Мета: Ознайомити учнів з поняттям «опера», «балет», різновидами тембрів голосів; розвивати емоційну сферу, логічне мислення,уяву, фантазію, почуття ритму, уміння аналізувати прослухану музику і розповідати про неї; вдосконалювати співацькі навички засобами музичного мистецтва; виховувати любов до опери, балету, народних пісень ,музичної мови, творів музичного мистецтва.
Хід уроку. I. Організаційна частина.1. Вхід до класу під звучання пісні («Турецький марш») -Л. В. Бетховен. Дзвоник дав усім наказ- До роботи швидше, в клас. Працюватимемо гарно, Щоб урок пройшов не марно. 2. Музичне привітання.3. Розспівування.4. Ритмічні вправи.5. Повідомлення теми та мети уроку.
Подорож у місто Опер Сьогодні ми з вами помандруємо до дивовижного міста. Його мешканці не розмовляють, а співають. Усі свої почуття й думки вони передають через спів. Як і в реальному житті, у місті Опер трапляються різні історії, які мешканці обговорюють. Але розповідають про своє життя співаючи. У місті Опер можна почути різний спів-веселий і сумний. Це місто дуже велике. І всі будинки в ньому, як палаци, дуже красиві і урочисті. Їх називають оперними театрами. У місті Опер –просторі майдани та величні вулиці. Тут можна зустріти багато мешканців, які співають разом.
Опера (італ. opera — «дія», «праця», «твір») - музично-драматичний жанр, що ґрунтується на синтезі музики, слова, дії. В опері сценічна дія органічно поєднується з вокальною (солісти, ансамблі, хор), та інструментальною (оркестр) музикою, досить часто -з балетом і пантомімою, образотворчим мистецтвом (гримом, костюмами, декораціями, світловими ефектами, піротехнікою тощо). У більшості випадків опери пишуться за літературними сюжетами. Основою вокальних номерів є текст, який називається лібрето. Опери розраховані на виконання оперними співаками в супроводі оркестру. В багатьох країнах світу існують спеціально обладнані будівлі для виконання опер -оперні театри.
Подорож у чарівний світ Опери Світ оперного мистецтва дуже різноманітний. Адже життя-таке різноманітне і непередбачуване. Ось і сьогодні до міста Опер завітав добрий друг- Марш. Як ви гадаєте,чи може він теж оселитися у цьому місті? В опері Маріана Коваля «Вовк і семеро козенят» також звучить войовничий марш. Його виконують маленькі казкові герої-козенята.
Подорож у місто Балетів Наша подорож країною Музики триває. Разом із королем Ритмом ми відвідаємо чарівне місто Балетів. Ми не почуємо співу, але побачимо безліч різних прекрасних танців. Балет-музичний спектакль, у якому думки та почуття передаються танцем. Як ви думаєте,з чого складається балетна вистава?Балет-----Музика------Декорації-----Танець
Загальні відомості про композитора П.І. Чайковського Народився 25 квітня 1840р. в місті Воткінську. Учився грі на фортепіано з ранніх років. У 14 віці залишився без матері. Він бере на себе відповідальність за виховання молодших братів. Закінчив училище правознавства в Санкт-Петербурзі, служив у міністерстві юстиції до 1863р. У 1887р. робить перше європейське турне як диригент. Останні роки жив у Підмосков`ї ,де зараз розташований його меморіальний музей.16 жовтня 1893р. помер у 53-річному віці. Балет «Лебедине озеро» був написаний у 1876 році. В балеті музика складається не з простих мотивів, пристосованих до танцю, а являє собою симфонічну поему про кохання, яке виявилося сильнішим за усі лихі наміри та вчинки. В основі сюжету- багато фольклорних мотивів, зокрема й старовинна німецька легенда про прекрасну принцесу Одетту, перетворену на лебедя прокльоном злого чаклуна Ротбарта.
Подорож: «Пригоди на балетній сцені» Як ви вже зрозуміли,у балеті зазвичай розповідається певна історія, але не словами, а лише танцювальними рухами. Саме ці рухи передають характер музики. Окрім цього герою розповідати балетні історії допомагають Міміка і Жести. Жіночі ролі виконують балерини, а чоловічі- танцівники.
Запитання: Який характер вальсу?Які настрої і почуття передає музика?Яка музика звучала на балу? 6. Вивчення пісні «Щастя» 7. Слухання пісні у виконанні фонограми(плюс) 8. Аналіз почутого. 9. Підсумок уроку. 10. Домашнє завдання. 11. Музичне прощання. 12. Вихід з класу під звучання пісні (за вибором).