«Праця і господарство колись і сьогодні».

Про матеріал
Мета: ознайомлення учнів з працею та станом сільського господарства людей у ХІХ ст. та сьогоденні.
Перегляд файлу

Тема уроку: «Праця і господарство: колись і сьогодні».  (5 клас)

Мета: ознайомлення учнів з працею та станом сільського господарства  людей у ХІХ ст. та сьогоденні.

 

Задачі:

- навчити дітей співвідносити події з певним періодом історії, застосовувати отримані знання в житті; самостійно здобувати інформацію з тексту та позатекстових компонентів підручника з історії; аналізувати нескладні та адаптовані джерела історичної інформації; 

- продовжити формування уміння працювати  самостійно та в групі, розвиток хронологічних навичок, виробляти уміння чітко й послідовно висловлювати свої думки;

- охарактеризувати працю людей та стан сільського господарства у ХІХ ст. та сьогоденні;

- виховувати інтерес до історії.

 

Очікувані результати для учнів

  Учні зможуть:

      розповідати про працю і господарство українців;

      виокремлювати в тексті головне й другорядне, складати  розповідь, пов’язану з історичними подіями;

      пояснювати та застосовувати на прикладах поняття і терміни теми;

      порівнювати життя українських людей у минулому та сучасному світі.

Форма уроку: кейс-урок.

Тип уроку: інтегрований урок( історія та українська література)

Обладнання: підручник В.С. Власов «Вступ до історії», комп’ютер, проектор, мультимедійна презентація.

Хід уроку

  1. Організаційний момент.

Учитель

Хочу побажати вам гарного уроку,

Щоб було цікаво всім нам працювати,

Щоб хотіли дуже відповідати,

Щоб допомагало вам вміння міркувати

І дванадцять балів легко заробляти.

 

  1. Актуалізація опорних знань учнів.

     Учні читають запропоновані  вірші Т.Г.Шевченка і дають відповіді на питання.

-Що об’єднує ці вірші?

- Як автор характеризує працю?

-Що ви розумієте під словом «праця»?

-Як ви  ставитеся до праці?

-Про які види праці ви  дізналися  з віршів?

 

На панщині пшеницю жала,
Втомилася; не спочивать
Пішла в снопи, пошкандибала
Івана сина годувать.

 

Мені тринадцятий минало.

Я пас ягнята за селом.

Чи то так сонечко сіяло,

Чи так мені чого було?

 

Садок вишневий коло хати,
Хрущі над вишнями гудуть,
Плугатарі з плугами йдуть,
Співають ідучи дівчата,
А матері вечерять ждуть.

Приблизні відповіді учнів:

Ці вірші об’єднує розповідь про працю селян.

Автор характеризує її  як дуже важку, виснажливу.

Під словом «праця» міститься розуміння різних видів діяльності людей.

Ставлення до праці в кожної людини різне: це або «щоб рибу їсти, треба в воду лізти» , або «не так лінь, як неохота».

У даних віршах оспівується важка праця жінок-жниць, маленького хлопця-пастушка та чоловіків-плугатарів.

Усі члени родини виконували певний вид роботи, працювали всі.

  1. Мотивація навчальної діяльності.

1. Вправа «Хмаринки слів».

 

Учитель. Пропоную виконати вправу «Хмаринки слів» .

Розгляньте зображення. Що ви бачите?

- З яких слів складено зображення?

- Як слова на зображенні пов’язані  між собою?

- Поміркуйте та визначте тему уроку, використовуючи дані слова.

 

Учні виконують вправу «Хмаринки слів». Пропонують свої відповіді.

 

 

C:\Users\User\Desktop\Word Art.jpeg

 

 

2. Повідомлення теми та мети уроку.

Учитель. Тема уроку:  Праця і господарство: колись і сьогодні.

 Мета уроку: ознайомлення учнів з працею та станом сільського господарства  людей у ХІХ ст. та сьогодення.

