Основні джерела антропічного забруднення ґрунтів та їх наслідки. Уявлення про необхідність охорони ґрунтів.
11 кл біол Урок 51 АНТРОПІЧНИЙ ВПЛИВ НА ҐРУНТИ 7 04 2024«Чверть усього живого на Землі можна знайти під нашими ногами», такими словами починається один розділів звіту Всесвітнього фонду природи «Жива природа-2018» під назвою «Що такого особливого в ґрунті?». А справді, що такого особливого в ґрунтах? Як позначається забруднення на екологічних функціях ґрунтів?Основні поняття й ключові терміни: ЗАБРУДНЕННЯ ҐРУНТІВ. Охорона ґрунтів. Пригадайте! Що таке ґрунт?Поміркуйте!
* Особливості їхнього забруднення визначаються тим, що ґрунти - це біокосне тіло природи. Воно: 1) має структурні живу й неживу фази; 2) складається з органічних речовин, мінералів, води й повітря; 3) чинниками його формування є гірські породи й мінерали, вода, рельєф, повітря, тепло; 4) вирізняється такою властивістю, як родючість.
* Основні забруднювачі ґрунтів. Найпоширенішими полютантами є хімічні речовини: 1) пестициди - отрутохімікати для боротьби з бур'янами (гербіциди), комахами (інсектициди), кліщами (акароциди), грибами (фунгіциди), для скидання листя перед збиранням врожаю (дефоліанти); 2) мінеральні добрива, що їх вносять для компенсації біогенних елементів (здебільшого N, K, P); 3) сполуки важких металів (переважно Pb, Cd, Sn, Hg); 4) компоненти газодимових викидів (діоксини, феноли); 5) нафта і нафтопродукти (бензин, мастильні матеріали); 6) радіонукліди.
→ забруднення важкими металами → це потрапляння й накопичення в ґрунті металів у концентраціях, що є вищими від фонових. спричиняє зниження р. Н, → зменшення кількості корисних бактерій (наприклад, бульбочкових бактерій або актиноміцетів), → збільшення кількості хвороботворних грибів, → зменшення кількості корисних ґрунтових комах, червів та ін.
* Ґрунт є → початковою ланкою ланцюгів живлення, → що призводить до накопичення сполук важких металів у харчових продуктах. * Саме тому вісім металів (ртуть, кадмій, свинець, миш'як, мідь, стронцій, цинк, залізо) → включено комісією ВООЗ до переліку компонентів, → вміст яких обов'язково має контролюватися у харчових продуктах.
* засолення → процес накопичення в ґрунтах легкорозчинних солей (хлоридів, сульфатів і карбонатів) → може бути наслідком підвищеного вмісту їх у корінній породі й подальшим винесенням у ґрунт → або тривалого накопичення в умовах високого випаровування вологи з розташованих близько від поверхні ґрунтових вод
* Найважливішим заходом збереження ґрунтів є → правильне формування культурного агроландшафту. * У кожній екосистемі має бути → своє, науково обґрунтоване співвідношення між полем, лісом, луками, болотами, водоймами. * Це дасть→ найвищий господарський ефект і збереже довкілля. У чому полягає необхідність охорони ґрунтів?
* Ще один ефективний метод знезараження ґрунтів - фіторемедіація. → рослинне коріння всмоктує пестициди й розкладає шкідливі речовини. * Застосування фітотехнологій може → не лише зменшити рівень забруднення довкілля стійкими органічними ксенобіотиками, → а й повернути рекультивовані землі в систему землекористування та аграрного виробництва.
* Правове регулювання у сфері охорони земель здійснюється відповідно до Конституції України, Земельного кодексу України, Закону України «Про охорону земель». Отже, охорона ґрунтів - система правових, організаційних, технологічних та інших заходів, спрямованих на збереження й відтворення родючості та цілісності ґрунтів, їх захист від деградації, ведення сільськогосподарського виробництва з дотриманням ґрунтозахисних технологій та забезпеченням екологічної безпеки довкілля.
ДІЯЛЬНІСТЬСамостійна робота з таблицею. Екологічні проблеми літосфери. За допомогою таблиці визначте сутність та причини найпоширеніших екологічних проблем літосфери. Назва. Сутність. Причини. Деградація ґрунтів. Ерозія ґрунтів. Забруднення важкими металами. Радіоактивне забруднення. Засолення ґрунтів
* Найбільш забрудненими залишаються лісові ґрунти, → а ліси є найбільш критичними екосистемами з погляду надходження таких радіонуклідів, як Цезій-137 і Стронцій-90 по трофічних ланцюжках до людини. * Що таке радіонукліди? * Чому в наш час найбільшу небезпеку становлять ізотопи Цезію і Стронцію? Чому саме в лісових ґрунтах ступінь радіоактивного забруднення є найбільшим?
* Так, в Україні є → родючі чорноземи → й сприятливі погодно-кліматичні умови, → і українці традиційно обізнані в аграрній справі й мають бажання нею займатися. * Справа лише за одним - залученням інвестицій. * Висловіть свої судження про те, що має зробити уряд для залучення інвестицій в український агробізнес. * Яке значення в розвитку агроекосистем мають ґрунти?
РЕЗУЛЬТАТОцінка. Завдання для самоконтролю1-6 Що таке забруднення ґрунтів? 2. Назвіть найпоширеніші забруднювачі ґрунтів. 3. Назвіть основні джерела забруднення ґрунтів. 4. Назвіть екологічні проблеми ґрунтів, що виникли внаслідок діяльності людини. 5. Що таке охорона ґрунтів? 6. Наведіть приклади ґрунтозбережувальних заходів.7-97. Які основні джерела антропічного забруднення ґрунтів? 8. Які наслідки антропічного впливу на ґрунти? 9. У чому полягає необхідність охорони ґрунтів?10-1210. Яке значення у розвитку агроекосистем мають ґрунти?