ПРАВОПИС ПРИСЛІВНИКІВ, Н І НН У ПРИСЛІВНИКАХ

Про матеріал
Закріплення практичних навичок з написання прислівників, розвиток в учнів уміння порівнювати, зіставляти, проводити аналогію, підвищення грамотності і мовленнєвої вправності школярів.
Перегляд файлу

ПРАВОПИС ПРИСЛІВНИКІВ, Н І НН У ПРИСЛІВНИКАХ

 

Українська мова

7 клас

 

    Мета: вивчити орфограму «Одна буква н і дві букви нн у прислівниках»; закріплювати  практичні навики написання прислівників; розвивати в учнів уміння порівнювати, зіставляти, проводити аналогію; підвищувати грамотність і мовленнєву вправність школярів; виховувати правильне ставлення до таких понять, як „дружба”, ”друг”, розвивати загальнолюдські чесноти.

Обладнання: підручник, електронна презентація, картки, , гілки, тексти.

                                                                        Людина з друзями – степ із квітами ,

                                                                а  людина без друзів – жменя попелу

                                                                                                            Прислів’я                    

 

 

Хід уроку

  1.                  Привітання з учнями

- Доброго дня! Сідайте, будь ласка.

                             Нелегко бути добрим другом ,

                             Це – як талант і як судьба .

                              Рідніше кровних – браття духом ,

                             Хто їх розлучить ? Смерть хіба !

                             А в тім – це істина затерта ,

                             Завчасно вживана , мабуть ...

                             Суть дружби є самопожертва ,

                             Тому нелегко другом буть .

  • Дійсно , бути другом нелегко ! А що ж означає бути вірним другом ? Що таке дружба взагалі ? Ніби прості запитання , але водночас і складні. Сьогодні на уроці , вивчаючи тему, спробуємо поговорити про дружбу, визначити якості справжнього друга .
  • Як ви розумієте епіграф нашого уроку?
  • Чому стоїть тире у частинах речення епіграфа?
  • А почнемо наш урок з повторення .

 

II Актуалізація опорних знань учнів.

  1. Перевірка домашнього завдання  (звіт консультантів).
  2. Індивідуальна робота на картках  з теми «Прислівник»
  3. Гра „ Чи правда , що ...”
  • Прислівник – незмінна службова частина мови, яка виражає ознаку дії ?
  • У реченні прислівники можуть виконувати синтаксичну роль обставини, присудка, означення ?
  • Прислівник має ступені порівняння ?
  • Від прислівника сильно не можна утворити ступені порівняння ?
  • Слова близько, високо, далекий – це прислівники ?
  • Прислівник вголос  утворений суфіксальним способом?
  • Прислівники змінюються за родами, числами, відмінками ?
  • Прислівник – незмінна частина мови ?
  •  Молодці! А, на вашу думку, яким же повинен бути друг, справжній друг?
  1. Мозковий штурм

 Швидко, глибоко,  весело.

  • Утворіть від цих поданих прислівників ступені порівняння
  • До якого розряду вони належать?

 

 

 

  1. Повідомлення теми уроку 
  • Отже, тема нашого уроку: „ Н і нн у прислівниках ” (Записуємо до зошитів)
  • Вивчаючи цей матеріал, ви повинні знати, вміти , цінувати...(Вивішую плакат)

 

Знати:                                      Вміти :                                                    Виховувати:

- як пишуться        -грамотно писати        -    правильне ставлення

прислівники,         прислівники          до таких понять, як

а саме: написання          „друг”, „дружба”,

н і нн у прислівниках.                                                   – розвивати

загальнолюдські                                                                чесноти

- А для чого потрібно вивчати цю тему?

- Чи нова для вас вона? Яку схожу тему ми нещодавно вивчали?

- Пригадайте, скільки  -н- пишеться у прикметниках? 

-Для цього ми з вами прочитаємо вірш А. Близнюка «Ще так ніколи не цвіли сади»

 

Ще так ніколи не цвіли сади

Беззахис (н, нн)о...

І так беззастереж (н,нн)о...

І серце так не билося бентеж (н, нн)о...

Ще так ніколи не цвіли сади.

Ще так ніколи не цвіли сади

Первіс (н, нн)о, первозда (н, нн)о, первоцвіт (н,нн)о...

На серці не було ще так блакит (н, нн)о...

Ще так ніколи не цвіли сади.

А. Близнюк

ІV. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу

  1. Мовне спостереження

Беззахисно – беззахисний.

Беззастережно – беззастережний

Бентежно - бентежний

  1. Робота з підручником
  • Свої міркування звірте з підручником – теж, до речі, вашим другом, який завжди допоможе.
  • Опрацювання матеріалу на сторінці 176.

