Доповідь
Про результати психологічно-педагогічного діагностування учнів перших класів щодо адаптації до умов навчання в школі
У 1-Б класі 21 учнь. З них 10 дівчаток, 11 хлопчиків. Троє учнів обрали екстернатну форму навчання. До школи всі діти були охоплені дошкільною освітою.
Найбільш складним періодом адаптації першокласників у школі вважаються перші 4-6 тижнів навчання. Спостереження за учнями показало, що соціально-психологічна адаптація проходить в класі по-різному.
Більша частина учнів адаптувалась протягом 2 місяців навчання, відносно швидко освоїлась у новому колективі, знайшла друзів, так як частина учнів навчались разом в дошкільному навчальному закладі. Діти в основному привітні, доброзичливі, з бажанням і без напруги виконують шкільні обов’язки, хоча інколи і виникають певні складності в контакті з іншими.
Такі учні, як Наливайко Данило, Свіщова Каміла, проходили більш тривалу адаптацію, деколи відмовлялися виконувати поставлене перед ними завдання , проте завдяки розумній реакції вчителя приступали до роботи. Та на початку жовтня реакція цих учнів стала відповідною до вимог школи. Один учень Кіценко Данііл має труднощі у засвоєнні навчальної програми, плутає букви, ще не читає, рахувати вміє до 10, постійно перепитує. Адаптація цієї дитини триває, батькам надано педагогічні та психологічні рекомендації .
Завжди емоційно підтримую всіх дітей за успіхи, навіть якщо вони і незначні. Впродовж двох місяців навчання в школі вела щоденник спостережень кожного учня. Відповідно до нього помітний прогрес у навчанні продемонстрували такі учні: Адаменко Єгор, Дем’яненко Артем, Бровко Анастасія, Гадяцький Єгор, Казаковська Кіра, Лисицька-Хабаль Анастасія, Світлична Вікторія, Михайленко Мирослава. Учні Старцева Дар’я, Семашко Руслан, Машковський Володимир, Ормоцадзе Діана досягають зосередженості у навчанні за допомогою вчителя. Двоє учнів Бочаров Владислав та Шило Соломія прийшли до школи вже підготовленими до навчання, виявляють інтерес до навчання, активно працюють на уроці, виявляють самостійність у роботі, демонструючи помітний прогрес, читають, розв’язують приклади , задачі, працює логічне мислення.
Проте, ще потребує великої уваги і допомоги вчителя Наливайко Данило. Цей учень не виявляє інтересу до навчання, не працює на уроці, відмовляється виконувати завдання вчителя. Іноді соромиться брати участь у колективній грі та демонструє розгніваний настрій.
В ході діагностики були використані рівні та напрямки сфер- мотиваційна, соціальна, пізнавальна. Двоє учнів першого рівня- це є пізнавальний мотив, прагнення найбільш успішно виконувати всі вимоги, що пред'являються школою. Учні чітко дотримуються всіх вказівок вчителя, сумлінні та відповідальні, переживають, якщо одержують незадовільні оцінки. Більша кількість учнів другого рівня, це середній рівень психологічної адаптації до навчання в школі - першокласник має гарний рівень шкільної мотивації та навчальної активності. Декілька учнів мають третій рівень це знижений рівень шкільної мотивації та навчальної активності. У нього позитивне ставлення до школи, але школа приваблює таких дітей поза навчальною діяльністю.
В групу ризику ніхто не потрапив, вивчення даного питання показало, що всі учні 1-го класу адаптувались до навчання в закладі загальної середньої освіти.
Доповідач Лілія ФАДЄЄВА