Мета предметного тижня:
- освітня – ознайомити учнів з життям і діяльністю видатних фізиків, в тому числі й українських, розкрити значення фізики як науки в житті людини, перевірити загальнофізичні знання й вміння використовувати їх на практиці;
- виховна – виховувати бажання фізику й природознавство, розвивати до вивчення законів природи, формувати в учнів впевненість, цілеспрямованість, вміння працювати в колективі, в нестандартних умовах;
- розвиваюча – розвиток пізнавальної активності, різних прийомів розумової діяльності, навичок мислити нестандартно й творчо.
Методи: бесіда, доповіді учнів, конкурсні змагання, виконання дослідів та розв’язування цікавих завдань, конкурс домашніх завдань та саморобок.
Використана література:
Загальні рекомендації до предметного тижня:
До предметного тижня можна залучити всіх бажаючих вивчати фізику – і не тільки учнів 7 – 9 класів, але й учнів 5 – 6 класів, котрі вивчають природознавство й знайомі з загальними законами природи.
Перед проведенням предметного тижня бажано роздати учням невеличкі самостійні завдання. Бажаючі можуть виготовити стінгазету, розробити власні кросворди, ребуси, саморобки тощо.
Увесь предметний тиждень провести у вигляді невеликих лекцій і доповідей (за участю учителя чи учнів), котрі супроводжуються конкурсами, змаганнями чи дослідами. Кожен день тижня присвятити якійсь конкретній тематиці (біографії вчених, механіці, оптиці, електриці та ядерній фізиці). Робочий час розподілити таким принципом: вступна частина – за 30 хв до уроку, інтелектуальні змагання – малі перерви, досліди і конкурси – велика перерва, підведення підсумків – вільний час після уроків (на розсуд учителя).
Останній день (п’ятницю) використати для підведення підсумків, нагородження кращих учасників, ерудитів, «умілих ручок» тощо.
Понеділок – на шляху до пізнання істини.
(приймають участь учні 5 – 7 класів)
I. Вступ (за 30 – 40 хв до уроку)
Учитель: друзі! Сьогодні ми зібралися, щоб поговорити про фізику – одну з основних наук про природу. Це одна з найдавніших наук: слово «фізика» походить від давньогрецького слова, що означає «природа», адже будь-яке дослідження природи стародавні греки називали фізикою.
Однак, будучи «стародавньою» наукою, фізика зберігає вічну молодість. Особливо великих успіхів фізика досягла в останні кілька століть, що справило значний вплив на хід світової історії.
Потік відкриттів у фізиці продовжується й сьогодні. Може, й на вас чекають відкриття в цій великій науці?
Далі захід проводиться за таким планом:
Примітка: розповіді бажано проводити, коментуючи власну стінгазету, яка відповідає вказаній тематиці.
II. Фізична перерва (на великій перерві).
III. Підсумок дня (після уроків).
Проводиться підсумкова бесіда до найбільш цікавих запитань учнів, відібраних зі «скриньки питань». Пропонується поміркувати над висловами:
Про яких видатних фізиків ви дізналися сьогодні? Яких українських фізиків ви можете назвати?
Вівторок – механіка й оптика.
(приймають участь учні 7 – 8 класів)
I. Вступ (за 30 – 40 хв до уроку)
Учитель: Сьогодні ми продовжимо шлях у світ чарівної науки, що називається «фізика». Цього разу ми торкнемося двох найдавніших її розділів – механіки й оптики. Можна сказати, що механіка зародилася тоді, коли первісна людина взяла в руки палицю й почала змінювати світ. Вона винайшла колесо, різні знаряддя праці, навчилася конструювати різноманітні механізми. В античні часи за допомогою механізмів споруджували єгипетські піраміди, будували храми, шумерські зикурати. Для успішного ведення бойових дій споруджувалися метальні машини – катапульти, балісти, робили облогові башти й так далі, що було немислиме без елементарних фізичних знань. Особливо в цій царині прославився сіракузький мудрець, інженер, математик і фізик Архімед. Він же, за легендою, спалив римські кораблі за допомогою сонячних променів, і взагалі лякав своїми винаходами римлян так, що ті, побачивши колоду чи трос, що рухалися, у паніці тікали. Він же автор відомого закону щодо виштовхувальної сили та правило рівноваги важеля.
В Середні віки шанували праці Арістотеля й не сміли навіть сумніватися в його твердженнях, але знайшлася людина, яка все-таки вирішила перевірити все практично і стала засновником експериментальної фізики. Це був відомий вам Галілео Галілей. А ще ми поговоримо про Ісаака Ньютона, якого всі знають як людину, котрій на голову впало яблуко, Еванджелісту Торрічеллі, Блеза Паскаля та Роберта Гука. Про це вам розкажуть мої помічники.
Далі захід проводиться за таким планом:
Примітка: розповіді бажано проводити, коментуючи власну стінгазету, яка відповідає вказаній тематиці.
II. Фізична перерва (на великій перерві).
Цікаво знати: як Блез Паскаль за допомогою кухля води розірвав заповнену вщент бочку.
Фізика й література: зачитується уривок з твору «Гіперболоїд інженера Гаріна». Пропонується знайти помилку у міркуванні письменника.
III. Підсумок дня (після уроків).
Проводиться підсумкова бесіда до найбільш цікавих запитань учнів, відібраних зі «скриньки питань». Пропонується поміркувати над тим, яку роль відігравала фізика у житті людей від античності й до 17 – 18 ст. Що важливе з механіки й оптики вам запам’яталося?
Про яких видатних фізиків ви дізналися сьогодні? Який внесок в науку вони зробили?
Середа – під знаком Ампера.
(приймають участь учні 9 класу)
I. Вступ (за 30 – 40 хв до уроку)
Учитель: Сьогодні ми поговоримо про те, без чого неможливе сучасне життя цивілізованої людини. Це – електрика. Власне, саме слово «електрика» має давні корені і сягає аж у античні часи. Словом «електрон» давні греки називали янтар, який демонстрував їм дивовижні явища. Пізніше цим словом назвали маленьку частинку, носій електричного заряду. Зараз слово «електрика знає навіть маленька дитина. Та чи так вона проста – електрика?
Далі захід проводиться за таким планом:
Фізична перерва (на великій перерві).
III. Підсумок дня (після уроків).
Проводиться підсумкова бесіда до найбільш цікавих запитань учнів, відібраних зі «скриньки питань». Пропонується поміркувати над тим, як змінилося застосування електрики з 19 століття до наших часів. Що важливе вам запам’яталося?
Про яких видатних фізиків ви дізналися сьогодні? Який внесок в науку вони зробили?
Четвер – молекулярна й ядерна фізика.
(приймають участь учні 9 класу, за бажанням – 8-го)
I. Вступ (за 30 – 40 хв до уроку)
Учитель: Сьогодні ми спробуємо дізнатися таємниці будови речовини від молекул до атомів і елементарних частинок. І знову ж про існування атомів здогадувалися у античні часи. Ще Демокріт вважав, що світ складається з маленьких неподільних частинок, котрі він назвав атомами («атом» по-грецьки – неподільний). Багато століть минуло з тих пір, і вчені почали сумніватися в неподільності атома. Ернест Резерфорд сформулював планетарну модель будови атома, в 20-му столітті розщепили атомне ядро й освоїли ядерну енергію, справжній фурор у науці зробила теорія відносності генія і дивака Альберта Ейнштейна. А втім, давайте послухаємо самі…
Далі захід проводиться за таким планом:
- «Атом – це так же просто, як пудинг з родзинками!» (Дж. Дж. Томсон);
- «Щоб дізнатися, що знаходиться усередині пудингу, слід туди засунути палець!» (Е. Резерфорд);
- «Година, проведена з коханою дівчиною, пролетить, як дві хвилини, а хвилина, проведена на розпеченій грубі, видасться довгою, як дві години» (А. Ейнштейн).
Фізична перерва (на великій перерві).
III. Підсумок дня (після уроків).
Проводиться підсумкова бесіда до найбільш цікавих запитань учнів, відібраних зі «скриньки питань». Пропонується поміркувати над тим, як змінили наше життя знання про будову речовини та атома. Що важливе вам запам’яталося?
Про яких видатних фізиків ви дізналися сьогодні? Який внесок в науку вони зробили?
П’ятниця – епілог.
(приймають участь всі учасники фізичного тижня)
Учитель: Сьогодні ми підіб’ємо підсумки нашого фізичного тижня. За цей час ми багато чого дізналися й навчилися, світ природи став для нас ближчим і зрозумілішим. Настав час провести остаточну риску і з'ясувати значення фізики як науки.
Далі захід проводиться за таким планом:
Виконавши тест, кожен учасник коротко звітує про найголовніше з того, що йому довелося розповісти. Потім має придумати короткий вислів-дороговказ про важливість фізичної науки.
Учитель: на цьому наш тиждень фізики добігає кінця. Ми кажемо «до побачення!», а не «Прощавайте!». Дякую всім учасникам і всього вам найкращого!