 

Але! Спросоння, зрання, попідтинню, попідвіконню, навмання, востаннє.

 

Рефлексія:

- Що ж ми вивчили?

- Коли пишеться –н-, а коли –нн- у прислівниках ?

- Наведіть приклади.

На закріплення виконуємо вправу 391 (с. 176) самостійно

-Потомились? Час перепочити.

 

 Фізкультхвилинка

 

  1.  Закріплення вивченого матеріалу
  1. Ланцюжок (робота у групах)

До наведених прислівників доберіть синоніми з літерами н, нн, поясніть їх правопис.

Невидимо — непомітно, приховано...

Ласкаво — лагідно, ніжно...

Казково — чарівно, фантастично, надзвичайно...

Щиро — привітно, гостинно...

 

До наведених прислівників доберіть антоніми з літерами н, нн, поясніть їх правопис.

Щедро — незаможно, бідно...

      Тепло — холодно, морозно...

     Жваво — непорушно, повільно ...

     Весело — безрадісно, сумно...

З дібраними прислівниками складіть речення

 

  1. Робота в парах (словниковий диктант) – взаємоперевірка

Запишіть прислівники під диктовку

 Старанно, навмання, щоденно, безупинно, замріяно, обґрунтовано, зрання, бездушно, гуманно, злісно, цінно, буденно, постійно, незмінно, стихійно, мирно, спросоння, схвально, сумнівно, сумлінно, попідвіконню.

 

  1. Гра «Заховані прислівники»

Розшифрувати слова

Льндобоврі (добровільно)

Атунонм (туманно)

Данідов (віддано)

 

5. Тестування

1. Укажіть рядок, у якому всі прислівники потрібно писати з однією літерою -н-

 А спокійн..о, безладн..о, відмін..о, таємн..о

 Б доречн..о, замріян..о, сонячн..о, активн..о

 В впевнен..о, старан..о, шален..о, віддан..о

 Г зелен..о, гуман..о, плутан..о, багрян..о

  2. Укажіть рядок, у якому всі прислівники потрібно писати з двома літерами -нн-

                  А незбагнен..о, закон..о, стривожен..о, надійн..о

           Б натхнен..о, спросон..я, віддан..о, шален..о

           В широчен..о, попідтин..ю, безневин..о, востан..є

           Г навман..я, безумовн..о, негадан..о, старан..о

 3. Укажіть рядок, у якому прислівник у реченні пишеться з двома -нн-

                  А Стій, серце, стій, не бийся так шален..о.

Б Вгамуйся, думко, не літай так буйн..о.

           В Заіржав страшен..о кінь і битися почав у своїм стійлі.

Г Вірн..о і слухнян..о нехай вона щоразу служить вам.

4. Укажіть рядок, у якому прислівник у реченні пишеться з одним -н-

                  А Бачу сніги щоден..о в синім сні.

Б Однокласники організован..о відвідали виставку картин.

В Учень на уроці відповідав упевнен..о

Г Неждан..о-негадан..о прийшла тепла весна.

5. Укажіть рядок, у якому прислівник пишеться з двома -нн-

                  А сон..о, організован..о, засмучен..о, невпин..о

Б бездоган..о, скажен..о, заквітчан..о, шален..о

В несподіван..о, щоден..о, впевнен..о, гуман..о

Г попідтин..ю, попідвікон..ю, востан..є, спросон..я

6. Укажіть рядок, у якому прислівник пишеться з одним -н-

                 А постійн..о, насторожен..о, захоплен..о,щоден..о

          Б туман..о, закон..о,пізн..о, міцн..о

          В обміркован..о, вихован..о. злякан..о, схвильован..о

          Г потрібн..о, безжальн..о, старан..о, полегшен..о

 

 

  VІ.  Підсумок уроку

- Яку тему сьогодні вивчали?

- Чи досягли поставленої мети?

- Хто був найактивнішим?

Декілька учнів говорять за схемою

                                   зрозуміла...

 Я                                зацікавилась...

                                   хотіла б краще знати...

 

VІІ. Домашнє завдання: написати міні-твір „Що таке дружба? ”, підкреслити всі прислівники, пояснити їх написання

1.Оцінювання

2.Слово вчителя

Саме в єдності, в дружбі люди міцні, здатні подолати будь-які труднощі. Отож бажаю вам мати справжніх друзів у своєму житті. А зараз підійдіть до свого друга і побажайте йому щось приємне!

            - Дякую за урок!

    

 

   

 

docx
Додано
16 березня 2021
Переглядів
2470
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку