Дана презентація широко розкриває тему уроку: "Безпека при користуванні засобами побутової хімії." Розрахована на урок. Її можна використовувати і як виховний захід на тему: "Безпека при користуванні засобами побутової хімії." Слайди розміщенні для зручного використання презентації під час онлайн уроків в ZOOM.
Правила поводження з небезпечними речовинами. До небезпечних хімічних речовин відносять такі, що під час контакту з людиною можуть викликати різні пошкодження. Частина із цих речовин є і в наших домівках. Їх треба знати й обережно з ними поводитися: Леткі речовини (різні балончики зі стисненим газом) – не можна нагрівати, не можна спрямовувати в обличчя людині ( окрім косметичних речовин), з ними можна працювати тільки в приміщеннях, які провітрюються ( наприклад, із фарбами для вікон або підлоги).
Правила поводження з небезпечними речовинамиЇдкі речовини ( це речовини, які в разі попадання на шкіру можуть викликати опіки) – можна працювати, тільки використовуючи засоби захисту (гумові рукавички чи окуляри);найбільш небезпечними їдкі речовини є тоді, коли потрапляють у очі. Отруйні речовини, які у разі потрапляння всередину організму можуть викликати отруєння. Займисті речовини, які легко можуть загорітися; їх не можна зберігати поблизу джерел вогню або нагрівальних електричних приладів.
Побутові хімікати. За агрегатним станом побутові хімікати бувають рідкі та тверді. До рідких належать також суспензії та емульсії. Тверді побутові хімікати бувають порошкоподібними, гранульовані й таблетовані. Їх випускають у вигляді паст, помадоподібних препаратів, а також в аерозольній упаковці.
Побутові хімікати. За ступенем небезпеки, яку вони можуть мати для людей під час застосування, побутові хімікати можна поділити на чотири групи:безпечні побутові хімікати (синтетичні мийні засоби, мінеральні добрива);побутові хімікати, що виявляють певну небезпеку (засоби для вибілювання, дезінфекції);вогненебезпечні побутові хімікати (бензин, уайт-спірит, гас, ацетон);отруйні побутові хімікати.
Вплив небезпечних компонентів побутової хіміїАміак (у нашатирному спирті ): подразнення дихальних шляхів і слизових оболонок очей, хімічний опік шкіри. Ацетон (у розчинниках, авто-косметиці): пригнічує ферментативну функцію організму,змінює формулу крові. Здатен викликати хронічне отруєння. Триклозан (у пральному порошоку, милі, зубній пасті): здатний перетворюватись на диоксин, який накопичується в організмі.
Вплив небезпечних компонентів побутової хіміїХлор (у відбілювачах, рідких гігієнічних засобах для туалетів, миючих засобах для ванн): запаморочення, перепади кров’яного тиску, біль у грудях, важкий кашель, запалення слизистої носу. Загострення захворювання серцево-судинної системи, атеросклерозу, анемії, гіпертонії, алергії, негативно впливає на стан шкіри, волосся, нігтів, зубів.
Вплив небезпечних компонентів побутової хіміїГліколь (у засобах для чистки скла, миючих засобах, антифризах): впливають головним чином на центральну нервову систему та нирки. Синтетичні мускуси (у косметичних засобах, милі, освіжувачах повітря): накопичуються у тканинах, порушують роботу імунної системи та гормональну функцію організму. Соляна кислота (у засобах для видалення іржі та вапна. ): першіння в горлі, сльози, кашель, головний біль, катар верхніх дихальних шляхів, руйнація зубів.
негативні наслідки використання побутових хімікатів Побутові хімічні засоби можуть негативно впливати на здоров’я людини: провокувати алергії, отруєння, проблеми із загальним станом здоров’я, іноді призводити до летальних наслідків. Використання більшості побутових хімікатів є шкідливим для довкілля: руйнування озонового шару, накопичення у живих організмах та середовищі, неможливість утилізації певних видів хімікатів.
Загальні правила поводження з побутовими хімікатами. Перед використанням будь-якого хімічного засобу ознайомитись з його інструкцією. Використовувати засоби особистого захисту при роботі з хімічними речовинами (гумові рукавички, респіратори, захисні окуляри тощо)Використовувати хімічні засоби лише за дозволом та наглядом батьків, за призначенням та у чітко визначених кількостях
Ознаки отруєння препаратами побутової хіміїОзнаки отруєння залежать від шляху надходження хімікатів до організму. У разі потрапляння їх у шлунок спостерігаються нудота, сильне виділення слини, неприємний смак у роті, блювота. Якщо відбулося вдихання хімікату з повітрям, тоді з’являються нежить, дряпання в горлі, кашель. Після потрапляння хімікатів на шкіру характерні свербіж шкіри, почервоніння, висип.
Ні в якому разі не можна:використовувати тару, що залишилася після побутових хімікатівпереливати і пересипати побутові хімікати в інший посуднюхати невідомі побутові хімікатиперевіряти невідомі побутові хімікати на дотикпробувати побутові хімікати на смак змішувати будь-які побутові хімікати на свій розсуд, підпалювати їх.
Перша невідкладна допомога у разі отруєння побутовими хімікатами. Якщо препарат потрапив у шлунок, необхідно негайно викликати «швидку допомогу». До її приїзду потрібно викликати у потерпілого блювання, дати випити дві-три склянки води кімнатної температури. Після цього дати випити рослинну олію, молоко, збитий яєчний білок або білкову воду. Якщо отруєний утратив свідомість, його треба покласти на бік.
Перша невідкладна допомога у разі отруєння побутовими хімікатами. Уразі запорошення очей чи потрапляння в них бризок їдких речовин не і можна терти очі! Необхідно промити їх водою. При опіках шкіри із потерпілих знімають одяг і протягом 10-15 хв ретельно промивають водою місце ураження. Після цього необхідно нейтралізувати хімічну активність речовини, що спричинила опік. Рану від дії кислоти промивають лужним розчином (мильною водою чи розчином питної соди).
Ознаки отруєння Загальні ознаки отруєння. Головний біль Нудота Блювання Втрата свідомості Використовувати хімічні речовини можна тільки за призначенням, дотримуючись всіх правил безпеки. Леткі речовини не можна нагрівати. З їдкими речовинами можна працювати, тільки використовуючи засоби захисту. Займисті речовини не можна зберігати поблизу джерел вогню чи нагрівальних електричних приладів.
Як захистити себе від отруєння ліками. У кожній родині зберігають певну кількість ліків. На всіх упаковках указано термін придатності. Якщо термін придатності вичерпано або етикетки взагалі немає, то ліки слід обов’язково викинути, оскільки старі, а тим паче невизначені ліки можуть спричинити отруєння. Ні в якому разі не зберігайте ліки окремо від інструкції щодо їх приймання. Це дуже небезпечно, оскільки потім можна помилково завдати собі непоправної шкоди. Особливу увагу звертайте на правила зберігання ліків. Ті препарати, що слід зберігати у холодильнику, помістіть у спеціальну коробку з кришкою та позначте її червоним хрестиком або написом, наклейкою.
Як захистити себе від отруєння ліками. Зазвичай ліки зберігають за кімнатної температури, тобто 20◦С,якщо на упаковці не вказано іншого температурного режиму. Напис «у прохолодному місці» відповідає 12 - 15◦С. Будь-які зміни кольору або консистенції ліків є сигналом, що вживати їх не можна. Велике значення має час прийому ліків. Деякі природні та синтетичні лікарські препарати, прийняті після їди, можуть або зовсім утратити свої властивості, або значною мірою їх утратити за рахунок прямої взаємодії зі складовими частинами їжі. Іноді ж навпаки – лікарський ефект може підвищитись.
Як захистити себе від отруєння ліками. Прискорювати дію препаратів за допомогою розжовування замість того, щоб ковтнути їх та запити водою, дуже шкідливо. Капсули необхідно ковтати цілком: їхня оболонка зроблена із спеціального матеріалу, що захищає слизову оболонку шлунка від агресивної дії медикаментів. У деяких випадках вона сприяє поступовому вивільненню активних у ліках речовин і тому подовжує лікувальний ефект.
Речовина. Дія на організм. Ознаки отруєння. ПДНДБолевгамову-вальна й жарожнижу- вальна. Гальмування центральної нервової системи. Потовиділення, слабкість, сонливість, сон, непритомність. Прикласти до носа ватку чи тканину, змочену водним розчином аміаку (нашатирного спирту); дати пити багато рідини; викликати блювання. Снодійне. Параліч дихання і кровообігу. Сонливість, непритомність. Прикласти до носа ватку чи тканину, змочену водним розчином аміаку (нашатирного спирту); дати пити багато рідини; викликати блювання; не давати спати. НаркотичніЗагальне отруєння. Запаморочення, галюцинації, непритомність. Прикласти до носа ватку чи тканину, змочену водним розчином аміаку (нашатирного спирту); дати пити багато рідини; викликати блювання; дати випити кави. Отруєння лікарськими препаратами
Перша допомога у разі отруєння ліками. У будь-якому випадку гострого отруєння ліками негайно викликати «швидку допомогу». До її приїзду слід промити потерпілому шлунок, давши йому випити три-чотири склянки кип’яченої води, держаком ложки натиснути на корінь язика, щоб у нього швидше виникло блювання. Промивання шлунка слід повторити два-три рази. Але робити це можна тільки в тому разі, якщо хворий при свідомості. За втрати свідомості в жодному разі не можна вливати в рот хворому рідину для промивання шлунка, оскільки вона може потрапити до дихальних шляхів, що призведе до порушення дихання, іноді з тяжкими наслідками.
Перша допомога у разі отруєння ліками. Якщо у хворого виникло порушення координації рухів, нестійкої ходи, негайно покладіть його в ліжко. Якщо потерпілий утратив свідомість, поверніть його голову на бік, щоб блювотні маси потрапили до дихальних шляхів. Коли прибуде «швидка», обов’язково передайте медичним працівникам упаковки з-під прийнятих постраждалим ліків і повідомте, якщо можливо, час прийому препарату, його дозу.