Конспект уроку, який допоможе учням зрозуміти навіщо вивчати право, чому не можна порушувати правила, встановлені для усього суспільства.
Тема : Право і закони в житті людини
Мета: пояснити учням, що таке правила; ознайомити із процесом виникнення правил у суспільстві; сформувати розуміння необхідності дотримання правил.
Очікувані результати: учні зможуть розповідати що таке правила, та як вони виникають; висловлювати власне ставлення до правил; зрозуміють, що недотримання правил має наслідки.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань
Пояснення:
4.Вчитель залучає учнів до мозкового штурму та записує відповіді на дошці. “Чому нам потрібні правила?” – ключове питання. Відповідно до відповідей учнів учитель може також додавати свої репліки. На дошці повинні бути занотовані такі основні критерії, як “Рівноправність”, “Справедливість”, “Повага”.
Бесіда. Дискусія.
НАВІЩО МЕНІ ЗНАТИ СВОЇ ПРАВА?
Запитання
Сьогодні ми з вами розпочинаємо вивчення цілком нового для вас навчального предмета—основ правознавства. Засвоєння цього курсу є вкрай важливим. Ці знання допоможуть вам захистити свої права та права своїх близьких у повсякденному житті.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Що таке правила та як вони виникають?
Правила—це норми суспільного життя, які визначають дії людей, організацій, колективів у певних життєвих ситуаціях.
Правознавці називають правила соціальними нормами, адже суспільство латинською означає «соціум».
Правила бувають дуже різні і класифікувати їх можна за певними ознаками. Правила можна поділити відповідно до того, хто їх запровадив, затвердив.
Яке ж значення мають правила в житті людини, у житті суспільства?
Для цього уявімо, що всі правила раптово зникли. Обговоріть цю уявну ситуацію. Складіть розповідь про те, що сталося у світі, якби зникли правила.
Суспільство не може існувати без правил, вони супроводжують його від виникнення до сучасності. Нині правила створює держава та її органи. Деякі з них установлює церква, інші — різноманітні організації, які існують у суспільстві, — партії, клуби, асоціації тощо. Є правила, що виникають самостійно, у процесі людського буття. Саме вони регулюють взаємини між людьми, допомагають попереджати та вирішувати конфлікти.
IV. Підсумки уроку
Запитання
V. Домашнє завдання
Висловіть письмово власну точку зору з цього питання.
Для інших ми творимо правила, для себе – винятки. — Ш. Лемель