Мета: Познайомити дітей з народними музичними інструментами, музикою троїстих музик. Розвивати слухацькі та виконавські навички, спостережливість, уважність, швидкість реакції на відповідні зміни темпу і характеру музики, рівновагу, координацію рухів, естетичні смаки дітей, прищеплювати їм любов до української народної музики. Виховувати ціннісне ставлення до народної творчості, культуру поведінки, спілкування, активність у сприйманні музики, а також кращі моральні якості особистості. Вміння виконувати танцювальні кроки. Формувати навички танцювальної ходи. Музичний та літературний матеріал: українська народна пісня «Як ішов я з Дебречина додому» у виконанні троїстих музик (слухання); українська народна казка «Чарівна скрипка» (слухання); розучування норвезької народної пісні «Чарівний смичок»Візуальний матеріал: ілюстрації до теми (музичні інструменти: кобза, волинка, скрипка; троїсті музики); ілюстрації до теми (українські народні танці: гопак, козачок, аркан; фрагменти відеоматеріалів на тему «Українські народні танці». Міжпредметні зв’язки: ритміка ; музичне мистецтво. Тип уроку: урок засвоєння нових знань, формування умінь і навичок. Обладнання: ноутбук, магнітофон, синтезатор, плакати, мультимедійна презентація, підручник «Музичне мистецтво» 6 кл.
Хід уроку. I. Організаційний етап уроку. Вхід учнів до класу під український народний танець «Гопак» троїстих музик. - Добрий день вам, учні, я вітаю вас! - Здрастуйте, учителю, здрастуй любий клас!Урок музики у нас Запросив усіх у клас. Привітаймось дружно всі : До, ре, мі, фа, соль, ля, сі!
II. Мотивація навчальної діяльності учнів та актуалізація опорних знань. Учитель: Діти, ви зайшли до класу під чарівну музику у виконанні українських народних інструментів. Чи сподобалося вам їх звучання? Сьогодні ми познайомимося з народними музичними інструментами та народними танцями. Давайте разом спробуємо відповісти на запитання: «А навіщо нам про це знати?» Очікувані відповіді учнів: - щоб познайомитися зі звучанням інструментів; - щоб знати історію створення інструментів та знати їх звучання; - історія музичних інструментів тісно пов’язана з історією нашої країни, розвитком її культури; - щоб познайомитися з народними танцями та їх історією. Учитель: Молодці! Звичайно, якщо ти вважаєш себе освіченою, культурною людиною, потрібно знати історію країни, її культурну спадщину.
III. Оголошення теми, епіграфа, визначення завдань уроку. Слово вчителя: Знайомство з народною музичною культурою важко уявити без опису самих музичних інструментів. У світі існує величезна кількість народних музичних інструментів. Вони різні за формою, створені з різних матеріалів, по-різному оздоблені. Найвідомішими українськими народними інструментами є сопілка, скрипка, кобза, бандура, ліра, коза, цимбали, бубен. Інструменти багатьох народів світу часто подібні. Так стародавня кобза, улюблений інструмент кобзарів, була попередницею бандури.
Важливу роль у побуті українського села відігравали троїсті музики. Це народний інструментальний ансамбль, який виступав на народних святах, весіллях, ярмарках. - Роздивіться малюнки й визначте, на яких інструментах грають троїстімузики. - Як ви гадаєте, які за характером мелодії найчастіше виконували троїсті музики? (Жартівливі,веселі ) IV. Слухання. (Попередньо спрямовуємо учнів на визначення характеру твору та виду музичного інструмента.) Українська народна пісня «Як ішов я з Дебречина додому» у виконанні троїстих музик. - Який характер цієї пісні?- Які інструменти звучали? -До якого виду музичних інструментів, на вашу думку, належать скрипка, сопілка, цимбали?
Гра «Вгадай музичний інструмент» Українська народна казка «Чарівна скрипка» - Чому музика надавала людям силу? - Чи був у вашому житті випадок, коли б вам допомагала музика і як саме? V. Музично-ритмічна розминка VI. Вокально-хорова робота Учитель: Скрипка здобула популярність і в норвезького народу. Ушановуючи цей інструмент та його музику, народ склав пісню «Чарівний смичок». Прослухайте її уважно і знайдіть у тексті пісні відповідь на запитання.-Чому старий музикант не продав свою скрипку багатію?-У супроводі якого музичного інструмента краще звучатиме пісня «Чарівний смичок» і чому?Слухання норвезької народної пісні «Чарівний смичок». Розспівування Прошу всіх піднятися, стати рівно, розправити плечі. Розучування пісні «Чарівний смичок» (звернути увагу на те, що вона починається не з повного такту, а із затакту). Виконуємо пісню у формі рольової гри: 1- ряд виконує слова автора, 2- ряд – багача, 3- ряд – скрипаля .
Учитель: Сьогодні ми розпочнемо з невеликої розумової розминки. Перед вами 6 квадратів, під кожним з яких захована літера. Для того, щоб відкрити літеру-потрібно виконати завдання. Відкривши всі літери ви дізнаєтесь тему нашого уроку. Ігрова розминка «Поле чудес» Т А Н Е Ц Ь -Швидкість виконання музичного твору? (Темп)-Великий струнно-щипковий інструмент, що має 47 струн,чарівний тембр? (Арфа)-Неправда, вигадка розповідати несенітниці, те, чого немає в дійсності? (Небелиці)- Ім`я норвежського композитора Гріга? (Едварда)-Інформація, яка є новою, найцікавішою? (Цікавинки)Молодці, виконали всі завдання, тому можемо відкрити всі літери. Отже, тема нашого уроку «Українські народні танці».
Учитель: Українська народна пісня-це душа народу. Але й у танцях українці завжди були та є завзятими. А кращий відпочинок-це добра пісня або добрий танок. Танець є одним із найпрадавніших видів мистецтва. Кожен народ має як свою історію, культуру, мову так і свої особливі танці, які розповідають нам про історію народу, про його характер і темперамент. Формувався і вдосконалювався протягом віків. Історія виникнення народних танців дуже давня. Розпочалася вона з магічних обрядів, заклинань, які наші предки виконували перед полюванням, збиранням врожаю.-А які ви знаєте українські народні танці? (гопак,аркан,полонез,мазурка,чардаш,козачок,коломийка). Запрошую вас зустрітися з українськими танцями-гопаком та коломийкою. Робота з поняттями Назва танцю походить від вигуку «гоп!». Щоб танцювати цей веселий і запальний танок, треба бути спритним і міцним. Адже гопак – танець, для виконання якого потрібна неабияка фізична сила. Творче завдання Танцювальна імпровізація (Звучить коломийка). Спробуйте виконати рухи цього запального танцю.
Підбиття підсумків уроку «Мікрофон»-На які групи поділяються інструменти? (струнні, духові, ударні)-Які твори ми слухали і вивчали на уроці? («Чарівний смичок», троїсті музики «Як ішов я з Дебречина додому», танець «Гопак», танець «Коломийки»).-Чи об`єднувала людей скрипка чарівного музиканта? -Які українські народні інструменти ви знаєте?-Як виник танець?( Історія виникнення народних танців дуже давня. Розпочалася вона з магічних обрядів, заклинань, які наші предки виконували перед полюванням, збиранням врожаю).-Про які українські народні танці ми дізналися сьогодні на уроці? (коломийка, гопак)-Музика якого танцю вам сподобалася найбільше? Домашнє завдання-Дізнатися про походження народного інструмента, який вас найбільше зацікавив.-Знайти і записати загадки про українські народні інструменти.-Дізнатися про український танець козачок, аркан. Оцінювання музично-творчої діяльності учнів на уроці. Учні виходять із класу під музичний супровід танцю козачок.