Презентація:“Астрономія як фундаментальна наука, яка вивчає об'єкти Всесвіту. Значення астрономії у формуванні світогляду людини. Короткий огляд об’єктів дослідження в астрономії.”
Презентація до уроку: “Астрономія як фундаментальна наука, яка вивчає об'єкти Всесвіту. Значення астрономії у формуванні світогляду людини. Короткий огляд об’єктів дослідження в астрономії.”
Тема уроку: “Астрономія як фундаментальна наука, яка вивчає об'єкти Всесвіту. Значення астрономії у формуванні світогляду людини. Короткий огляд об’єктів дослідження в астрономії.”
Номер слайду 2
(від грецького astron - зоря і nomos - знання(закон)) - це наука про небесні тіла, про закони їхнього руху, будови та розвитку, а також про будову і розвиток Всесвіту в цілому.
Номер слайду 3
Номер слайду 4
(від грецького astron - зоря і metron - міра) - найдавніший розділ астрономії, що займається побудовою систем небесних координат та визначенням координат світил; визначенням часу та побудовою календарів; вивченням руху Землі. Астрометрія
Номер слайду 5
Небесна механіка вивчає рух небесних тіл під дією гравітації, а також займається визначенням орбіт космічних апаратів.
Номер слайду 6
Астрофізика вивчає фізичні процеси у надрах та на поверхні небесних тіл, їх хімічний склад.
Номер слайду 7
Зоряна астрономія займається дослідженням будови та розвитку нашої зоряної системи - Галактики.
Номер слайду 8
Космогонія (від грецьких kosmos – космос (простір) і gone - народжений) - розділ астрономії, що вивчає походження об'єктів космосу і, зокрема, проблему походження Сонячної системи.
Номер слайду 9
Космологія («логос» - вчення) вивчає походження та еволюцію Всесвіту в цілому.
Номер слайду 10
Моделі світу Системою світу називають уявлення про розташування в просторі і рух Землі, Сонця, Місяця, планет, зір та інших небесних тіл. Автором першої системи світу був Аристотель (384-322 pp. до н.е.) Система світу Аристотеля називається геоцентричною (від грецького «геос» — земля). Навколо Землі, яку вчений вважав центром Всесвіту, обертаються прозорі тверді сфери, до яких прикріплені Місяць, Меркурій, Венера, Сонце, Марс, Юпітер та Сатурн. На восьмій сфері розташовані всі зорі, а на дев'ятій, на думку Аристотеля, — «двигун», який обертає всі сфери.
Номер слайду 11
Моделі світу Грецький учений Клавдій Птоломей (бл. 90-160 pp. н.е.) у праці «Альмагест» (арабізована назва «Велика будова») описав систему світу, яка теж є геоцентричною. У центрі Всесвіту розміщена нерухома Земля. Навколо неї рухаються по колах — деферентах — Місяць і Сонце. Планети Меркурій, Венера, Марс, Юпітер і Сатурн рівномірно рухаються по малих колах — епіциклах, центри яких обертаються навколо Землі по відповідних деферентах.
Номер слайду 12
Геоцентрична модель світу Система світу за Птоломеєм
Номер слайду 13
Моделі світу Польський астроном Микола Коперник (1473-1543) у праці «Про обертання небесних сфер» (1543 рік). виклав основи геліоцентричної системи світу (від грецького «геліос» — сонце). Учений вважав, що Земля обертається навколо своєї осі і разом з іншими планетами — навколо Сонця, причому періоди обертання та радіуси планет різні. Коперник спростував уявлення про Землю, як особливе центральне тіло Всесвіту і вважав її рядовою планетою, що рухається навколо Сонця. Своїм ученням Коперник насмілився заперечити геоцентричну систему світу, яку визнавала церква. Тривалий час, аж до 1836 року, католицька церква забороняла читання праць великого вченого.
Номер слайду 14
Геліоцентрична модель світу Система світу за Коперником
Номер слайду 15
Об'єкти дослідження в астрономії
Номер слайду 16
Наша планетна система
Номер слайду 17
Всі тіла, які обертаються навколо Сонця, утворюють в цілому планетну систему, яка називається Сонячною