 

 

  1. Вивчення нового матеріалу.
  1. Робота в групах. Вправа «Сторітелінг»

(Учитель розповідає історію, а потім учні складають свою за планом).

 

Учитель: За часів Київської Русі більшість населення мешкала в селах. Хати будували з дерева. Живучи поміж лісів, у краю річок та озер, українці займалися збиральництвом, мисливством та рибальством, вели привласнююче господарство. Перша в історії форма господарювання  - це коли люди споживали готові продукти природи: впольовували диких тварин, збирали їстівні рослини та плоди, рибалили. Також займалися землеробством та тваринництвом – це відтворювальне господарство, тобто спосіб життя, який ґрунтується на землеробстві та скотарстві. У цьому випадку люди вже споживають продукти, створені власне ними: хліб, вирощені овочі та фрукти, м’ясо та молоко свійської худоби. Усі продукти праці за тих часів виробляли задля задоволення потреб самих виробників у харчах, одязі, знарядді праці, предметах побуту, а не для продажу. Таке господарство називають натуральним. Поступово натуральне господарство було витіснене ринковим, тобто господарством, яке виробляє продукцію на продаж. Сучасна Україна – це країна з ринковим господарством.

 

Діти за опорним планом створюють історію, користуючись текстом підручника & 25 та словами  «привласнююче господарство, відтворювальне господарство, натуральне та ринкове господарство». (8-10 речень)

Експозиція.  Жили-були…. Що любили робити….

Зв’язка. Одного разу… Що трапилось…

Розвиток подій. Як виглядало село… Які професії були актуальними…

Кульмінація. Яка подія була вирішальною…  Як все склалося…

Розв’язка. Чим все завершилося.

Висновки. Чому нас учить ця історія…

 

Запропоновані теми:

 «Один день із життя селян давніх часів» (ст. підручника 172-173)

«Яким було село в 19 столітті» (ст. підручника 174)

«Один день із життя сучасного селянина» (ст. підручника 177- 178)

«Яким є сучасне село» (ст. підручника 177 -178)

  1.  Словесна презентація складених  історій.
  1. Осмислення знань і вмінь.
  1. Робота в парах. Вправа «6 цеглинок лего».

Учитель: Пропоную закріпити нові поняття за допомогою вправи

«6 цеглинок лего». Вам потрібно скласти зі слів вежу  за кольором  лего, де

жовтий колір – це привласнююче господарство,

червоний – відтворювальне,

зелений – натуральне,

синій – ринкове господарство.

           Рід занять:

- мисливство;

- вирощування овочів для власного споживання;

- рибальство;

-землеробство в поєднанні з домашнім виробництвом;

- збиральництво;

- вирощування овочів на продаж.

Учитель.

-  Пропоную  порівняти вашу вежу з еталоном. Знайдіть помилки, виправте їх.

Фізхвилинка.

  1. Індивідуальна робота. Гра «Будівельник». (Створення кластеру)

Учитель: пропоную на певний час учням виступити в ролі будівельників та побудувати схему з вивченої теми.

Ваше завдання: розмістити запропоновані слова  під певним видом господарської діяльності.

Слова: Пшениця, корови, ткацтво, свині, гончарство, жито, ячмінь, овес, коні, прикраси, просо.

Господарська діяльність

Землеробство                             Скотарство                              Ремесло

 

          Аналіз виконаної вправи.

 

  1. Підсумки уроку. Домашнє завдання.
  1. Рефлексія.

Вправа «Кола Вена»

Учитель: пропоную систематизувати запропоновані зображення видів  діяльності  за наступними умовами: що є відмінним та спільним  між господарською діяльністю IX століття і   сучасністю.

Завдання виконується спільно з обговоренням.

  1. Диференційоване домашнє завдання

Опрацювати $25 підручника.

Намалювати хату 19 століття.

Записати в зошиті, які продукти харчування ви купуєте на ринку.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
20 вересня 2023
Переглядів
276
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку