Презентація "Андрій Малишко. Відомий український поет і його пісні, що стали народними. «Пісня про рушник». Патріотичні почуття, найвищі духовні цінності в них"
Презентація "Андрій Малишко. Відомий український поет і його пісні, що стали народними. «Пісня про рушник». Патріотичні почуття, найвищі духовні цінності в них" може бути використана під час дистанційного навчання.
Тема. АНДРІЙ МАЛИШКОВідомий український поет і його пісні, що стали народними. Патріотичні почуття, найвищі духовні цінності в них. Художні засоби донесення до читача ідей патріотизму, гуманізму, історичної пам’яті. «Пісня про рушник»Віршує він не нишком-тишком,У нього як вогонь слова,Тому й народ пісні Малишка. Душею залюбки співа
Номер слайду 2
Біографія Андрія Малишка Андрій Малишко народився 14 листопада 1912 року в місті Обухів Київської області в багатодітній сім’ї сільського шевця Самійла Малишка. Жилося родині не розкішне: землі було дві десятини, а сім’я чималенька — тільки дітей одинадцятеро. Тож доводилося господареві і шевцювати, й на заробітки ходити. От і малий Андрій пособляв чим міг. Ходив заможнішим по господарству помагати, грав на весіллях на гармонії, бо ж мав і талант музики.
Номер слайду 3
Номер слайду 4
Батько поета – Самійло Микитович Малишкославився як справжній швець-віртуоз . Виготовлені ним «чорнобривці» - дівочі чобітки з фарбованої шкіри, швидко розкуповували люди. Батько не хотів, щоб син учився. У хвилини, коли синові було дуже важко, казав: «Ні, краще вже чоботи шити». Навіть побив на синові свій чоботарський пояс, щоб відрадити його від науки. Але це не допомогло…
Номер слайду 5
Мати Андрія Малишка, Ївга Базилиха, часто ходила босоніж саджати, полоти та збирати врожай. Вона так звикла до землі, що й гостюючи у столиці, в сина, носила взуття за плечима, роззутою ходила київськими тротуарами.— А чого ото ви, Ївго Остапівно, ходите по Києву босі?— А щоб краще відчувати рідну землю,— відповідає лагідно.
Номер слайду 6
Підрісши, пішов у семирічку, потім навчався в медичному технікумі. Та кликали його інші мрії, жив у юнаковій душі потяг до прекрасного, до пісні, до поезії. Тож і привів він Малишка на літературний факультет Київського інституту народної освіти (тепер — Київський університет ім. Т. Шевченка), де взяв його під своє могутнє крило Максим Рильський, який там викладав і вів літературну студію.
Номер слайду 7
По закінченні університету Андрій Малишко деякий час викладає літературу в Овручі, на Житомирщині, пізніше працює в газеті «Радянське слово». У 1934 — 1935 роках служить у армії, а потім переходить на творчу роботу.
Номер слайду 8
Потяг до творчості в Малишка прокинувся дуже рано і мав своєрідний характер. Мати поетова, Ївга Базилиха, як її звали «по-вулишному», чудово співала. Андрій Самійлович в «Автобіографії”» згадував, що її пісні врізалися в пам’ять на все життя. Перші друковані вірші студента Малишка побачили світ на сторінках журналу «Молодий більшовик» (тепер — “Дніпро”). А потім з’являється колективна збірка трьох авторів — «Дружба» (1935), і вже наступного року виходить книжка віршів «Батьківщина», що засвідчила неабиякий талант молодого поета.
Номер слайду 9
У період Другої світової війни Андрій Малишко – на фронті: головним чином працює кореспондентом військових газет. Одна за другою виходять збірки його віршів: «До бою вставайте!» (1941), «Понад пожари» (1942), «Україно моя»(1942), «Слово о полку» (1943), «Битва» (1943), «Полонянка» (1944). Багато віршів, статей, нарисів поет друкує в газетах і журналах.
Номер слайду 10
Новий і чи не найбільш продуктивний етап у творчості поета починається із середини 50-х pp. У збірці «Що записано мною» (1956) містяться тексти відомих пісень: «Знову цвітуть каштани», «Пісня про Київ»; у збірці «Серце моєї матері» (1959) — «Пісня про рушник». У їх озвученні поету допомагали такі музичні корифеї, як брати Майбороди, Лев Ревуцький, мелодії до деяких творів Андрій Малишко створював сам. А. Малишко з П. Майбородою
Номер слайду 11
17 лютого 1970 року Андрій Малишко помер. За своє життя поет видав близько сорока збірок. Не всі вони мають однакову художню вартість. Але найголовніше те, що в українську літературу він увійшов як поет-пісняр, бо пісні на його вірші вже давно сприймаються як народні.
Номер слайду 12
“ Пісня про рушник ”Рідна мати моя, ти ночей не доспала,Ти водила мене у поля край села,І в дорогу далеку ти мене на зорі проводжала,І рушник вишиваний на щастя дала. І в дорогу далеку ти мене на зорі проводжала, І рушник вишиваний на щастя, на долю дала. Хай на ньому цвіте росяниста доріжка,І зелені луги, й солов'їні гаї,І твоя незрадлива материнська ласкава усмішка,І засмучені очі хороші твої. І твоя незрадлива материнська ласкава усмішка, І засмучені очі хороші, блакитні твої. Я візьму той рушник, простелю, наче долю,В тихім шелесті трав, в щебетанні дібров.І на тім рушничкові оживе все знайоме до болю:І дитинство, й розлука, і вірна любов. І на тім рушничкові оживе все знайоме до болю: І дитинство, й розлука, й твоя материнська любов.
Номер слайду 13
Робота з текстом вірша Вірш Андрія Малишка присвячено матері- А як ви вважаєте, чи можна назвати цей твір автобіографічним? Якщо так, то які слова на це вказують? - Чи можна рушник вважати символом? Доведіть свою думку.- Що символізує рушник? - Пояснити слова «рушник» за тлумачним словником.
Номер слайду 14
Складаємо паспорт твору. Темою твору є …, тому що…Основною ідеєю твору є …., тому що …Основна думка поезії полягає в …За жанром - це …Композиція. Твір складається з …