ППроєкт В.А.Симоненко. Розповідь про письменника. «Лебеді материнства»»

Про матеріал
Матеріали збірника призначені для творчо працюючих вчителів української мови та літератури загальноосвітніх навчальних закладів, які вміють не тільки проводити уроки, втілювати в життя різноманітні прийоми та методи роботи, а також намагаються привити учням любов до художньої літератури, показати її красу та велич художнього слова, зробити життя школярів цікавим та насиченим.
Перегляд файлу

МІНІСТЕРСТВО   ОСВІТИ   І   НАУКИ,  

УКРАЇНИ

Райгородоцька громада Житомирська область, Бердичівський район Романівський заклад загальної середньої освіти І – ІІІ ступенів

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Проєкт

В.А.Симоненко.

Розповідь про письменника.

«Лебеді материнства»»

 

 

 

 

 

 

 

 

Бердичівський район 2021



МІНІСТЕРСТВО   ОСВІТИ   І   НАУКИ,  

УКРАЇНИ

Райгородоцька громада Житомирська область, Бердичівський район Романівський заклад загальної середньої освіти І – ІІІ ступенів

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Проєкт

«В.А.Симоненко.

Розповідь про письменника.

«Лебеді материнства»»

 

На допомогу

творчо працюючим

вчителям української

мови та літератури

 

Бердичівський район 2021

Матеріали збірника

призначені для творчо працюючих вчителів

української мови та літератури

 загальноосвітніх навчальних

закладів, які вміють не тільки проводити

уроки, втілювати в життя різноманітні прийоми та методи роботи,

а також  намагаються привити учням любов

до художньої літератури, показати її красу

та велич художнього слова, зробити життя школярів цікавим та насиченим.

 

 

 

 

 

 

 

Автор:

Горавська Галина Анатоліївна: вчитель  української мови та літератури Романівського закладу загальної середньої освіти І – ІІІ ступенів,  старший вчитель.


Конспект уроку

української літератури

з використанням проектних технологій

 

Тема:В.А.Симоненко

Розповідь про письменника.

«Лебеді материнства»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Вчитель Горавська Г.А.


Тема: В.А.Симоненко. Розповідь про письменника.

«Лебеді материнства»

Мета:

  • створити умови для ознайомлення учнів із життям та творчістю поета,
  • усвідомлення ідейно-художнього значення його твору;
  • розвиток навичок виразного читання ліричних творів, уміння аналізувати їх, зіставляти їхні ідеї з реальним сучасним життям, своїми поглядами;
  •  виховувати почуття любові до матері та Батьківщини, почуття патріотизму, любові до життя, людини.

Обладнання: портрет поета, виставка його книжок, ілюстрації до творів, комп'ютери, фотоілюстрації, квіти, рушник.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Епіграф до уроку: (написаний на дошці).

Можна вибрать друга і по духу брата,

Та не можна рідну матір вибирати.

Можна все на світі вибирати, сину, Вибрати не можна тільки Батьківщину.

 

В.Симоненко.


Хід уроку

І. Мотивація навчання школярів.

  1. Вступне слово вчителя.
  2. Звучить пісня на вірш В.Симоненка «Виростеш ти, сину...» .
  3. Проблемне питання.

 

  •      Що спонукало поета до написання поезії ?
  •      Які почуття вона викликає ?

II. Практичне виконання завдань під контролем вчителя.

1. «Життя і творчий шлях Василя Симоненка.(дитячі роки)».- презентація учнів 11 класу (І група).

  • Коротка розповідь про роботу над проектом.
  • Презентація проекту. (Додатки).
  • Запитання до виступаючих:

 Чи мав друзів Василь серед однокласників ?

2. «Життя і творчий  шлях Василя Симоненка». - презентація учнів 11 класу (ІІ група).

  •                Коротка розповідь про роботу над проектом.
  •                Презентація проекту. (Додатки).
  •                Запитання до виступаючих:

 Які твори написав Симоненко для свого сина ?

3. Слово вчителя.

Василь Симоненко був сповнений жаги життя, молодечого завзяття, запалу. Він повстав проти всього тупого, недоумкуватого, злобного, антилюдяного, що зазіхало на паростки духовної свободи. Він так любив життя!

4. Робота над поезією «Лебеді материнства».

  1. Прослуховування вірша у грамзапису.
  2. Захист проектів за віршем В.Симоненка «Лебеді материнства» (учні 7-го класу).

5. Виразне читання поезії учнями.

6. Колективна робота над аналізом поезії.

1) Самостійна робота над аналізом поезій учнями 11-го класу.

Алгоритм «План аналізу поезії»

  1.   Жанр поезії.
  2.   Тема та ідея твору.
  3.   Сюжетна основа (якщо вірш сюжетний).
  4.   Ліричний герой.
  5.   Чи є символічні та алегоричні образи ?
  1.    Якщо є - їх аналіз. Визначити їх значення і зміст. Характеристика художніх засобів.
  1.   Яке почуття домінуюче, головне?
  2.   Авторська оцінка зображеного.

9. Віршовий розмір.

10.Враження від прочитаного.

11.Висновки.

2) Евристична бесіда за змістом прослуханої поезії (для учнів 7-го класу).

1.Які картини постають на початку вірша ? (чарівний світ казки).

2.У якій формі побудований вірш (монологу матері, звернення до сина, напутнього слова матері до сина.)

3.Про який вибір ідеться в поезії ? (життєвого шляху; моральних засад, якими слід керуватися.)

4 3'ясуйте ,які образи, на вашу думку, є символами, (лебеді, білява

хата, верби, тополі, мати-Вітчизна.)

  1.      Які художні засоби нагадують народну пісню ? (тихі зорі, лебеді, як мрії, сади зелені, білява хата, диво-наречені.)
  2.      Які приклади художніх засобів є несподіваними, оригінальними? (зорі сургучеві, казка з сивими очима; за тобою завше будуть мандрувати очі материнські і білява хата.)
  3.      Які приголосні повторюються (алітерація), яке враження це створює:

Темряву тривожили криками півні,

Танцювали лебеді в хаті на стіні,

 Лопотіли крилами і рожевим пір'ям

Лоскотали марево золотим сузір'ям.

 

  1. Заслуховування відповідей учнів 11 класу.

 

  1. Слово вчителя (повернення до проблемного питання).

 Тільки велика любов до  своєї Батьківщини може народити таку ліричну перлину, якою стала в українській поезії пісня материного серця – вірш        В. Симоненка " Лебеді материнства ". Його навіяли спогади про рідну домівку і босоноге та холодне дитинство.

III. Підбиття підсумків уроку.

1. Декламування віршів у записі.

 

IV. Оцінювання результатів роботи учнів. ^

V. Домашнє завдання.

7-й клас: Біографія поета. Вірш напам'ять

Творче завдання: Твір-мініатюра «Мої враження від уроку».

 

11-й клас: Вірш напам'ять. Перечитати вірші «Де зараз ви, кати мого народу?», «Кирпатий барометр», «Вона прийшла».

Творче завдання: Твір «Мої враження від уроку».

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Список використаних джерел

 

  1. Компетентнісний підхід до освітнього процесу як вимога сучасності // Управління школою. – 2007. - № 19 – 21. –с. 50 – 52
  2. Вибір стратегій формування життєвих компетентностей // Директор школи. – 2007. - № 29 – 30. – с. 58 – 62
  3. Компетентнісна – орієнтований підхід до навчально-виховного процесу // Директор школи. – 2007. - № 29 – 30. –с. 6 – 10
  4. Компетентність як орієнтація вчителя на найвищий результат // Завуч. – 2006. - № 34. – с. 8 – 10
  5. ХХІ століття – століття компетентнісно спрямованої освіти // Завуч. – 2008. - № 34. – с. 3 – 5
  6. Ключові компетентності випускника // Відкритий урок. – 2007. - № 10. – с. 17 – 19
  7. Компетенція учня – компетенція вчителя // Відкритий урок. – 2008. - № 10. – с. 72 – 77
  8. Адаптація. Компетенції та інформація // Виховна робота в школі. – 2009. - № 9. –  с. 39 – 45
  9.  Формування ключових компетентностей учнів під час навчальної дискусії // Географія. – 2008. - № 21.с. 2 – 5
  10.  Попова Т. Розвиток життєвих  компетентностей при вивченні мови і літератури // Вивчаємо українську мову та літературу. – 2005. - № 36. - с. 2 – 7
  11. Як оцінити діяльність учнів на інтерактивному уроці // Завуч. – 2006. -№ 10. – вкладка. – с. 15 – 19
  12. Творчі завдання з української мови // Українська мова та література. – 2001. - № 33. – с. 9 – 12
  13. Твір – мініатюра «Зимові мотиви»: інтегрований урок зв`язного мовлення // Українська мова та література. – 2001. - № 5. –с. 6 –
  14. Подлевська Н. Формування в школярів культури спілкування по         мобільному телефону //  Українська мова і література в школі. – 2009. - № 5. –с. 14 – 17
  15.  Хорошковська О. Розвиток умінь спілкуватися українською мовою у процесі вивчення мовного матеріалу (для шкіл з мовами викладання національних меншин) // Українська мова і література в школі. – 2009. - № 5. – с. 29 – 32
  16. Шлях до творчого читача //  Українська мова і література в середніх школах, гімназіях, ліцеях та колегіумах. – 2000. -№ 5. – с. 34 – 44
  17. Шуляр В. Учитель – словесник і учень – читач у просторі сучасного уроку літератури // Українська мова і література в школі. – 2009. - № 5. – с. 23 – 28
  18. Я іду на урок української літератури (збірка нетрадиційних уроків з української літератури) // Все для вчителя. – 2009. – № 23 – 24
  19. Метод проектів: традиції, перспективи, життєві результати: Практико-зорієнтований збірник / За наук. ред. Єрмакова І. Г. — К.: Департамент, 2008.
  20. Новые педагогические и информационные технологии в системе образования / Под ред. Е.С. Полат, — М., 2010.
  21. Освітні технології: Навч.-метод, посібн. / О. М. Пехота, А. 3. Кіктенко, О. М. Любарська та ін. За заг. ред. О. М. Пехоти. — К.: А.С.К, 2009. — 256 с
  22. Перспективні освітні технології: Навчально-методичний посібник/ За ред. Г.С.Сизоненко. — К.: Гопак, 2011.
  23. Селевко Г. К. Современные образовательные технологии: Учебное пособие.— М.: Народное образование, 2008.

 

 

 

 

 

 

 

 Зміст

 

 

Стор.

Конспект уроку української літератури з використанням проектних технологій

Тема: В.А.Симоненко. Розповідь про письменника. «Лебеді материнства»

 

5

Ескізи слайдів презентації до уроку

 

11

Список використаних джерел

27


Для нотаток

 

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________



1

 

doc
До підручника
Українська література (рівень стандарту, академічний) 11 клас (Авраменко О.М., Пахаренко В.І., Мовчан Р.В.)
Додано
13 листопада 2021
Переглядів
434
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку