З моменту розколу християнства (1054 рік) ідея унії (об'єднання) двох церков завжди знаходила своїх прихильників. На Флорентійському соборі 1439 р. було проголошено унію, тобто об'єднання Західної та Східної церков. Однак Флорентійську унію не вдалося втілити в життя. Папа Римський і Патріарх Константинопольський
Передумови уніїПравославна церква перебувала в глибокій кризі. Православна церковна ієрархія та шляхта схилялася до об’єднання з католицькою церквою. Причини бажання православних до об’єднання:- Позбутися контролю братств над духовенством.- Оздоровлення церковного життя (патронат, корупція).- Зрівняння в правах католиків та православних, посилити позиції православних в державі.
Полемічна література – твори у яких відображається релігійна полеміка (дискусія) щодо унії між представниками православної і католицької церков. Герасим Смотрицький автор полемічного твору «Ключ царства небесного» (1587р.), де критикував католицизм, обгрунтовував шкідливість календарної реформи папи Григорія ХІІІ. Мелетій Смотрицький
Умови уніїГреко-католицька церква підпорядковується Папі Римському. Прийнято догмати (основи віри) католицької церкви про походження Святого Духа від Бога Отця і Сина (православні вважають, що Дух походить тільки від Отця), вчення про чистилище. Збереження візантійської (православної) обрядовості, календаря, мови богослужіння. Звільнення уніатського духовенства від податків.
Наслідки Берестейської уніїНа українських землях існують три церкви. Релігійна боротьба між православними і греко-католиками (уніатами). Уніатські єпископи не отримали місця в сенаті. Православна церква опинилася поза законом, яка шукала підтримки в світських елементів – козацтва. Уніатів православні вважали зрадниками, католики вважали уніатів неповноцінними громадянами.