Презентація "Дефіцит товарів в радянській історії. Як виживало населення"

Про матеріал
Дефіцит товарів в радянській історії був поширеною проблемою, яка впливала на життя населенню.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Дефіцит товарів в радянській історії, як виживало населення?Борисенко Вікторія 

Номер слайду 2

План: Визначення значення "дефіцит"Причини дефіциту товарів. Проблема дефіциту товарів. Вплив на населення та Сутність дефіциту товарів під час радянства Найбільш дефіцитні товари і продукти. Система отримання дефіцитних товарів"Найкраще що було доступно" Соціальні наслідки дефіцитних товарів. Спроби та шляхи боротьби з дефіцитом Виживальні стратегії населення. Висновок та основні тези

Номер слайду 3

ДЕФІЦИТДефіцит - це нестача товарів за попитом споживачів, коли кількість попиту перевищує кількість пропозиції.

Номер слайду 4

Нерентабельність виробництва. Україна була насичена ресурсами, але здебільшого ті ресурси використовувалися для розвитку інших регіонів СРСР. Система планування. Система планування була неналежною і неадекватною до реальної економіки. Рейдерство та недбалість були поширеними явищами. Світові подіїСвітові події, такі як падіння цін на нафту та інші важливі ресурси, потрясли економічну стабільність СРСР. Збільшення населення. Бурхливе зростання населення Радянського Союзу створило надмірний попит на різні товари та послуги. Контроль  Економічна система Радянського Союзу, де держава контролювала практично всі аспекти виробництва та розподілу, обмежувала ефективність постачання товарів. Бюрократія та корупція. Корупція та неефективна бюрократія ускладнювали постачання товарів та підтримували чорний ринок. Причини дефіциту товарів

Номер слайду 5

Проблема дефіциту товарів. Проблема дефіциту товарів виникає, коли на ринку попит на певні товари перевищує їхню пропозицію, тобто виробництво або постачання цих товарів не вистачає, щоб задовольнити потреби споживачів. Ця проблема може мати кілька причин і наслідків: Збільшення попиту. Проблеми з постачанням: Дефіцит також може виникнути через технічні або логістичні проблеми у ланцюгу постачання. Обмеження виробництва: Іноді дефіцит виникає через обмежену виробничу потужність. Виробники можуть бути обмежені в можливості збільшити виробництво через відсутність ресурсів, труднощі у привласненні капіталу або обмежену робочу силу. Регулювання цін: У деяких випадках, коли ціни на товари регулюються владою або обмежуються законами, дефіцит може виникнути через розбіжність між регульованою ціною і ринковою ціною, що призводить до обмеження постачання.

Номер слайду 6

Вплив дефіциту на споживання і життя населення. Раціонування. Населення мусило обмежувати свої витрати на основні товари через раціонування, що створювало нестачу та незадоволеність. Апеляційні листи. Люди звертались до влади з проханням забезпечити доступність товарів, працювати над зниженням дефіциту. Тіньова економіка. Чорний ринок та тіньова економіка стали альтернативою офіційним магазинам, але не рішенням проблеми. Обмежений вибір. На заміну бажаних товарів населення також придбовувало дешеві товари, де доступ був меншим. Споживчі пріоритети. Люди перенаправили свої придбання на найнеобхідніші продукти та товари для виживання. Культура обмеженостіДефіцит культивував свідомість населення про те, що потрібно вміти обходитися з обмеженими ресурсами, бути економним і сталкерами.

Номер слайду 7

Дефіцит - основна характеристика радянської економіки, коли попит перевищував пропозицію товарів. Відсутність товарів була на порядки вищою за наявність. Сутність дефіциту товарів під час радянських часів

Номер слайду 8

Найбільш дефіцитні товари і продукти Основними категоріями були продукти харчування, побутова техніка, предмети розкоші, а також різні імпортні "дивини":легкові автомобілі та запчастини до них;меблі іноземного виробництва (наприклад, угорські або польські);сантехніка, шпалери і кахель;побутова техніка (електроінструменти, магнітоли, аудіо та відеокасети);парфумерія та косметика;якісний одяг і взуття, а також дитячі товари (сорочечки, пелюшки, підгузники);екзотичні фрукти (банани, мандарини, апельсини);кава та какао;м'ясо і варена ковбаса;

Номер слайду 9

Система отримання дефіцитних товарів. Талони. Харчові, книжкові, карткові, паливні - усе це були талони, за які можна було придбати товари. Черги та підкуп. Було необхідно постояти в довгих чергах або заплатити хабар, щоб отримати доступ до дефіцитних товарів. Торговельниця. Рейд у крамницю, де відомо продають рідкісні товари, такі як кава чи шоколад, був справжнім щастям.

Номер слайду 10

"Найкраще що було доступно"Реальні обмеження​Централізована система господарювання в УРСР обумовила нестачу та дефіцит товарів усіх видів, від продовольства до товарів широкого споживання. Товар проти готівки​Доступні товари здебільшого обмежувалися складнощами з оплатою. Або готівка могла бути присутньою, а товари - ні. Раціонування та купони. Система раціонування через використання купонів дозволяла отримувати певну кількість товарів на місяць за фіксовану ціну. Товари на "свідомий" ринок​Ціна товару на офіційному ринку була на кілька порядків нижчою ніж на "свідомому" ринку, де товар виходив безпосередньо з виробництва на ринок.

Номер слайду 11

Соціальні наслідки дефіциту товарів. Утрата довіри​Дефіцит спричинив втрату довіри громадян до влади та суспільної системи, зокрема до комуністичних принципів.​Задоволення в межах​Постійні обмеження у виборі продуктів і товарів призводили до невеликого задоволення потреб населення, а також до втрати мотивації.​Перехід до нового​Дефіцит ознаменував крах ідеології комунізму та спонукав багатьох до пошуку нової системи. Стрес​Дефіцит спричиняв стрес та незадоволення серед населення, що приводило до захворювань та конфліктів.​Корупція​Посилення корупції та нетримання системи приводило до нерівності та несправедливості в розподілі товарів.​Злочинність​Посилення злочинності та порушення правопорядку було наслідком загострення боротьби за виживання.​Пусті полиціУ магазинах часто були пусті полиці, що бачили наслідки неефективного постачання товарів. Економічні обмеження. Населення було обмежене у своїй споживчій активності, змушене шукати альтернативні джерела задоволення потреб. Тиснява та штурмові ситуаціїДефіцит створював напруженість у суспільстві, виявляючись у тисняві та штурмових ситуаціях. Чорний ринок. Чорний ринок став одним з результатів дефіциту та підкріпив корупційні практики.

Номер слайду 12

Спроби та шляхи подолання дефіциту. Реформи системи​Необхідно було надавати підтримку підприємствам, вдосконалювати систему управління, модернізувати виробництво.​Лібералізація​Відмовитись від централізованості і запровадити механізми вільного ринку. Вільний і здоровий ринок - ключ до економічного успіху. Самостійні ініціативи. Багато людей створювали свої власні городини, добували продукти самостійно або шукали альтернативні джерела забезпечення. Співпраця з іншими державами. Уряд спробував покращити ситуацію шляхом ввезення товарів з-за кордону та співпраці з іншими країнами. Економічні реформи. Дефіцит вимагав впровадження реформ, таких як перехід до маркетингу економіки, що відбулось після розпаду Союзу.

Номер слайду 13

Виживальні стратегії населення. Власне господарство. Люди вирощували власну їжу на невеликих ділянках городу або навіть на підвіконні. Часто мали власні дачі. Бартер товарами. Люди пропонували обмін товарів, такі як одяг, їжа або інші речі замість грошей. Саморобні речіМайстри самостійно виготовляли речі, заміняючи фабричні вироби. Спільне споживання. Люди об'єднувалися з сусідами та родичами, щоб поділитися товарами та ресурсами. Власне хлібопечення. Люди переходили на виробництво власного хлібу, тому що його було важко знайти в магазині. Знайомства у роботіЛюди намагались мати зв'язки у впливових місцях, таких як фабрики та магазини, щоб отримати пріоритетний доступ. Сімейні зв'язки. Люди використовували свої родинні зв'язки, щоб отримати доступ до дефіцитних товарів. Контакти з державними органами. Люди намагались встановити контакти з державними органами для отримання спеціальних привілеїв та можливостей.

Номер слайду 14

Він обмежував можливості населення, але водночас спонукало до винахідливості та взаємодопомоги в умовах нестачі. Цей період загалом сформував суспільне ставлення до відсутності ресурсів та показав важливість забезпечення продуктів широкого споживання для витримки суспільства Висновок: Дефіцит товарів в Радянському Союзі був системною проблемою, яка виникала з-за недоліків планової економіки та збільшувалася впродовж років існування країни. Ця проблема мала серйозний вплив на якість життя громадян і сприяла загальному незадоволенню населенням Радянського Союзу.

pptx
Додав(-ла)
д ю
Пов’язані теми
Економіка, 10 клас, Презентації
Додано
10 жовтня 2023
Переглядів
480
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку