Презентація "Актуальність полікультурної освіти"

Про матеріал
Полікультурна освіта – це частина професійної освіти, спрямована на засвоєння культурно-освітніх цінностей інших культур на основі знання особливостей своєї етнокультурної групи, а також взаємодії всіх культур на принципах взаємопорозуміння, толерантності, діалогу та плюралізму, що є засобом протистояння дискримінації, расизму, шовінізму.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Актуальність полікультурної освіти

Номер слайду 2

Українським школам, де спільно навчаються представники різних народів з різною національною культурою, різноманітними національними звичаями, психологічним укладом і менталітетом, властивий поліетнічний характер, що пояснює значимість проблем пов'язаних з подоланням деяких особливостей і складностей, властивих взаємостосункам учасників освітнього процесу. Позначені проблеми обумовлені впливом поведінкових стереотипів, властивих сучасному суспільству. Більше того, на формування культури моральних відносин накладає відбиток національна особливість кожного этносоціума, своєрідність традицій, звичаїв, стереотипів поведінки, тих рис національного характеру, які складалися протягом усієї історії тої або іншої націй. В умовах, що склалися завдання формування культури моральних стосунків, заснованих на національних і загальнолюдських цінностях, у школах з багатонаціональним складом учнів здобуває особливу актуальність.

Номер слайду 3

Полікультурна освіта – це частина професійної освіти, спрямована на засвоєння культурно-освітніх цінностей інших культур на основі знання особливостей своєї етнокультурної групи, а також взаємодії всіх культур на принципах взаємопорозуміння, толерантності, діалогу та плюралізму, що є засобом протистояння дискримінації, расизму, шовінізму.

Номер слайду 4

Питання виховання особистості здобувають особливу актуальність і можуть бути вирішені педагогами, що осмислили цю проблему через світовий досвід полікультуралізму з обліком теоретичних і практичних розробок по цій проблематиці вітчизняних і зарубіжних дослідників (Є. Барбіна, В. Калінін, Дж. Бєнкс, B. Библер, М. Бердяев, Б. Лихачев, И. Васютенкова, В. Макаев, З. Малькова, Л. Супрунова, М. Кузьмін, О. Джуринский, И. Кант, Ж. Ж. Руссо та інші)

Номер слайду 5

Вітчизняна полікультурна педагогіка порівняно молода галузь наукового знання, яка перебуває в стадії становлення. Однак зростання потреби у вихованні особистості, яка з повагою ставиться до свого етнічного корінь і в теж час позбавлена національної обмеженості, збігається з аналогічними проблемами у світовому освітньому процесі. Феномен полікультурності став предметом особливих досліджень у світовій педагогіці на початку 60-х років XX століття. Інтерес до полікультурного виховання був обумовлений поширенням міжнародного співробітництва, посиленням боротьби етнічних і расових меншин за свої права в співтовариствах з поліетнічним складом. Поняття "полікультуралізм" отримало в педагогіці широке поширення й перетворилося в розхоже кліше в педагогічній літературі.

Номер слайду 6

На сьогоднішній день полікультуралізм трактується як демократична концепція культури й освіти, що проголошує пріоритет прав людини в культурному і громадському житті, рівність націй і культурних моделей, неприпустимість расизму й шовінізму в державній політиці й приватного життя 

Номер слайду 7

У  науковій літературі термін "полікультурна освіта" інтерпретується широко, тобто при розкритті його значення педагоги неодмінною складовою уважають виховання, в окремих роботах використовують термін "полікультурне виховання" як самостійний. Як справедливо вказує В. Макаев у роботі "Полікультурна освіта - актуальні проблеми сучасної школи ", термін "полікультурне виховання" включає не тільки освіту людини, але й ціль, завдання й основні напрямки формування особистості, готової й здатної жити в сучасному для нас суспільстві. Під полікультурною освітою розуміється освіта, що включає прилучення підростаючого покоління до етнічної, національній і світовій культурі, розвиток на цій основі планетарної свідомості, формування готовності й уміння жити в багатонаціональнім середовищі 

Номер слайду 8

На наш погляд полікультурна освіта формує людину, здатного до активної й ефективної життєдіяльності в багатонаціональнім і полікультурнім середовищі, що володіє почуттям розуміння й поваги до інших культур, уміннями жити в злагоді й спокої з людьми різних національностей, рас, вірувань. У цьому контексті, найважливішої складовою змісту загальної освіти стає культурний компонент у системі виховання особистості. Культура, у тому числі національна, розглядається як одна з основ, на якій будується зміст освіти, тому що прилучення до духовним цінностям, накопичених століттями, грає винятково важливу роль у формуванні особистості.

Номер слайду 9

Слід зазначити, що формування національної самосвідомості в оптимальній комбінації із загальнолюдськими цінностями моральної культури міжнаціональних відносин - один з найбільш важливих і складних питань у теорії й практиці виховної роботи. Розв'язок даного завдання обумовлюється включенням в освітній процес вчителів, що мають полікультурну грамотність, тобто розуміють  властивості середовища, у якому вони існують, її впливу на оточуючих людей й здатність здійснювати гнучкий підхід стосовно національних і культурних норм на основі самопізнання.

Номер слайду 10

Полікультурна педагогіка привертає увагу широкі верстви громадськості, тому що являється адекватною педагогічною реакцією на настільки гострі проблеми, як міжособистісні, міжгрупові міжетнічні конфлікти, різні дискримінаційні явища, класові, політичні релігійні протиріччя в сучасному світі.

Номер слайду 11

Розвиток цього напрямку сучасної педагогічної науки й освітньої практики обумовлене самою суттю процесів демократизації й гуманізації соціального життя, прагненням створити суспільство, у якому культивуються поважне відношення до особистості, захист гідності й прав кожної людину. Полікультурна педагогіка походить із того, що освіта і виховання повинні включати безліч типів, моделей і ціннісні педагогічні орієнтації, яки адекватні світогляду й запитам різних етнокультурних груп населення. Тому такого роду виховання є потужним інструментом створення демократичного й гуманного соціального клімату, гармонізації відносин різних культур у руках вчителя, що усвідомлює та приймає ідеї полікультуралізма.

Номер слайду 12

Погодимося з думкою O. Джуринского про те, що полікультурна освіта переслідує три групи цілей, які можна позначити поняттями плюралізм, рівність і об'єднання. У першому випадку мова йде про повагу й збереження культурного різноманіття. У другому - про підтримку рівних прав на освіту і виховання. У третьому - про формування в дусі загальнонаціональних політичних, економічних і духовних цінностей. Слідує відзначити, що при вихованні поваги до інших культур толерантність, терпимість лише початок прилучення до інших культур. За цим повинні випливати розуміння, повага й, нарешті, активна солідарність. Далі одержують визнання засновані на розумінні особливостей різних культур такі поняття, як взаємодія, взаємозалежність, взаємо обмін 

Номер слайду 13

Таким чином, полікультурна освіта – це одночасне придбання знань і відповідне виховання, передача більш точної й досконалої інформації при повазі до груп меншин, подоланні упереджень і заохоченні терпимості, поліпшенні академічних досягнень учнів з меншин, сприянні досягненню ідеалів демократії й плюралізму. Полікультурну освіту слід розглядати як частину педагогічних зусиль, що забезпечують культурно-соціальну ідентифікацію особистості, відкриту іншим культурам, національностям, расам, віруванням

Номер слайду 14

У результаті цього зміст полікультурної освіти будується навколо чотирьох орієнтирів: соціокультурної ідентифікації особистості; освоєння системи понять і уявлень про полікультурне середовище; виховання позитивного відношення до багатогранного культурного оточення; розвитку навичок соціального спілкування. Однієї з головних освітніх завдань у цьому зв'язку виступає виховання духовної культури, яка найбільше чітко проявляється у взаємостосунках людей і особливо міжкультурних комунікаціях між представниками різних національностей. Цим обумовлюється актуалізація уваги педагогів, учителів-практиків до полікультурних аспектів освіти й виховання.

Номер слайду 15

При цьому головною функцією полікультурної освіти є усунення протиріччя між системами й нормами виховання й навчання домінуючих націй і етнічних меншин. До інших функцій полікультурної педагогіки можна віднести формування уявлень про різноманіття культур і їх взаємозв'язки; усвідомлення важливості культурного різноманіття для самореалізації особистості; виховання позитивного відношення до культурних розходжень; розвиток умінь і навичок взаємодії носіїв різних культур на основі толерантності й взаєморозуміння.

Номер слайду 16

Незважаючи на очевидну актуальність даного підходу, загальноосвітні заклади слабко орієнтовані на діалог культур. Полікультурна освіта залишається на периферії педагогічної освіти. Існує необхідність інтенсифікації наукових досліджень по полікультурній освіті, а також відповідній до коректування стратегії безперервного освіти вчителя, у тому числі в системі післядипломного освіти. Очевидно, що керувати процесом полікультурної освіти повинні дорослі, що володіють, у свою чергу, полікультурним мисленням. Саме від рівня полікультурної грамотності педагогів залежить дієвість напрямку. Це особливо важливо в умовах багатонаціонального суспільства, соціальна стабільність якого залежить від пріоритету педагогіки полікультурності й толерантності. Саме у всілякому обліку культурних і виховних інтересів різних національностей і етнічних груп бачиться основна мета полікультурної освіти.

Номер слайду 17

Дякую за увагу!

pptx
Пов’язані теми
Педагогіка, Презентації
Додано
9 січня
Переглядів
487
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку