Тема. Практична робота № 3. Дослідження фізичних і хімічних явищ.
Мета уроку:
освітня: формувати навички розпізнавання фізичних і хімічних явищ, аналізувати певні ознаки;
розвивальна: формувати навички практичної роботи в лабораторії;
виховна: формувати стійкий інтерес до виконання експериментальної роботи.
Обладнання: лабораторний штатив, нагрівальний прилад, штатив із пробірками, цукор, крейда, вода, хлоридна кислота, ферум (ІІІ) хлорид, натрій гідроксид, купрум(ІІ) оксид, амоній біхромат, магній.
Тип уроку: закріплення й розвитку умінь, знань, навичок.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний етап
Рефлексія. Привітання. Використовують інтерактивний прийом «Я вітаю всіх юних дослідників».
ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів
Бесіда
III. Тестові завдання за варіантами
«Ключ» до тесту — допуск до практичної роботи.
Варіант І
1. Явища, під час яких відбувається зміна речовини, називаються:
а) хімічними; б) фізичними;
в) історичними:
2. З наведених явищ виберіть хімічні:
а) горіння іменинних свічок; б) утворення іржі на цвяхах;
в) кипіння води.
3. З наведеного переліку виберіть складні речовини:
а) N2; б) К2S03;
в)СuS; г)Fе;
д) Н2Sе.
4. Відносна молекулярна маса молекули К2S03 дорівнює:
а) 87; б) 126;
в) 158.
5. Масова частка Калію в молекулі К2S03 дорівнює:
а) 24,6%; 6)49,4%;
в) 20,2%.
Варіант II
1. Суміші відрізняються від хімічних сполук:
а) складом; б) агрегатним станом;
в) кольором.
2. З наведених явищ виберіть хімічні:
а) горіння ялинкової гірлянди; б) утворення інію;
в) скисання молока.
3. З наведеного переліку виберіть складні речовини:
а) КМnO4; б) Сu;
в)NаОН; г) Н2;
д) С02.
4. Відносна молекулярна маса молекули КМnO4 дорівнює:
а) 158; б) 126;
в) 110.
5. Масова частка Калію в молекулі КМnO4 дорівнює:
а) 49,4%; 6)24,6%;
в) 34,8 %.
Відповіді:
Варіант І: 1 — а; 2 — а, г; 3 — в; 4 — 6; 5 — б.
Варіант II: 1 — а; 2 — б, г; 3 — а; 4 — б; 5 — в.
ІІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності
Бесіда
Обговорення відмінності фізичних і хімічних явищ, повторення ознак хімічних реакцій.
ІV. Виконання практичної роботи за інструкцією
Учні виконують досліди за планом. Учитель контролює правильність виконання техніки експерименту, нагадує правила техніки безпеки.
Практична робота № 3
Тема: Дослідження фізичних і хімічних явищ.
Мета: навчитися розрізняти за характерними ознаками хімічні та фізичні явища, закріпити на практиці поняття хімічної реакції та фізичного явища; удосконалювати вміння поводитися з хімічними речовинами та нескладним обладнанням.
Обладнання: тигельні щипці, спиртівка, штатив із пробірками, цукор, крейда, вода, хлоридна кислота, ферум(ІІІ) хлорид, натрій гідроксид, купрум(ІІ) оксид, амоній біхромат, магній.
Хід роботи
Що робили? |
Що спостерігали? |
Висновок |
|
Фізичне явище |
Хімічне явище |
||
|
Зміну форми |
+ Властивості речовини залишилися незмінними |
- |
|
Зміну кольору з червоного на чорний |
- |
+ Зміна забарвлення реакційної суміші – одна з ознак хімічної реакції |
|
Плавлення цукру |
+ Властивості речовини залишилися незмінними |
- |
|
Розчинення крейди з виділенням газу |
- |
+ Виділення газу одна з ознак хімічної реакції |
|
Кипіння води |
+ Змінився агрегатний стан. Властивості речовини залишилися незмінними |
- |
|
Утворення брунатного осаду |
- |
+ Утворення осаду – одна з ознак хімічної реакції |
|
Виділення тепла, світла, зміну кольору |
- |
+ У цьому досліді спостерігали кілька ознак хімічної реакції |
Зробіть узагальнюючий висновок про фізичні та хімічні явища.
Висновок: на практичній роботі ми навчилися розрізняти за характерними ознаками хімічні та фізичні явища, закріпили на практиці поняття хімічного й фізичного явищ; удосконалили вміння поводитися з хімічними речовинами й обладнанням.
V. Підбиття підсумків уроку
Мозковий штурм
1. З чим ви познайомилися під час проведення практичної роботи?
(З фізичними та хімічними явищами.)
2. За якою ознакою відрізняють фізичні та хімічні явища?
(За зміною речовини.)
3. Як саме розрізнити фізичне та хімічне явища?
(Якщо під час процесу утворюється нова речовина, то в такому випадку відбувається хімічне явище. Якщо речовина не змінюється, а змінюється тільки її агрегатний стан чи форма, то в такому випадку спостерігається фізичне явище).
VІ. Домашнє завдання
с. 126 – 127 § 16 (вивчити),
Творче завдання. Складіть розповідь про фізичні та хімічні явища, що вас оточують.
Домашній експеримент (із допомогою батьків)
Виконайте експерименти та опишіть спостереження:
• взаємодія соди з оцтом,
• розчинення цукру у воді,
• взаємодія крохмалю з йодом.