Практична робота № 1 СОЦІАЛЬНІ НОРМИ В ЖИТТІ ЛЮДЕЙ
Номер слайду 2
Мета:актуалізувати знання учнів із питань загальної характеристики соціальних норм, моралі;узагальнити та проконтролювати знання, перевірити сформованість вмінь пояснювати та розтлумачувати поняття : «держава», «право», «форма держави», «джерела та галузь права», «норма права», «законодавство» ;удосконалювати вміння аналізувати різні джерела інформації, висловлювати власну позицію, співпрацювати в групах;застосовувати набуті знання на практиці;виховувати правову культуру, повагу до соціальних норм, активну громадянську позицію.
Номер слайду 3
Кожна людина свідомо чи несвідомо керується у своїй діяльності певними правилами, тобто зразками належної поведінки, її моделями. Ці правила різноманітні як за змістом (регулюють відносини людей у різних сферах громадського життя – побутові, сімейні, з приводу власності, здійснення політичної влади), так і за способами виникнення (можуть установлюватися різними організаціями громадян, органами держави чи складатися історично, у процесі розвитку людства). Без існування правил, що регулюють поведінку людей, було б неможливим й існування самого суспільства.
Номер слайду 4
За способом встановлення і забезпечення прийнято розрізняти:- норми моралі – правила, що складаються відповідно до уявлень людей про добро і зло, справедливість та несправедливість, честь і безчестя тощо, тобто відповідно до моральних уявлень- звичаї (традиції, обряди, ритуали, ділові звичаї) – правила, що складаються історично і внаслідок їх багаторазового застосування людьми. Звичаї колись були моральними або релігійними нормами, але з часом їх справжнє значення було забуте. Люди, дотримуючись звичаїв, уже не говорять, гарний чи поганий той чи інший варіант поведінки, а поводяться певним чином через звичку- корпоративні норми (норми організацій) – правила поведінки, що видають організації, або які склались в організаціях і поширюються на їх членів; корпоративні норми регулюють відносини усередині даної організації, порядок її діяльності, взаємини осіб, що входять до її складу; вони можуть бути виражені у статутах, положеннях, рішеннях таких організацій- норми права – правила поведінки, встановлені й забезпечувані державним примусом.
Номер слайду 5
За змістом або сферами відносин, соціальні норми поділяють на:– політичні норми (правила, що регулюють відносини з приводу здійснення політичної влади, управління суспільством);– економічні норми (правила, що регулюють відносини з приводу виробництва й розподілу матеріальних благ);– культурні норми (правила, що регулюють поведінку людей у невиробничій сфері суспільства: тут насамперед мова йде про норми, що регулюють творчу, спортивну та іншу діяльність стосовно реалізації потреб індивіда);– естетичні норми (правила, пов’язані з уявленнями про красу людських вчинків);– релігійні норми (правила, що регулюють відносини віруючих один з одним, з релігійними організаціями, релігійні обряди).
Номер слайду 6
Завдання УСНО на розвиток логічної компетентності. Визначити вид соціальної норми та обґрунтувати свою відповідь.а) Пішохід порушив правила дорожнього руху - перейшов перехрестя на червоне світло. б) Підліток звернувся до директора школи з проханням прийняти його до 10 класу.в) дівчина не прийшла на зустріч з подругою.г) Прибічники ісламу під час обіду відмовилися вживати м’ясо свинини. д) Керівник огранізації запропонував членам своєї організації сплатити членські внески.
Номер слайду 7
{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}Види соціальних норм Спосіб запровадження Хто запроваджуєНаслідки порушення. Форма закріплення. Норми моралі Звичаї, традиції Релігійні норми Норми права Корпоративні норми Завдання № 1 (ПИСЬМОВО)Заповнити таблицю
Номер слайду 8
Завдання № 2 (ПИСЬМОВО)Визначити, які соціальні норми порушено в наведених нижче прикладах:1. Школяр не прийшов на зустріч, про яку звичайно домовився з однокласником.2. Християнин уживав м’ясо під час Великого посту.3. Футболіст уживав перед матчем допінг.4. Учень не придбав квиток в автобусі.5. На прохання бабусі онук відмовився їй допомогти.6. Громадянин загубив паспорт.7. Пішохід перейшов перехрестя на червоне світло.8. Учитель порекомендував учню зняти капелюх у школі.9. Первісні люди перед полюванням виконували ритуальний танок.
Номер слайду 9
Домашнє завдання. Підготуватися до Т. А. – параграф 1 – 4