Виступ: «Освітні втрати та шляхи їх подолання у здобувачів освіти в початковій школі» Підготувала: вчитель початкових класів «вищої категорії» Марганецького ліцею № 9 Л. П. Народовська
Номер слайду 2
Освітні втрати — це прогалини у знаннях і навичках, які виникають в учнів під час освітнього процесу у порівнянні зі стандартами освіти та очікуваними результатами навчальних здобутків. Освітні втрати можуть виникати з різних — як індивідуальних, так і системних причин.
Номер слайду 3
У широкому сенсі освітні втрати означають втрату можливостей для всебічного розвитку учнів – інтелектуального, соціального, емоційного, психологічного тощо.
Номер слайду 4
Причини виникнення освітніх втрат:пандемії бойові дії та окупаціявідключення електроенергіїповітряні тривогивиїзд учнівства за кордонпереїзд у межах України (внутрішнє переміщення)руйнування значної частини закладів освітивелике навантаження, особливо на дітей 1-го класу, які тільки адаптуються до навчання у школі.
Номер слайду 5
Освітні втрати за визначенням ЮНЕСКО такі:-фізична небезпека для здобувачів освіти;-пошкодження освітньої інфраструктури;-пропуски занять;-зростання рівня насильства в закладах освіти;-зниження мотивації до навчання та порушення психічного здоров’я учнів;-втрати здобувачів освіти та педагогів в наслідок бойових дій.
Номер слайду 6
Шляхи вирішення проблеми: - Індивідуальний підхід: розуміти, що кожна дитина навчається по-різному і має свої сильні та слабкі сторони. Враховувати індивідуальні потреби дитини. -Консультації з учнями для усунення прогалин із навчальних дисциплін. -Розробка завдань різних рівнів складності для окремих учнів. -Використовувати години варіативної складової шляхом запровадження індивідуальних та групових консультацій учнів.
Номер слайду 7
Кроки для індивідуальних потреб кожного учня: оцінка потреб, визначення мети, розробка індивідуального плану, диференційоване навчання, залучення ресурсів, спостереження та формувальна оцінка, забезпечення позитивної атмосфери, залучення батьків ( постійний зв’язок з батьками допоможе вчасно виявляти можливі проблеми та знаходити шляхи їх вирішення).
Номер слайду 8
Стратегії подолання освітніх втрат: Встановити позитивний зв’язок (зворотній зв’язок, підтримка…). Використання інтерактивних методів навчання (ігрові елементи; рольові ігри; графіки та схеми…). Підтримка емоційного благополуччя ( допомогти дитині впоратись з емоційними труднощами…). Мотивація та підтримка ( показувати позитивний приклад, визнавати та підтримувати зусилля…). Залучати батьків- організувати стимулююче навчання(створення мотивуючого середовища, в якому дитина відчуває підтримку вчителів та батьків, це спонукає її до досягнень успіху)
Номер слайду 9
Важливо пам'ятати!надолуження освітніх втрат може зайняти час, тож важливо бути терплячими та надавати постійну підтримку учням.
Номер слайду 10
Рекомендації: Коригування календарних планів, постійна їх адаптація за наслідками діагностики. Впровадження ефективних способів мотивації учнів до навчання. Запровадження інтерактивних форм роботи на уроках. Надолуження освітніх втрат з предмету через інтеграцію тем з предметів відповідного циклу. Продовжувати проведення додаткових занять та консультацій для подолання освітніх втрат упродовж навчального року. Впровадження диференційованого підходу до навчання. Надання психологічної підтримки учасникам освітнього процесу. Партнерство з батьками.