Правопорушення: поняття, склад, види. Юридична відповідальність.

Про матеріал
Презентація до уроку (9 клас) з теми "Правопорушення: поняття, склад, види. Юридична відповідальність"
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Правопорушення: поняття, склад, види

Номер слайду 2

«О солодкий шлях життя, коли совість чиста!».«Розум завжди любить до чогось братися, і коли він не матиме хорошого, то звертатиметься до поганого»

Номер слайду 3

Правопорушення - це протиправне, винне, суспільно небезпечне діяння (дія чи бездіяльність) деліктоздатного суб’єкта, яке тягне за собою юридично визначені для правопорушника негативні наслідки.

Номер слайду 4

Склад правопорушення - це сукупність передбачених законом об’єктивних і суб’єктивних ознак суспільно небезпечного діяння, за вчинення якого винна особа несе юридичну відповідальність. Елементи складу правопорушення. Ознаками об’єктивної сторони правопорушення є:• дія чи бездіяльність;• суспільно-небезпечні наслідки;• причинний зв’язок між діяннями і небезпечними наслідками;• факультативні (додаткові) елементи: місце, час, спосіб, знаряддя, обставини скоєння правопорушення.

Номер слайду 5

Крім обов’язкового елемента - вини, суб’єктивна сторона має і факультативні елементи:• мотив - усвідомлене прагнення до здійснення конкретних вольових дій чи утримання від них (бездіяльність). Мотив є рушійною силою злочинної поведінки, він передує злочину і визначає суспільну небезпеку особи злочинця і вчиненого ним діяння. Мотив як ознака суб’єктивної сторони складу злочину притаманний лише умисним злочинам, в яких стосується як діяння, так і його наслідків;• мета - це уява особи про бажаний результат, до якого вона прагне, скоюючи правопорушення.

Номер слайду 6

Правопорушення. Злочин - це вид правопорушення, що передбачається кримінальним законом, тобто протиправне, суспільно небезпечне, винне діяння (дія чи бездіяльність), яке завдає чи може завдати істотну шкоду суспільним відносинам - державному і суспільному ладу, політичній, економічній та соціальній системам, правопорядку, власності, життю, здоров’ю, правам і свободам особи. Проступки - це менш небезпечне, ніж злочин, правопорушення (порушення трудової дисципліни, суспільного порядку, невиконання зобов’язання та ін.).

Номер слайду 7

Номер слайду 8

Конституційний проступок - це протиправне суспільно небезпечне діяння (дія чи бездіяльність) суб’єктів конституційного права, що містить усі необхідні елементи його складу, порушує закріплений Основним законом та іншими конституційними актами держави порядок (процедуру) організації та функціонування, конституційну компетенцію та повноваження голови держави, уряду, інших органів державної влади, конституційні права свободи і обов’язки людини. Адміністративний проступок - це вчинене у формі протиправної дії або бездіяльності винними особами правопорушення, яке посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, суспільні відносини у сфері державного управління, виконавчо-розпорядчої діяльності органів держави (порушення визначених законом санітарних, митних правил перетину кордону, торгівлі, вуличного руху та ін.) і за яке закон передбачає адміністративну відповідальність. Цивільно-правове правопорушення вчинене у сфері майнових й особистих немайнових відносин між суб’єктами цивільного права (фізичними і юридичними особами), об’єкт якого має матеріальну (майнову) або духовну (особисту немайнову) цінність. Дисциплінарний проступок - суспільно шкідливий протиправний вчинок фізичної особи, що завдає шкоди внутрішньому розпорядку діяльності підприємств, установ, організацій шляхом порушення норм, що встановлюють правила трудової, службової, навчальної, військової та інших дисциплін і, як наслідок, тягне за собою застосування дисциплінарних стягнень.

Номер слайду 9

Під час перерви учні 10-го класу вийшли на шкільне подвір’я і почали грати в сніжки. Один із школярів, вирішивши продемонструвати свою силу, почав кидати сніжки на дах школи. Одна зі сніжок потрапила у вікно, у результаті чого було розбито скло.• Чи можна вважати це правопорушенням? Доведіть.

Номер слайду 10

Десятикласники Микола і Петро вирішили здійснити взаємовигідний обмін. За два диски Миколи із записами сучасних фільмів Петро віддавав комп’ютерний ігровий компакт-диск. Удома Петро раптом виявив, що на дисках нічого не записано.• Чи було Миколою здійснено правопорушення? Доведіть.

Номер слайду 11

Юридична відповідальність: поняття, підстави, види

Номер слайду 12

«Неправда гнобить і протидіє, але тим дужче необхідність боротися з нею»

Номер слайду 13

Відповідальність - це обов’язок особи зазнати негативних наслідків за вчинки, які не відповідають встановленим суспільством соціальним нормам. Серед видів соціальної відповідальності розрізняють моральну, політичну, юридичну тощо.

Номер слайду 14

Юридична відповідальність - це специфічні правовідносини між державою і правопорушником, що характеризуються засудженням протиправного діяння і суб’єкта правопорушення, покладанням на останнього обов’язку зазнати несприятливих наслідків за скоєне правопорушення. Підставами притягнення до юридичної відповідальності є:• наявність правової норми, що передбачає склад правопорушення;• юридичний факт - вчинення самого правопорушення;• наявність правозастосовчого акту, що набрав чинності (наприклад, вирок суду).

Номер слайду 15

• дисциплінарна відповідальність - це такий різновид юридичної відповідальності працівника за порушення трудової дисципліни із застосуванням до нього дисциплінарних стягнень;• матеріальна відповідальність - це різновид юридичної відповідальності працівника за матеріальну шкоду, завдану підприємству, установі, організації внаслідок порушення покладених на нього трудових обов’язків;• адміністративна відповідальність - вид юридичної відповідальності фізичних (юридичних) осіб, який настає за вчинення адміністративного правопорушення і який створює для цих осіб (колективів) несприятливі наслідки майнового чи морального характеру;• цивільно-правова відповідальність - це такий вид юридичної відповідальності, який пов’язаний з накладенням цивільно-правових стягнень (пені, штрафу і відшкодування збитків) на фізичну та юридичну особу за невиконання або неналежне виконання зобов’язань або заподіяння позадоговірної шкоди, а також за порушення деяких особистих немайнових прав (честь, гідність, ділова репутація особи тощо);• кримінальна відповідальність - це такий вид відповідальності, що полягає у застосуванні до винної у злочині фізичної особи видів кримінального покарання;• конституційна відповідальність - це порівняно новий вид юридичної відповідальності, яка виникла на підставі норм Конституції України (імпічмент президента, відставка уряду). Особливістю конституційної відповідальності є те, що вона може застосовуватися за умов, коли норму права не порушено. У цих випадках відповідальність пов’язується з тими діями, що розцінюються як негативні в політичному плані.

Номер слайду 16

Десятикласниця Настя Поліглот, поспішаючи на урок англійської, перейшла вулицю у двадцяти метрах від пішохідного переходу. Намагаючись об’їхати школярку, водій автомобіля змушений був різко звернути на узбіччя. У результаті відбувся наїзд на газетний кіоск і автомобіль було пошкоджено.1. Дайте правовий аналіз дій Насті Поліглот.2. Чи можуть її притягти до юридичної відповідальності? Якщо так, то до якого виду юридичної відповідальності її буде притягнуто?

Номер слайду 17

Номер слайду 18

Номер слайду 19

pptx
Додано
21 жовтня
Переглядів
493
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку