українському алфавіті? (33)

2. Колективна вправа «Я знаю алфавіт»

с. 80, прочитати вголос колективно алфавіт.

Перевірити знання учнями алфавіту.

– Як ви вважаєте, для чого потрібно вчити алфавіт і де його можна застосувати? (Для роботи зі словниками, списками та іншими матеріалів).

3. Вправа «Квіти для бджілки»

Записати назви квітів в алфавітному порядку.

Нагідка, волошка, айстра, барвінок, жасмін, мальва, чорнобривці, ромашка.

  1. Вправа 2(с. 80) Розташуйте слова за алфавітом

(Алфавіт – азбука, абетка; літера – буква).

Анекдот, антена, база, базар, базилік, базікати, носити, гасіння, ґанок, ґатунок, доміно, думка, лісовий, основа, родина, сипати, сіль, солити, чекання, чистий, ялівець.

6. Робота зі словниками. Вправа «Мій словничок»

Виписати із словника по два слова в алфавітному порядку від А до Д.

  1. Орфографічна робота
  2. Запишіть слова фонетичною транскрипцією, розділивши їх у три стовпчики: 1 - слова, в яких кількість звуків і букв однакова; 2 - слова, у яких букв більше, ніж звуків; 3 - слова, у яких букв менше, ніж звуків.

Персик, яма, каструля, ліцей, щітка, сіль, суддя, ясен, автобус, п’єса, дзьоб, воджу, касир, айстри, слюсар, слива.

VІ. Закріплення вивченого матеріалу

1. Вправа 3

Розташуйте й запишіть назви обласних центрів України за алфавітом.

Напрямки руху:

- західний:  Житомир,  Львів, Тернопіль, Ужгород;

- східний: Донецьк, Луганськ, Полтава, Суми, Харків;

- південний: Одеса;

- північний:

- південно-західний: Вінниця, Івано-Франківськ, Рівне, Хмельницький, Чернівці;

- південно-східний: Дніпро, Запоріжжя, Кропивницький, Миколаїв, Севастополь, Херсон;

- північно-західний: Луцьк, Чернігів, Хмельницький;

- північно- східний: Чернігів.

КИЇВ - СТОЛИЦЯ УКРАЇНИ.

2. Вправа «Народ скаже, як завяже»

Чи можна людину порівняти з бджолою за прислів’ям «Бджола мала, а й та працює»? Обґрунтуйте свою відповідь. (Діти відповідають).

VІІ. Підсумок уроку

  • Чи справдились ваші очікування? (Діти відповідають)
  • Оцінювання досягнень учнів.

VІІІ. Домашнє завдання (різнорівневе)

1. Вивчити правило с. 80, впр.136 (письмово);-середній рівень

2.  Записати назви тварин(звірів, птахів, комах, риб); -достатній рівень

3.Підготуйте розповідь про традиції української вишивки; - високий рівень.

docx
Додано
16 лютого
Переглядів
92
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку