Правила переносу (за Правописом 2019)

Про матеріал
Розробка "Вивчаймо зміни у ПРАВОПИСІ разом!" складається з теоретичного матеріалу (за новим правописом), презентації, "хмаринок сліа" з теми "Правила переносу".
Перегляд файлу

 

Правила переносу

(Український правопис 2019)

§ 63. Орфографічні правила переносу

Частини слів з одного рядка в другий переносимо за складами: га́й-ка, зо́ -шит, кни́ж-ка, ко-ло́ -дязь, па́ль-ці, са-дів-ни́к, Ха́р-ків.

Під час перенесення:

1. Одну літеру не залишаємо в попередньому рядку, не переносимо в наступний: ака-де́ -мія (а не а-каде́мія), Ма-рі́я (а не Марі́-я), олі-ве́ць (а не оліве́ць). Так само не можна поділяти на частини для переносу такі двоскладові слова, як або́ , моя́ , о́ко, ши́я тощо.

2. Не можна розривати сполучення букв дж, дз, які позначають один звук. Отже, переносити можна лише так: ґу́ -дзик, хо-джу́ . Якщо дж, дз не становлять одного звука (це буває, коли д належить до префікса, а ж або з — до кореня), то їх слід розривати: над-звича́й-ний (а не на-дзвича́йний), під-жив-ля́ти (а не пі-дживля́ти).

3. Не можна розривати сполучення букв йо, ьо. Наприклад: па-йо́к, (а не пай-о́к), сльо-за́ (а не сль-оза́ ).

4. Апостроф, м’який знак, й при переносі не відокремлюємо від попередньої літери: бур’-я́н (а не бур-’я́н), кіль-це́ (а не кіл-ьце́ ), Лук’-я́н (а не Лук-’я́н), ни́зь-ко (а не ни́з-ько), ба́й-ка (а не ба́ -йка),стій-ки́й (а не стійки́й).

5. Коли корінь починається на голосний, то перенос здійснюємо довільно: ро-зора́ти, роз-ора́ти, ро-зо-ра́ти; бе-зупи́нно, без-упи́нно, безупи́нно, але коли на приголосний, то від кореня його не відриваємо: дозрівати (а не доз-рівати), ви́ -правдання (а не ви́п-равдання).

6. При збігу однакових приголосних одну літеру залишаємо, а другу переносимо в наступний рядок: за-ко́н-ний, розрі́с-ся. В іменниках з подовженим приголосним можливий подвійний перенос: знан-ня́ і зна-ння́ ; жи-ття́ і жит-тя́ .

7. Не розриваємо при переносі односкладові префікси перед приголосними: над-мі́рний, най-бі́льший (а не на-дмі́рний, на-йбі́льший). Кількаскладові префікси при переносі можна розривати: пе-ре-працюва́ти, пе-ред-гро́ззя.

8. При переносі складних слів не можна залишати в кінці рядка початкову частину другої основи, якщо вона не становить складу: багатоступі́нчастий (а не багатос-тупі́нчастий), восьми-гра́нний (а не восьмигра́нний), далеко-схі́дний (а не далекос-хі́дний).

9. Не можна розривати ініціальні абревіатури, а також комбіновані абревіатури, які складаються з ініціальних скорочень цифр: АЕС, ЛАЗ-105, МАГАТЕ, МАУ, НТШ, УАПЦ.

10. У решті випадків, які не підходять під викладені вище правила, можна довільно переносити слова за складами: Дні-про́ й Дніп-ро́ , Олекса́ндра й Олек-са́ндра, се-стра́ й сест-ра́ . Це правило поширюється й на суфікси: бли-зьки́й і близь-ки́й, видавни́ -цтво, видавни́ц-тво й видавни́цт-во, га́ли-цький і га́лиць-кий, росі́й-ський і росі́йсь-кий, убо́ -зтво, убо́з-тво й убо́зт-во, суспі́льс-тво й суспі́льст-во.

 

  • Долучайтеся до створення в Глухові пам'ятника Вчителю! | Глухів.INFOПереглянь відео презентацію

«ПЕРЕНОС СЛІВ» за покликанням:

URL: https://drive.google.com/file/d/1VjrI6Izt9IFnL6S2SWMrDWnPRkpFxvQt/view?usp=sharing

C:\Users\User\Downloads\qrcode_23461948_.pngСкануй QR-код:

 

 

 

 

 

Хмаринка слів

C:\Users\User\Downloads\Правильно перенось слова 3.png

  • Запам’ятай, як правильно переносимо слова з рядка в рядок.

 

Хмаринка слів

C:\Users\User\Downloads\Правильно перенось слова1.png

 

  • Запам’ятай, як правильно переносимо слова з рядка в рядок.

 

Хмаринка слів

C:\Users\User\Downloads\Правильно перенось слова 4.png

 

  • Запам’ятай, як правильно переносимо слова з рядка в рядок.

Хмаринка слів

 

C:\Users\User\Downloads\Правильно перенось слова 2.png

 

  • Запам’ятай, як правильно переносимо слова з рядка в рядок.

1

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Федоров Сергій Іванович
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
30 листопада 2022
Переглядів
6302
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку